Nvidia GeForce GTX 1650 poprvé v low profile verzi, od Zotacu

Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile, první nízký Turing

V kompaktních PC jsou často rozšiřující pozice omezené na karty s nízkým PCB, tzv. „low profile“. To je značná překážka, pokud chcete do podobné sestavy nainstalovat herní grafickou kartu, běžně se v low-profile podobě vyrábí jen lowend. Teď se ovšem posune hranice toho, jak silnou grafku lze v malém provedení sehnat: Zotac totiž vydá nízkoprofilovou verzi GeForce GTX 1650, což by měl být vůbec první takový Turing.

GeForce GTX 1650 s čipem TU117 je teď nejvýkonnější grafická karta nevyžadující přídavné napájení (protože má TDP 75 W), na kterémžto trůně nahradila předchozí GeForce GTX 1050 Ti. Nyní bude podobná „aktualizace“ provedená i na pozici nejvýkonnější nízkoprofilové grafiky díky tomu, že Zotac chystá k vydání snížený model pod prostým názvem Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile. Karta má klasické snížené (nebo při čelním pohledu na kartu zúžené) PCB, ovšem chladič a záslepka jsou dvouslotové, což může vadit u Mini-ITX skříní s jen jednou pozicí.

Parametrově by mělo jít o referenční model, tedy s 896 stream procesory běžícími na taktu 1485 MHz v základu a 1665 MHz v boostu. Paměť typu GDDR5 by měla mít klasicky 4 GB a frekvenci 8,0 GHz, což dává čipu TU117 propustnost 128 GB/s. Přídavné napájení není použito.

Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile

Chladič převzatý z GTX 1050 Ti

Provedení karty není nijak překvapivé, zdá se, že firma vzala prakticky beze změn chladič, který používají už její low-profile modely odvozené od GeForce GTX 1050 Ti. Je tvořen monolitickým pasivem, podle fotek by měl být i poměrně velký/hmotný. Na pasivu je pak plastový kryt a v něm vsazené dva zřejmě 40mm ventilátory. Ty vypadají podle vizualizací poměrně nízké, což dovoluje, aby pasiv pod nimi mohl naopak být relativně vysoký. Pasiv má žebra průběžně, takže nafoukaný vzduch odchází dílem z konce karty, dílem je směrován na perforovanou záslepku. Část teplého vzduchu si tak může nalézt cestu ven ze skříně jako u „blower“ karet, ale bude asi jen malá. Mezi koncem pasivu a záslepkou je velká mezera a také tam překáží vývod portu DVI z PCB.

Karta má tři výstupy, všechny digitální. Po jednom je zastoupen DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b a ono DVI (čistě digitální DVI-D). To je vyvedené na druhé patro záslepky, čímž vzniká zmíněná bariéra pro průvan z ventilátorů. Ve výchozím provedení a na vizualizacích, které tu můžete vidět, je sice na karta klasická vysoká záslepka, ale v balení by měla být i nízkoprofilová pro SFF skříně.

Cenu a datum dostupnosti Zotac zatím nesdělil. Ale patrně by mohla být stejná nebo skoro stejnýá, jako částka, kterou tato značka chce za běžný model GeForce GTX 1650, tedy začínat někde okolo 150 eur/4000 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?

V oblasti grafických karet, které se vejdou do 75 W spotřeby, je dnes pořád nejrychlejší GeForce GTX 1650, protože model Super zvýšil TDP na 100 W. Tato úspornější 75W verze GeForce GTX 1650 nyní ale dostává novou verzi, která se od původního modelu liší použitím pamětí GDDR6 místo GDDR5. Má tak vyšší propustnost, ovšem i jednu nevýhodu. Nvidia totiž z nějakého důvodu snížila takt GPU, takže tato karta bude kompromis. Celý článok „Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia chystá grafiku GeForce GTX 1650 Ti, má vyjít za měsíc

Nejrychlejší grafická karta, která nepotřebuje přídavného napájení, je teď GeForce GTX 1650 od Nvidie, založená na architektuře Turing, avšak v podání čipu TU117, který nemá jádra pro akceleraci ray tracingu a neuronových sítí (tensor cores). Čip ale v GTX 1650 není plně aktivní. Až teď by měla vyjít karta s plnou verzí TU117 pod označením GeForce GTX 1650 Ti. Ta bude mít vyšší výkon, ale není jasné, zda zůstane TDP. Celý článok „Nvidia chystá grafiku GeForce GTX 1650 Ti, má vyjít za měsíc“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Ještě by byla fajn plně pasivní verze, něco jako byla svého času třeba GTX 1050 Ti KalmX od Palitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *