Nvidia GeForce GTX 1650 poprvé v low profile verzi, od Zotacu

Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile, první nízký Turing

V kompaktních PC jsou často rozšiřující pozice omezené na karty s nízkým PCB, tzv. „low profile“. To je značná překážka, pokud chcete do podobné sestavy nainstalovat herní grafickou kartu, běžně se v low-profile podobě vyrábí jen lowend. Teď se ovšem posune hranice toho, jak silnou grafku lze v malém provedení sehnat: Zotac totiž vydá nízkoprofilovou verzi GeForce GTX 1650, což by měl být vůbec první takový Turing.

GeForce GTX 1650 s čipem TU117 je teď nejvýkonnější grafická karta nevyžadující přídavné napájení (protože má TDP 75 W), na kterémžto trůně nahradila předchozí GeForce GTX 1050 Ti. Nyní bude podobná „aktualizace“ provedená i na pozici nejvýkonnější nízkoprofilové grafiky díky tomu, že Zotac chystá k vydání snížený model pod prostým názvem Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile. Karta má klasické snížené (nebo při čelním pohledu na kartu zúžené) PCB, ovšem chladič a záslepka jsou dvouslotové, což může vadit u Mini-ITX skříní s jen jednou pozicí.

Parametrově by mělo jít o referenční model, tedy s 896 stream procesory běžícími na taktu 1485 MHz v základu a 1665 MHz v boostu. Paměť typu GDDR5 by měla mít klasicky 4 GB a frekvenci 8,0 GHz, což dává čipu TU117 propustnost 128 GB/s. Přídavné napájení není použito.

Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile

Chladič převzatý z GTX 1050 Ti

Provedení karty není nijak překvapivé, zdá se, že firma vzala prakticky beze změn chladič, který používají už její low-profile modely odvozené od GeForce GTX 1050 Ti. Je tvořen monolitickým pasivem, podle fotek by měl být i poměrně velký/hmotný. Na pasivu je pak plastový kryt a v něm vsazené dva zřejmě 40mm ventilátory. Ty vypadají podle vizualizací poměrně nízké, což dovoluje, aby pasiv pod nimi mohl naopak být relativně vysoký. Pasiv má žebra průběžně, takže nafoukaný vzduch odchází dílem z konce karty, dílem je směrován na perforovanou záslepku. Část teplého vzduchu si tak může nalézt cestu ven ze skříně jako u „blower“ karet, ale bude asi jen malá. Mezi koncem pasivu a záslepkou je velká mezera a také tam překáží vývod portu DVI z PCB.

Karta má tři výstupy, všechny digitální. Po jednom je zastoupen DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b a ono DVI (čistě digitální DVI-D). To je vyvedené na druhé patro záslepky, čímž vzniká zmíněná bariéra pro průvan z ventilátorů. Ve výchozím provedení a na vizualizacích, které tu můžete vidět, je sice na karta klasická vysoká záslepka, ale v balení by měla být i nízkoprofilová pro SFF skříně.

Cenu a datum dostupnosti Zotac zatím nesdělil. Ale patrně by mohla být stejná nebo skoro stejnýá, jako částka, kterou tato značka chce za běžný model GeForce GTX 1650, tedy začínat někde okolo 150 eur/4000 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?

V úterý představila Nvidia dlouho vyhlížené nové grafiky GeForce s architekturou Ada Lovelace a 4nm výrobním procesem. Slibuje u nich nárůsty výkonu ve výši až „2–4ד. Jde samozřejmě jen o oficiální benchmarky, takže je asi na místě opatrnost. Zdá se, že ty největší nárůsty jsou totiž dílem upscalingu DLSS. Nvidia totiž speciálně pro GeForce RTX 4000 uvádí jeho novou generaci DLSS 3. Ta je schopná masivního zvýšení FPS, ale má to háčky. Celý článok „Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci. Celý článok „Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Ještě by byla fajn plně pasivní verze, něco jako byla svého času třeba GTX 1050 Ti KalmX od Palitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *