Nejen A620, AMD slíbilo, že vyjdou také levnější desky s B650

Oficiální blogpost AMD přislíbil příchod levnějších modelů základních desek s čipsetem B650

Předevčírem jsme psali o čipsetu A620, který má přinést levnější AM5 desky pro procesory Ryzen 7000. Nevýhodou A620 bude, že tyto desky nebudou podporovat přetaktování CPU. Pro ty, kdo by toto v kombinaci s dostupnou základovkou potřebovali, by se ale mohla objevit alternativa. AMD uvádí, že se chystají také levnější desky, které budou někde mezi. Cenově by se mohly přiblížit k těm s A620, ale budou mít čipset B650 a možnost taktovat.

AMD má nyní na svém webu blog, který oficiálně oznamuje ceny a chystané termíny startu prodeje pro Ryzeny 7000 s 3D V-Cache, o čemž už jsme psali. Také rekapituluje další aktuální výhody (z pohledu firmy alespoň) platformy AM5, jako například energetickou efektivitu 65W procesorů Ryzen 5 7600, Ryzen 7 7700 a Ryzen 9 7900, které jsou v prodeji od minulého měsíce.

K tomuto je v textu ale také připojená informace, že firma s výrobci desek pracuje také na vydání levnějších desek, které by snížily cenový práh platformy AM5. Tedy problém, že vůbec nejlevnější desky jsou pořád dost drahé a při omezeném rozpočtu je problém k procesoru desku a paměti DDR5 ufinancovat.

Levnější desky s čipsetem B650

Věděli jsme o tom, že se mají za tímto účelem objevit desky s čipsetem A620, ale AMD teď mluví také o tom, že se má „rozšířit výběr desek s čipsetem B650“. Výrobci desek podle AMD vydají nové modely, které pokryjí další cenové kategorie, jež jsou mimo dosah dosud vydaných desek. Míněno je tím zřejmě, že tyto nové modely budou levnější, než jsou dnes minimální částky, za které se nějaká B650 deska dá na trhu najít.

Význam těchto desek by byl v tom, že by pořád poskytovaly možnost přetaktovaní procesoru, která u desek s čipsetem A620 chybí. Nějaké méně agresivní přetaktování například u Ryzenu 5 7600 by měly zvládat i relativně levně postavené desky, takže něco takového by mělo rozhodně smysl. Ideálně, pokud by se daly sehnat do nějakých 3000–3500 Kč.

In the first quarter of 2023, our partners will bring an ever-expanding range of B650 motherboards to address a broader range of price points. Best of all, those B650 motherboards include many next-generation technologies and offer full support for overclocking any Ryzen™ 7000 Series processor. Look for those new boards to enter the market in the coming months to provide even more options to create the perfect Ryzen™ AM5 build.

Tyto desky ale výměnou za nižší ceny budou postrádat některé výhody dražších modelů s čipsetem B650. Ty většinou mají sloty M.2 pro SSD podporující PCIe 5.0 ×4 (zatímco PCIe 5.0 ×16 pro GPU je dostupné jen u luxusnějších modelů B650E). Zdá se, že ony připravované levnější desky platformy B650 toto obětují a budou poskytovat jen sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4. Je možné, že na špalek mohou jít i další věci (jako 20Gb/s porty USB 3.2 Gen 2×2).

Gigabyte B650M DS3H, nyní nejlevnější deska platformy B650/AM5 u nás (zdroj: Gigabyte)

Takovéto desky B650, které neposkytují PCIe 5.0 ×4 pro SSD, už na trhu jsou – například Gigabyte B650M DS3H a Gigabyte B650M Gaming X AX, což jsou nyní prakticky nejlevnější AM5 desky v nabídce českých e-shopů začínající kolem 4200 Kč (Asus má podobné modely Prime B650M-A a B650M-A WiFi za ceny od 4500 Kč a něco). Nezbývá než doufat, že nová várka desek, o kterých teď AMD mluví, tuto spodní mez stlačí dolů o signifikantní částku.

Podle AMD má tato série levnějších B650 desek vyjít v aktuálním čtvrtletí, tedy během února a března. Více to specifikováno není a pravděpodobně nebudou mít nějaké synchronizované formální uvedení v jeden den. Místo toho se spíš postupně budou objevovat v prodeji tak, jak je jednotlivé značky budou mít hotové. Pokud tedy plánujete stavbu PC s procesorem Ryzen 7000, bude stát za to si občas zkontrolovat katalogy e-shopů, zda se nějaké také modely „pro spodních 10 milionů“ neobjevily.

Zdroje: AMD, HXL, Harukaze5719

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Taktovanie procesora ma prestalo baviť už pred rokmi. Enormný nárast spotreby za mierny nárast výkonu, ale… Možno by AMD mohlo uviesť aj niečo nové pre AM4. Nezdá sa mi, že pri cenách AM5 procesorov, cca 250 Eur vyššie, to vyrazne poriešia lacnejšie dosky pod 180 Eur (kto potrebuje výkon, „pár“ eur nerieši).
  Nemajú v ponuke žiaden cenovo dostupný procesor pre AM5. Ku tomu pri 32GB RAM je tiež zatiaľ cena dvojnásobná oproti DDR4. Lacnejšie dosky potešia záujemcov, ale pre cenovo citlivých AM4 a LGA1700.
  Osobne, Intel je výhodnejší, pokiaľ niekomu nebude viac vyhovovať Ryzen 5 5600G vďaka grafike.
  Ak úplne čo najnižšia cena, AM4 a 4600G, 5500 a to v cene len dosky pre AM5.

  Preto asi AMD vyhlásilo, že AM4 s nami bude ešte dlho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *