GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Mainstreamové grafiky generace Ada Lovelace

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité.

GeForce RTX 4060 Ti: Mainstream s AD106

Nová grafika je první kartou se 4nm čipem AD106, což je čtvrté GPU generace Ada Lovelace v řadě, které již mělo premiéru v notebookových modelech. Toto GPU má 128bitovou paměťovou sběrnici a také rozhraní PCIe 4.0 ×8, které má tedy poloviční šířku proti vyšším kartám, Nemělo by to mít moc velký význam, byť u desek, které ještě podporují jen PCIe 3.0, může být limitace už o něco silnější.

GeForce RTX 4060 Ti má aktivních 34 bloků SM, což dává 4352 shaderů, 34 RT jader a 136 tensor jader. GPU poběží na taktech 2,31 GHz v základu a takt boostu je uváděn 2,54 GHz. Jak už nějakou dobu víme, tato karta bude mít dvě varianty – základní s kapacitou paměti 8 GB a dražší model s kapacitou 16 GB. Pro oba tyto modely ale platí stejné frekvence.

128bitové paměti, ale k tomu obdoba Infinity Cache

Nvidia používá u tohoto modelu paměti GDDR6 na efektivním taktu 18,0 GHz, což dává propustnost 288 GB/s (u obou variant). GPU má ovšem integrovanou 32MB L2 cache, která má stejnou funkci jako Infinity Cache u GPU od AMD – grafika díky těmto cache má výkon, který by odpovídal kartě s vyšší paměťovou propustností.

Účinek zvětšené L2 cache v GPU generace Ada Lovelace podle Nvidie (zdroj: Nvidia)

Nvidia uvádí, že využití L2 cache způsobuje, že „efektivní“ propustnost pro hry je 554 GB/s. Ale tyto konkrétní údaje o efektivní propustnosti berte jen orientačně a s velkou rezervou (platí to i pro ilustrační čísla o efektivní propustnosti, které někdy prezentovalo AMD, byť to je nepíše do specifikací). Problém je v tom, že účinnost cache se mění podle konkrétní hry a aplikace, takže nelze uvádět jedno konkrétní číslo. A je samozřejmě možné, že si firmy vyberou optimističtější scénáře. Toto tedy berte hlavně jako informaci, že tuto 128bitovou grafiku nelze přímo klást naroveň nějaké předchozí 128bitové grafice, která takto velkou cache neměla.

TDP obou verzí karty není stejné, 8GB model ho má stanovené na 160 W, zatímco 16GB karta na 165 W (v tomto byly chvíli zmatky, ale v tuto chvíli již Nvidia 165W TDP na svém webu uvádí). Karty by měly mít napájení jedním osmipinem a Nvidia uvádí vedle TDP také typické spotřeby – v nečinnosti má karta konzumovat okolo 7 W, při přehrávání videa 13 W a při hraní typicky 140 W.

Je ale vždy otázka, zda jde opravdu o typické hodnoty, nebo se marketing třeba snažil vybrat čísla lepší než průměrná. Také se spotřeby samozřejmě budou lišit u přetaktovaných karet a nereferenční modely mohou mít i vyšší spotřeby v klidu (své si například mohou vzít i ozdobné LED). Nejlepší je samozřejmě se na tyto hodnoty podívat do reálných testů (ale také mít na paměti, že spotřeba se liší hru od hry podle toho, jak plně je GPU vytížené).

Nvidia GeForce RTX 4060 Ti Founders Edition (zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 4060 Ti by zřejmě měla mít i provedení Founders Edition přímo od Nvidie, které bude mít místo tradičního napájení konektor ATX 3.0/PCIe 5.0 (alias 12VHPWR). Toto provedení má stejný design jako GeForce RTX 4090 s charakteristickým zadním ventilátorem na horní straně karty. U GeForce RTX 4060 Ti je ale celá karta výrazně menší – šířkou moc nepřesahuje záslepku a tloušťkou zabere jen dva sloty PCI Express.

Nvidia GeForce RTX 4060 Ti Founders Edition (zdroj: Nvidia)

Podle Nvidie by měl být výkon této karty až o 15 % vyšší proti GeForce RTX 3060 Ti v předchozí generaci až 1,6× vyšší, než čeho dosahovala GeForce RTX 2060 Super. Toto jsou samozřejmě oficiální benchmarky, u kterých není jisté, zda nejsou selektivní nebo jinak přikrášlené. Jaký bude reálně výkon, ukáží recenze příští týden.

Oficiální benchmarky GeForce RTX 4060 Ti (zdroj: Nvidia)

Cena je stanovená na 399 $ za 8GB kartu, která se začne prodávat příští týden 24. 5. Pro evropské země s eurem bude cena 439 €, pro ČR je oficiálně doporučená cena 10 499 Kč.

Verze grafiky s 16GB pamětí nemá ještě oficiálně sděleno přesné datum, ale bylo potvrzeno, že vyjde někdy v červenci. Její cena bude 499 $, takže za dvojnásobnou paměť připlatíte čtvrtinu navíc. Jak už jsme hodnotili minule, znamená to, že je karta cenově už napůl cesty k výkonnějšímu modelu GeForce RTX 4070, jenž má sice paměti jen 12 GB, ale to by zřejmě už neměl být takový rozdíl a nádavkem je celkový herní výkon už mnohem vyšší. U nás je stanovená doporučená cena 13 199 Kč (v ČR) nebo 549 € (eurozóna).

GeForce RTX 4060: Zatím nejlevnější Ada Lovelace

GeForce RTX 4060 bude podle úniků založená na levnějším čipu AD107. To přímo Nvidia nepotvrzuje, ale sdělila už specifikace této karty. GPU bude mít aktivních 24 bloků SM (3072 shaderů či FP32 jednotek, 24 RT jader, 96 tensor jader) a poběží na 1,83 GHz v základu a frekvence boostu je uváděná 2,46 GHz. TDP tohoto modelu bude 115 W, přičemž Nvidia uvádí ještě ony orientační spotřeby 7 W v klidu, 11 W při přehrávání videa a 110 W při hraní (opět platí stejná výhrada).

Specifikace grafik Nvidia GeForce RTX 4060 Ti a GeForce RTX 4060 (zdroj: Nvidia)

Opět půjde o grafiku s 8GB pamětí, v tomto případě už ale bez možnosti připlatit na 16GB model, bude existovat jen nižší verze. GPU AD107 má také 128bitovou sběrnici, na níž budou osazené čipy GDDR6 s o něco nižší efektivní frekvencí 17,0 GHz – propustnost je 272 GB/s. Proti předchozí grafice, respektive GPU AD106, je také zmenšená kapacita L2 cache na jen 24 MB. Podle Nvidie pomáhá k dosažení „efektivní propustnosti“ 453 GB/s, ale opět to berte jen velmi hrubě orientačně z už citovaných důvodů.

Podle Nvidie má karta mít hrubý výkon shaderů 15 TFLOPS v porovnání s 22 TFLOPS u modelu Ti. To by znamenalo, že GeForce RTX 4060 bude mít asi 68 % výkonu modelu RTX 4060 Ti. Dle oficiálních benchmarků Nvidie je karta zhruba 1,2× rychlejší než GeForce RTX 3060 a asi 1,6× rychlejší než GeForce RTX 2060 6GB z ledna 2019. Toto jsou zaokrouhlená čísla a pamatujte na to, že jde o oficiální benchmarky, které mohou být výběrové a tím zkreslené. S hodnocením výkonu je vždy lepší počkat na recenze.

Oficiální benchmarky GeForce RTX 4060 (zdroj: Nvidia)

Jak GPU AD106, tak AD107 mají podle specifikací všechnu výbavu dražších grafik architektury Ada Lovelace, podporují pohybovou interpolaci snímků DLSS 3 a mají podporu hardwarového enkódování videa ve formátu AV1 (NVENC 8. generace). Obrazové výstupy jsou u obou karet na úrovni HDMI 2.1 a DisplayPortu 1.4a, maximální rozlišení je 8K (při 60 Hz). Také tato grafika používá rozhraní PCIe 4.0 ×8.

V červenci za osm tisíc

Bohužel zatím nemáme přesnou informaci o tom, kdy se tato grafika začne prodávat, jen že to nastane během července. Nvidia již ale sdělila její cenu – ta bude 299 $ za nepřetaktované karty. OC modely s nereferenčním chlazením mohou jako obvykle být i o trošku draží (ale ne nutně vždy). Česká cena s DPH je stanovená na 7899 Kč, pro eurozónu je doporučená cena 329 €.

Zdroje: Nvidia (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP

Minulý týden jsme tu měli zprávu, že chystaný levnější model nové generace grafik GeForce RTX 4060 Ti bude mít vedle základní 8GB také verzi s rozšířenou 16GB pamětí. Ten má sice vyjít až během prázdnin, a ne hned tento měsíc, ale už, zdá se, není moc pochybností o jeho existenci. Na internetu už se objevily i specifikace této karty. Existovala možnost, že by je Nvidia mohla proti 8GB verzi výrazně změnit, ale patrně nejde o rozdíly drastické. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Ak to bude rovnako ako s dostupnosťou A620 dosiek, potom to bude min. 2 mesiace čakania…
  Chcem si jednu kúpiť, síce stačí počkať cca týždeň alebo mesiac, no i tak, RX 7600 či RTX 4060 ?
  Chcem to na QHD hry, na stredné detaily a najmä, ktorá bude mať lepší AV1 enkóder (plánoval som Intel Arc, ale čo som si pozrel testy enkódera, HEVC špička, AV1 horšie ako HEVC, AMD vždy najhoršie, Intel lepší v HEVC, nVidia AV1).
  AV1 zatiaľ kvalitou zaostávajú za HEVC, ale aspoň je výhoda, že na streaming, aj na ukladanie videí na youtube už je-bude lepšie dávať AV1.

  Vcelku fajn pre tých, ktorí si teraz kupujú monitor. Tak nízke ceny som doteraz nevidel, ako teraz. 27″ FHD za 121, QHD za 171, 32″ síce zdraželi, sú za 220, čo pri inflácií je ale reálne zlacnenie. Tak že i ja, i keď QHD som kupoval dávnejšie a drahšie, že grafiku si konečne kúpim pre QHD. Ale ktorú? :-/

  1. Radeony snad přijdou se zajímavější cenou. Alespoň přechodně se k nim pak půjde uklidit, pokud jde o hry a multimédia.

 2. To vypada jakoze 4060 nabidne vykon 3060Ti o 2 tisice Kc levneji nez dnes a polovicni spotrebu jako bonus.
  Vidim ji jako nejrosirenejsi kartu 4kove generace.
  Nerdi co musi mit ratraycing si koupit 4060Ti 16Gb, coz bude druha neprodavanejsi grafika generace.
  Drazsi grafiky se v nadchazejici ekonomicke krizi moc prodavat nebudou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *