Nižšia cena, ale výkon zostal: Nové vodníky Gigabyte WaterForce

AIO chladiče Aorus WaterForce prišli o displej, ale pri rovnakom výkone ako WaterForce X budú lacnejšie

Ak sa vám zdajú kvapalinové AIO chladiče Gigabyte WaterForce X príliš drahé, ale výkonnostne vás oslovili, tak venujte pozornosť ich lacnejším variantom WaterForce (bez X), ktoré Gigabyte nedávno vydal. V rámci ušetrilo sa v podstatne len na tom, že z návrhu vypadol displej LCD, ale vrch bloku je pestrofarebný a interaktívny aj tak. Okrem osvetleného loga ARGB súbor LED indikuje rôzne úrovne zahrievanie procesora.

Kvapalinové chladiče WaterForce v ponuke Gigabyte po novom predstavujú lacnejšiu voľbu. Dostupné sú vo formátoch 240, 280 a 360 mm. Radiátory sú vyrobené z hliníku, ale to sa týkalo aj drahších WaterForce X. Tieto chladiče (s X v názve) vo februári s dvoma kľúčovými vylepšeniami. Prvé spočívalo v zvýšení výkonu v druhé vo vylepšení LCD displeja. Ten chladiče WaterForce už nemajú (a preto môžu byť lacnejšie), ale výkonnostné vylepšenia po WaterForce zdedili.

Oproti starších chladičom je priemer hadíc z 5,1 mm zväčšený na 7,1 mm, vďaka čomu sa zvýšil prietok. Robustné má byť aj samotné keramické čerpadlo, ktoré kvapalinu v okruhu poháňa. Jeho životnosť (alebo presnejšie asi stredná doba medzi poruchami) je uvádzaná na 376 715 hodín. To je pre zaujímavosť viac, než je MTFB akýchkoľvek ventilátorov. Takže existuje tu predpoklad, že skôr, než zlyhá pumpa, niekoľkokrát vymeníte ventilátory. To ale asi také časté nebude, keďže po prepočte na roky zistíte, že tak pumpa ako aj ventilátory sa majú vyznačovať dlhovekosťou, teda aspoň podľa špecifikácií.

Ventilátory na chladičoch WaterForce by mali byť takisto pomerne slušné. Ich „grafénové“ ložiská sa majú vyznačovať mimoriadne nízkym trením a tým má byť nižšia aj hlučnosť a vyššia životnosť.

Gigabyte dodáva, že oproti bežným klzným ložiskám je stredná doba medzi poruchami (MTBF) dvojnásobná a to súčasne pri nižšej hlučnosti. Na dosahovanie čo najlepších výsledkov je upravený aj rotor s vrúbkovanými lopatkami, ktoré majú lepšie usmerňovať vzduch radiátorom a tým pádom má celý systém dosahovať vyššiu efektivitu, respektíve pomer chladiaceho výkonu k produkovanej hlučnosti. Na znak toho, že firma v týchto ventilátoroch vidí potenciál, ich vydáva aj samostatne. To v 120 mm aj 140 mm formáte.

Chladič WaterForce s 240 mm radiátorom (s dvoma 120 mm ventilátormi) má podľa interných testov udržať na teplotách do 83 °C i procesor Intel Core i9-11900K. To síce bez použitia inštrukcií AVX (s ktorými má procesor vyššiu spotrebu), ale v intenzívnej záťaži aplikácie Prime95.

Hlavný rozdiel v porovnaní s drahšími chladičmi WaterForce X je ten, že séria WaterForce nemá blok s displejom LCD. Napriek tomu má však farebný indikátor LED, ktorý v šiestich úrovniach informuje o teplotne procesora. Do 35 °C na ukazovateli svieti chladná tmavo-modrá a postupne cez svetlo-modrú, zelenú, žltú, oranžovú má i červenú, ktorá upozorňuje na veľmi vysoké zahrievanie (95–110 °C). Aby tento ukazovateľ teploty fungoval, je potrebné mať blok pripojený k USB 2.0.

Hoci teda chladiče WaterForce nemajú displej, tak je blok pomerne pestrý a má široké možnosti. Na jeho vrchu je okrem ukazovateľa zahrievania aj osvetlené ARGB logo Aorus a ďalšie doplnky. Vrch bloku je možné navyše v plynulých krokoch otáčať v rozsahu 330 stupňov. Nemalo by sa tak stať, že pri nejakej montáži bude v nesprávnej polohe.

Ako už viete, tak chladiče WaterForce budú lacnejšie ako varianty WaterForce X (160–195 eur podľa veľkosti), ale na presné koncové ceny ešte čakáme a do článku ich doplníme neskôr.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE

Zhodou priaznivých okolností sme sa tak trochu náhodou dostali k jednému mimoriadne zaujímavého projektu. Ten má do činenia s graficky vylepšeným Metrom Exodus (Enhanced Edition), ktorá vyšla pomerne nedávno. Firmy Gigabyte a Nvidia si objednali k tejto hre tematickú zostavu, ktorej sa chopilo TichéPC. A výsledok? Posúďte sami. Gabovu prácu obdivujem už roky a teraz bola konečne dobrá príležitosť na hardvérový rozhovor. Celý článok „Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9

Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne. Celý článok „Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9“ »

 •  
 •  
 •  

AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej

Gigabyte predstavil novú sériu kvapalinových chladičov. WaterForce X majú kvalitatívne posunúť starších AIO vodníkov s prozaickým označením „Liquid Cooler“. Okrem sľubovanej vyššej účinnosti sa práce dotkli aj vstavaného displeja, ktorý okrem monitoringu voliteľných funkcií zvláda zobrazovať aj obrázky z micro SD karty, pre ktorú má vlastnú čítačku. Cena sa pritom navršovala iba symbolicky. Celý článok „AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *