MSI Spatium M450: PCIe 4.0 SSD úsporně s Phisonem E19T

PCIe 4.0 se šíří do čím dál většího okruhu SSD, i těch levnějších a méně výkonných

Tento týden už vyšlo jedno zajímavé SSD bez paměti DRAM, ale už s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 – WD Black SN770 má docela dobrou cenu a zdá se že i výkon. Současně vydalo NVMe modul s podobou koncepcí také MSI. SSD označené MSI Spatium M450 bude asi také levnou možností, jak dostat SSD využívající PCI Express 4.0. Nicméně výkon bude nižší, takže je otázka, zda mu PCIe 4.0 opravdu něco přinese.

MSI Spatium M450 by mělo v nabídce firmy být levnější SSD, nabízeno bude v kapacitách 250 GB, 500 GB a 1 TB, vždy v provedení M.2 bez pasivního chladiče (jak ovšem jinak, když se jedná o NVMe SSD). Je založené na řadiči Phison E19T a 3D NAND, u níž není řečeno, jakého je typu, ale výrobce uvádí zapisovací/přepisovací životnost odpovídající 600 cyklům, takže by to skoro určitě měla být TLC a potichu provedené nahrazení za QLC asi není moc proveditelné.

Phison E19T je čtyřkanálový řadič s rozhraním PCIe 4.0 ×4, ale bez DRAM. Tento řadič byl použitý ve WD Black SN750 SE a je tedy pravděpodobné, že výkon MSI Spatium M450 bude spíše podobný těmto modulům – nepřiblíží se tedy překvapivě dobrým výsledkům onoho nového WD Black SN770, které od úrovně modulů SN 750 SE dost odskočilo.

Ve specifikacích mají disky uváděné maximální sekvenční rychlosti čtení 3600 MB/s a zápisu 3000 MB/s. Při náhodném přístupu má být dosaženo až 420 000 IOPS za čtení a až 550 000 IOPS při zápisu. 500GB a zejména 250GB model ale mají výkony nižší (viz tabulku), toto jsou čísla pro 1TB verzi.

 

Sekvenční rychlosti trochu vyvolávají otázku, proč je vlastně PCI Express 4.0 třeba, protože aspoň teoreticky by se měly vejít i do přenosové kapacity rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Výhoda by mohla být, pokud by se teoreticky objevila deska se slotem PCIe 4.0 ×2 (kde by disk s rozhraním PCIe 3.0 ×4 měl nevýhodu). V desktopu to asi není moc pravděpodobné, ale možná, že v noteboocích, kde by toto SSD asi mohlo být dobře uplatnitelné, to nastane. Zde by bylo zajímavé toto SSD otestovat jak v režimu PCIe 4.0 ×4, tak PCIe 3.0 ×4, aby se zjistilo, zda PCIe 4.0 přece jen nepřináší nějaké zlepšení.

Na škodu každopádně asi PCIe 4.0 ×4 nebude (pokud za něj nepřiplatíte proti ekvivalentnímu PCIe 3.0 SSD), moduly ani nemají nějakou vysokou spotřebu. Ta je u 1TB verze maximálně 4,0 W v zátěži a u obou menších kapacit maximálně 3,4 W. V nečinnosti je spotřeba příjemně minimalizovaná (40 mW v stavu PS3, 5 mW ve stavu L1.2).

Záruka je pořád pětiletá a jak už bylo řečeno, výdrž je garantovaná na úrovni 600 přepisovacích cyklů – 250GB modul má vydržet aspoň 150 TB zápisu, 500GB verze 300 TB a tak dále. Možná stojí za to zmínit jednu drobnou výhodu, kterou toto SSD má proti onomu WD Black SN770 – podporuje hardwarové šifrování, což zdá se modul od WD zrovna nemá. Nicméně při šifrování disku bývá doporučováno spíše softwarové řešení na úrovni operačního systému, pokud má být bezpečnost opravdu silná. Takže je otázka, jak moc je to důležité.

Jak výhodná tato SSD budou, zatím nevíme, ceny nebyly sděleny. Ty se nicméně často po vydání vyvíjejí, takže oficiální částky nemusí být definitivní slovo. V našich obchodech tyto moduly zatím nejsou.

Zdroje: MSI, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *