Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm

Detaily chladiča Noctua NH-L9i-17xx

Veľmi nízky profil, vysoký chladiaci výkon a podpora Intel LGA 1700. To sú náročné požiadavky, ktoré Noctua NH-L9i-17xx spĺňa ako jeden z mála chladičov (možno jediný?). O prvých dvoch požiadavkách by sa asi dalo diskutovať aj u iných, ale nakoniec to i tak stroskotá na nepodpore novej pätice Intelu. NH-L9i-17xx účinnosťou navyše pri správnom nastavení prekonáva aj dvakrát vyššie chladiče, vrátane Arctic Alpine 17.

Nízkoprofilový chladič Noctua NH-L9i na zmenu montážnych dier novej pätice Intelu reagoval prakticky okamžite –  tesne po uvedení dosiek 690 a procesorov s otvoreným násobičom. Vtedy ešte príliš zmysel nedával, pretože dostupné procesory mali príliš vysoké TDP na to, aby s nimi takýto malý chladič fungoval pri nižšej než vysokej hlučnosti. Ale aspoň bol už pripravený na 65-wattové procesory, ktoré vyšli o necelé dva mesiace neskôr.

NH-L9i-17xx je dodnes jediný takto nízky chladič, ktorý má potenciál aj na tiché chladenie. Thermalright má buď raz tak vysoký AXP120-X67 alebo podobne nízky AXP90-X36, ale ten je stále bez podpory LGA 1700 takisto ako CM MasterAir G200P. Cryorig C7 podporu má, ale zase je o centimeter vyšší a taký Scythe Kodati sa už nejaký čas nepredáva. A viac nízkych chladičov, ktoré by mohli NH-L9i-17xx na LGA 1700 konkurovať v efektivite, ani nie je. Možno len ID-Cooling IS-30.

Detaily chladiča Noctua NH-L9i-17xx

Od špičky trochu konvexnej základne po vrchný okraj rámčeka, má NH-L9i-17xx rovných 37 mm. Tento chladič je tak takmer dvakrát nižší ako Arctic Alpine 17 (CO) z predošlého testu. Šírka a hĺbka sú podobné (95 mm) a naformátované tak, aby potenciálne s ničím nekolidovali ani na doskách Mini-STX.

Noctua NH-L9i-17xx (vľavo) a Arctic Alpine 17 CO

Chladič NH-L9i-17xx má štandardný ventilátor, ktorý môžete v prípade potreby kedykoľvek nahradiť iným 92 mm modelom so zníženým profilom 14 mm. To je tiež jedna z výhod napríklad aj oproti spomínanému chladiču Cryorig C7, ktorý má neštandardné uchytenie ventilátora. Ventilátor Noctua použila NF-A9x14 PWM s pracovným rozsahom 500–2200 ot./min. Okrem vysokého výkonu je tak možná aj regulácia k tichej prevádzke.

   

A už teraz prezradíme, že ladenie k nižším otáčkam sa oplatí. Najlepší pomer chladiaci výkon k hlučnosti má NH-L9i-17xx práve pri nich. Lopatky ventilátora sú síce nižšie, ale sú pekne široké a hlavne ich má rotor pomerne dosť a v efektivite na pasíve je NF-A9x14 PWM nezaostáva.

Ložiská sú prvotriedne – SSO2 a na redukciu vibrácií, ktoré by mohli eventuálne rozdrnčať pasív, sú v rohoch mäkké podložky. Tak či onak je ale ventilátor výrobne taký presný, že sa vibrácie na rámček príliš nedostávajú podobne ako ani v prípade lacnejších ventilátorov NF-P12 redux(-1700) PWM, ktoré poznáte z našich testov.

Do úplných podrobností k ventilátorom v rámci testov chladičov zachádzať nebudeme, ale je vhodné zvýrazniť ešte minimálne dva detaily. Na odtokovej časti lopatiek sú kanáliky na akceleráciu prúdenia vzduchu a schodíky rámčeka na podporu turbulentného prúdenia tak a ako aj pri väčších novších ventilátorov Noctua.

Základňa je poriadna, jedná sa o plný medený blok, ku ktorému sú prispájkované dve heatpipe s priemerom 6 mm. Plochá základne je k stredu jemne vypuklá. Je to z dôvodu, aby bol najväčší tlak v strede, nad čipom procesora (Alder Laky ho na PCB nacentrovaný stále majú). Povrch kontaktnej plochy má pritom jemné vrúbky po strojovom obrábaní. Nejde o žiadnu nedokonalosť, naopak. Na perfektne hladkých povrchoch je vyššie riziko vzniku vzduchových bubliniek (a špeciálne u hustejších termopást, medzi ktoré sa radí aj v rámci príslušenstva dodávaná NT-H1), voči čomu je takáto štruktúra odolnejšia.

Teplovodivé trubice sú stočené do tvaru písmena „U“ a zdá sa, že plochu rebrovania využívajú rovnomerne. Priechod rebrovaním Noctua navrhla dozaista na báze fyzikálnych simulácií s ohľadom na čo najefektívnejšiu výmenu tepla. Aby nedochádzalo k oxidácii materiálov (hliníku a medenej základne) je radiátor nesie okrem ventilátora aj tenkú vrstvičku niklu.

   

Montáž je poriadna, pevná. Bez backplatu, ale cez skrutky. Bez backplatu sa pri takejto malej páke dá zaobísť. Celková hmotnosť chladiča je síce pomerne vysoká, 415 g, to ale pri nízkej výške. Dorazy skrutiek sú pritom nastavené tak, že končia tesne pred skrúcaním dosky. Toto bude mať Noctua tiež dobre prepočítané a vyzerá to tak, že pôjde o dobrý kompromis medzi bezpečnou a s ohľadom na chladenie efektívnou montážou. Prítlak chladiča na IHS procesora je pomerne intenzívny. Na fotke je ešte ilustrácia s metrom, kde je vzdialenosť meraná od PCB základnej dosky.

   

Po zohľadnení výšky pätice s procesorom, siaha ventilátor do nejakých 43 mm, s ktorými je na podobnej úrovni ako vyššie pamäťové moduly.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4.

Oproti predošlým testom malých chladičov sme z logu vytiahli ešte teploty z dvoch snímačov – MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty. Obzvlášť v stiesnených priestoroch malých skriniek, do ktorých tento chladič ašpiruje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Pre zaujímavosť ste tam v nejako mohli dať ventilátor plnej hrúbky hoci asi veľká zmena v teplotách by to nebola.

    1. Jasné, testy s hrubším ventilátorom by neboli na škodu. Ale trúfam si tvrdiť, že máme výhľadovo pred sebou veľa zaujímavejších vecí a čas na všetko nezostáva. Niekdy sa k tomu ale možno dostaneme. 🙂

    2. V teplotách asi ne, ale v hlučnosti by to mohly být možná i dva decibely.
      V jisté době jsem nad NH-L9 uvažoval, ale z dostupných informací nebudil příliš dobrý dojem. Teď se mi ale jeví mnohem robustněji, tahle recenze mě asi v budoucnu k jeho nákupu zviklá.

      1. Zisk v chladení s plnotučným ventilátorom NF-A9 PWM bude pri rovnakej hladine hluku zrejme veľmi malý, ak vôbec nejaký. NF-A9x14 PWM hendikep z nižšieho profilu dobieha viacerými, hustejšie nasekanými lopatkami podobne ako aj Alphacool SL-15 PWM. Keď to nemáme otestované je fajn aspoň to, že si môžeme trochu zašpekulovať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *