Nvidia chystá grafiku GeForce GTX 1650 Ti, má vyjít za měsíc

GeForce GTX 1650 Ti je nakonec přece jenom na cestě?

Nejrychlejší grafická karta, která nepotřebuje přídavného napájení, je teď GeForce GTX 1650 od Nvidie, založená na architektuře Turing, avšak v podání čipu TU117, který nemá jádra pro akceleraci ray tracingu a neuronových sítí (tensor cores). Čip ale v GTX 1650 není plně aktivní. Až teď by měla vyjít karta s plnou verzí TU117 pod označením GeForce GTX 1650 Ti. Ta bude mít vyšší výkon, ale není jasné, zda zůstane TDP.

O tom, že by měla přijít ještě plná verze čipu TU117, neboli GeForce GTX 1650 Ti, se mluvilo už v zimě a na jaře. Zaplnila by se tím mezera mezi normální GTX 1650 a výkonnější GTX 1660. Ovšem tehdy se nic takového nestalo. Až nyní se zdá, že se po nějakém zdržení GeForce GTX 1650 Ti opravdu do nabídky grafických karet Nvidia zařadí.

Podle čínského webu ITHome teď běží přípravy na vydání, které má podle jeho zdrojů nastat 22. října nebo okolo tohoto data. V podstatě tedy už za čtyři týdny, pokud se čínská informace potvrdí. Je zde určité riziko, že by tato karta mohla třeba vyjít právě jenom v Číně a u nás ne, ale pravděpodobnější asi je, že půjde o celosvětový produkt.

Jak už bylo řečeno, GeForce GTX 1650 je vlastně ořezanou verzí čipu TU117, GPU v ní má aktivních jenom 896 stream procesorů z 1024. Je proto pravděpodobné, že GeForce GTX 1650 Ti by mohla být plně aktivní verzí, a tedy by nesla všech oněch 1024 shaderů. Šířka paměťové sběrnice by pak zůstala 128 bitů a zřejmě by byly osazeny 4 GB paměti (ať už GDDR5 nebo GDDR6). Alternativně je ale možné i to, aby Nvidia použila ořezané čipy TU116 (z GeForce GTX 1660/1660 Ti). Pak by karta mohla mít výpočetních jednotek ještě víc a dokonce i širší sběrnici a až 6 GB paměti.

GPU Turing z grafiky GeForce GTX 1650. Jde ale jen o vizualizaci, ve skutečnosti pouzdro vypadá trošku jinak (a obvody nejsou vidět, jelikož jsou na spodní straně čipu)

Protože neznáme konfiguraci, zatím není jasné ani, jaké by asi mohlo být TDP. Pokud by karta neměla o mnoho vyšší takty než GTX 1650 a jen oněch 1024 shaderů, pak je asi možné, aby se TDP stále vešlo do 75 W. Tím pádem by tyto karty opět mohly fungovat i bez přídavného napájení a tím by se z nich stala nejvýkonnější grafika, která bude v této škatulce dostupná. Pokud ne, mohla by nicméně tato karta pořád mít nižší TDP než současná GTX 1660 (třeba 90 W, jako kdysi GTX 960) a vytvářet tak úspornější alternativu, byť s přídavným napájením.

Cílová cena pro GeForce GTX 1650 Ti je prý podle ITHome asi 1100 jüanů, ovšem to je částka pro Čínu. U nás by jí odpovídalo asi 140 eur nebo 3650 Kč. Ale protože má Čína nižší DPH (a nevíme, jestli je už započítané), měly by ve skutečnosti u nás být karty minimálně tak o 10 % dražší. Protože i normální karty GeForce GTX 1650 se u nás prodávají až od nějakých 160 €/4100 Kč, měly by nové GTX 1650 Ti začínat asi až nad touto úrovní. Pokud tedy Nvidia původní model GTX 1650 nezlevní.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?

V úterý představila Nvidia dlouho vyhlížené nové grafiky GeForce s architekturou Ada Lovelace a 4nm výrobním procesem. Slibuje u nich nárůsty výkonu ve výši až „2–4ד. Jde samozřejmě jen o oficiální benchmarky, takže je asi na místě opatrnost. Zdá se, že ty největší nárůsty jsou totiž dílem upscalingu DLSS. Nvidia totiž speciálně pro GeForce RTX 4000 uvádí jeho novou generaci DLSS 3. Ta je schopná masivního zvýšení FPS, ale má to háčky. Celý článok „Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci. Celý článok „Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *