MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X: Veľký chladič bez prirážky

Mafia: DE

Najväčšie hardvérové zmeny oproti neSuper kartám sa týkajú modelov GeForce RTX 4070 Ti Super. Iné (v porovnaní s RTX 4070 Ti) je GPU, veľkosť pamäte GDDR6X či šírka pamäťovej zbernice. RTX 4070 Ti Super máme na rozbor v jednom z najlacnejších nereferenčných vyhotovení, Ventus 3X a bude to aj o „opravách renomé“. To si MSI v tom rade grafických kariet v minulosti pošramotilo, teraz už ide ale o technicky veľmi atraktívne riešenie.

Mafia: DE

Testovacia platforma vlastná scéna (z parkoviska Salieryho baru k bráne nadzemnej trati); API DirectX 11, prednastavený grafický profil High; extra nastavenia žiadne.


   


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v teste 30 grafických kariet

Najviac „odľahčené“ GPU AMD Navi 31 (XL), najpomalší pamäťový subsystém, ale i najnižšia cena. To je RX 7900 GRE v porovnaní s RX 7900 XT. Tento Radeon je o poznanie lacnejší aj oproti RTX 4070 Super, hoci energetická efektivita je priaznivejšia u GeForce. Herný výkon RX 7900 GRE (RTX 4070S) je pritom porovnateľný. Teda, pokiaľ vám nebude chýbať ray-tracingová grafika. Celý článok „Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v teste 30 grafických kariet“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (40) Pridať komentár

 1. DĚKUJU.
  Super otestování super karty, tohle už se dá i na 4K monitor. Budu si šetřit do kasičky. 🙂
  Ještě by k tomu mohli dávat nějaký bundle s hrou. 😉

 2. Na březen je naplánována velká aktualizace Blenderu s novou verzí EEVEE (Next), která již bude zahrnovat realtime raytracing. Neplánujete se s tím nějak popasovat, Ľubo?

  1. Mrknem na to a potom začlením. Ak by sa to náhodou neobjavovalo, stačí pripomenúť. Poznačené ale mám, tak snáď… 🙂

    1. Nebude to zase až taká záťaž. Testy grafických kariet chcem na úkor iných vecí skôr tlmiť.

      1. Jasné, rozumieme si. Myslel som to tak, akože to tam nebude problém pridať tým, že testov grafických kariet do budúcna zase toľko nebude (a tým pádom toľko tej práce pridaním tých testov nepribudne). Teraz ešte niečo vysypeme, ale po testoch RX 7600 XT, RTX 4080 Super a A580 sa bude brzdiť. Ono sú dosť demotivujúce už aj tie nekonzistenosti RTX 4070 Ti Ventus 3X. Keď sa chce človek dostať k relevantným dátam pre ľudí, tak nemá šancu… a fakt ma to štve. 🙂

  1. Asi si prehliadol správu, v ktorej to tiež rozoberáme?
   https://www.hwcooling.net/msi-oficialne-o-chybach-rtx-4070-ti-super-16g-ventus-3x/
   Aj v závere tohto článku (viď zvýraznený modrý boxík úplne na konci, posledný odstavec textu) je upozornenie a avizovanie re-testov. Takže náladu mi nekazíš, o to sa postarali už dávno.

   Blbé je, že aj s rovnakým BIOSom sa tá karta, zdá sa, správa rôzne. V našom prípade asi nemožno očakávať výraznejší nárast herného/výpočtového výkonu (ten je podľa očakávaní), skôr to bude o náraste spotreby a nižšej efektivite, predpokladám. Ale uvidíme… samozrejme sa mi do toho (re-testu) veľmi nechce, keď ani po ňom sa nebude dať konštatovať, že „sa všetky 4070 Ti Ventus 3X správajú teda takto“. Hlavná motivácia dostať sa k všeobecne platným záverom je holt zabitá. 🙂

   1. Zkus prostě sehnat jinou kartu, na MSI bych se po tomhle fiasku z vysoka ….
    Bavila by mě Gigabyte WINDFORCE, o které nějak tak přemýšlím a spořim si do kasičky. 🙂

    1. Jako fiasko to vnímáš proč? Limity napájení se vždy dají snížit. Od oka má MSI o chlup větší ventilátory a ty se tady budou hodit.

     1. Není možné, aby se ty karty chovaly různě, obzvlášť se stejným BIOSem musí testování karet vycházet všem stejně. Pokud to nevyšlo, nebudu riskovat, že koupim zrovna tu blbou a raději půjdu do konzervativnějšího Gigabyte.

      1. Mi by to žíly netrhalo. Ale bál bych se škudlit na chladiči, u tak nákladné karty to nedává smysl. Jestli už GB, má myslím zajímavější modely.

       1. Je třeba vycházet z toho, co je k dispozici: Inno3D, Palit, Gainward Panther, MSI Ventus 2X – velmi slabě provedený chladič na asi všech předchozích modelech, nemyslím, že to tady bude lepší.

        + Odmítám výrazné příplatky za chlazení.

        Co zbývá:
        ASUS TUF
        GIGABYTE WINDFORCE
        GIGABYTE EAGLE = windforce + led diody
        GAINWARD Phoenix
        MSI Ventus 3X

        Z těch mi přijdou nejzajímavější windforce a phoenix.

        Uvidíme, jestli Gigabyte nepůjde ještě s cenou za variantu GAMING níž, ale zatím je to příliš velký příplatek.

          1. Myslel som z chladiaceho pohľadu, vizuálne stvárnenie posúdiť nedokážem. 🙂

         1. Vlastně netuším, jaká je situace na Slovensku, ale v ČR máme dva hegemony Alzu a polské Allegro (CZC). Nikdo jiný moc nemá šanci nové grafiky v první vlně dostat a u těchto dvou dohromady je vlastně kompletní nabídka. Alza myslim slovenskou pobočku má, jestli tam máte někoho dalšího nevím.

          Tudíž jsem vycházel z dostupných karet v ČR, mimochodem MSI Ventus 3X se okamžitě vyprodaly a vzhledem k tomu, že nejsou ani na objednání, tak dost možná zase nebudou dřív než za 6 týdnů.

          Jinak jsem koukal, že Panther a Phoenix mají teď stejný pasiv a ten samý mají i karty od Palitu. Škrtám je, protože 330 mm je pro mou skříň na hraně. Asus Tuf má 305 mm, Windforce a Eagle 261 mm, nebo-li je tam stejný chladič jako na RTX 4070 a to může být pro kartu o 65W náročnější možná také na hraně, chtělo by to otestovat. Gb Gaming má rovných 300 mm. Další grafiky už jsou na mě moc drahé a teda nezajímavé.

          1. U GAMING to vypadá na prostor pro lepší cenu, tak ti přeju nějakou tu slevičku 😉

 3. zdravím,

  opět musím připomenout zaříznutí grafů na mobilu (Brave) na HWC. Stačilo by jen pár pixelů za číselnou hodnotu, délku grafu vem čert 🙂 To jen, abyste to nezapomněli 🙂
  Screen zde:
  https://ctrlv.cz/6u1g

  1. Hmm, díky za screenshot. To je zaujímavé, že na PCT je vidieť viac. Adam používa rovnaké grafy (vytvorené boli kedysi pre ExtraHardware.cz a tak nejako ich obaja používame dodnes, hoci z dnešného pohľadu sú už dosť zastarané/neprispôsobivé). Skúsim teda popátrať po tom, ako získať viac šírky. Možno to bude dané formátovaním webu a možno… miera zobrazenia bude závislá od jedného parametru, ktorý sa zadáva v kóde HTML. Vidíte teraz nejaký rozdiel v zobrazovaní sa grafov v kapitole s výsledkami 3DMark? Druhý a tretí graf by na mobiloch mohli byť teorticky širšie, respektíve menej orezané ako prvý.

    1. Takže zmena parametru šírky v kóde HTML má vplyv. 🙂 Namiesto 75, 87 a 100 % je pre rovnaké grafy teraz po novom nastavených 120, 140 a 160 %. Ako to prosím vyzerá, je tam nejaký rozdiel v zobrazovaní? A pokiaľ áno, tak nerozbíjajú tie grafy zase formátovanie nejakých iných prvkov na webe? A možno sú zase pre zmenu orezané zľava (a nevidieť popisy)?

      1. no dobře, to krajní pravé tlačítko je uříznuté ( Resizable bar – Descending – …uříznuté ..)

       1. To už asi nezachránime. Čokoľvek nad 100 % (v hodnote toho parametru, ktorý mení šírku) už s forátovaním, zdá sa, neškáluje. Aktuálne nastavenia bude pravdepodobne najlepší doiahnuteľný stav a budeme to tak v ďalších testoch samozrejme používať.

        1. super, děkuji
         uříznuté Settings nevadí, předtím bylo zaříznuté i tlačítko Descending 🙂
         takto je to fajn

         1. Hmm, tak aspoň pri horizontálnom otočení sa už snáď grafy zobrazujú kompletne aj na mobiloch s nižším rozlíšením displeja.

     1. Slo by nastavit tmavsi barevne schema pro grafy ?
      Ciste bile pozadi grafu je zrejme poplatne dobe vzniku grafu, dnes ma vetsina lidi prepnnuto na dark-theme. Jen ty grafy to ignoruji.

      Diky

      1. To už také jednoduché nebude. Síce je možné tie grafy upravovať na používateľskej úrovni aj farebne, ale meniť je možné iba farbu pruhov (vlastne na zvýraznenie konkrétnej položky podľa seba…), na pozadie sú tie možnosti prikrátke. Osobne mi pre väčší kontrast pozadia s pruhmi vyhovuje to biele, ale rozumiem, že tmavé by bolo menej unavujúce.

       Kazdopádne si možnosť tmavého režímu píšem do poznámok, ktoré k revízii grafov dlhodobo vedieme. Kedy u nich dôjde ale k nejakému výrzanejšiemu zásahu, to naozaj neviem, preto nejdem nič sľubovať.

       PS: Tmavý režim webu máme, to asi viete (a používate), ale grafy (a ani fotky, nemajú transparentné pozadia) naň nereagujú. Ono je tých vecí, ktoré by zaslúžili revíziu, viac, ale obsahové veci majú výrazne vyššiu prioritu ako tie formálne. Možno blbá stratégia a možno nie… keď nebude čo testovať, tak v období sucha sa do toho ponrím.

 4. Dobrý den,

  Co by jste doporučil pro hráče náročných leteckých simulátorů ve VR? DLSS+FG nebo FRS+FG nelze u Meta Quest 3 využít, protože to blízko oku vydíte a všechny tyhle technologie mažou obraz. Obecně ve VR moc nelze používat různé metody antialiasigu.

  Kdyby jste se měl rozhodnout mezi RTX 4070 Super nebo RX 7800 XT nebo RTX 4070 Ti Super co je nejlepší volba na VR? Kvůli Meta Quest 3 a nejvyšší kvalitě obrazu potřebuji AV1 codek, protože přes Wi-fi 6 jinak nelze zásobovat VR v max. možné kvalitě.

  1. RTX 4080 Super

   Mám Pico4VR, což je kvalitou někdo kousek pod MetaQuest3 a RTX 4070 tomu nestačí (stačí s kompromisem!), podle mého názoru RTX 4070S nebude v tomto ohledu o mnoho lepší a karty od AMD se kvůli špatné podpoře VR na tuto disciplínu vůbec nedoporučují.
   Zbývá RTX 4070 Ti Super ale tam viz tvůj komentář a teda co potom dalšího že. :-/

   1. Aká zlá podpora VR od AMD? Čo čítam problém bol na začiatku ale už je to dávno vyriešené a ľudia čo si ich kúpili na VR sú spokojní. Ono celé RDNA3 bolo vydané s rôznymi bugmi v ovládačoch ale postupne to dali dokopy.

 5. Ještě malinko doplním: mě osobně přijde RTX 4070 Ti Super jako nevyužitý potenciál, díky méně SM a L2 cache je výkon hodně limitovaný, na rozdíl od RTX 4080, což je škoda, protože papírově GPU měla všechny předpoklady (256bit sběrnice, 16GB VRAM) být blízko výkonu RTX 4080 ale nestalo se tak. Tohle měl být Nvidia bestseller, místo toho mi subjektivně přijde, že RTX 4070 Super je lepší koupě, jenže ve VR potřebujete scénu vykreslit pro každé oko zválšť, tzn. 2x a tak nevím zdali těch 12GB VRAM bude stačit u Meta Quest 3.

  1. Ve chvíli, kdy bude paměť 4070S v obecné rovině omezující, už tady nějaký rok bude zase nová generace. VR je ale na komfort zobrazení náročnější, takže Ti ve tvém případě dává větší smysl. Pokud jsi samozřejmě smířený se spíše horšími provozními vlastnostmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *