Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia RTX 4000 SFF Ada: 70W karta s AD104

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení.

Tato grafika patří do linie profi grafických karet, které Nvidia původně označovala jako Quadro, ale tuto značku opustila a teď jsou tyto karty jen „Nvidia RTX“. Na GTC přibyla do této řady, kde už má Nvidia výkonný model RTX 6000 Ada s plně aktivním čipem AD102, nová karta označená RTX 4000 SFF Ada. Jak už název („Small Form Factor“) prozrazuje, je zaměřená na kompaktnější počítače a pracovní stanice, takže má zmenšené rozměry a hlavně spotřebu.

Tip: RTX 4090 není to nej z nových grafik: Nvidia uvádí kartu RTX 6000 Ada s plně aktivním čipem

RTX 4000 SFF Ada má provedení nízkoprofilové karty s chladičem typu blower (s radiálním ventilátorem, který kartu podélně profukuje a žene vzduch záslepkou ven ze skříně – toto je vhodné pro hůře ventilované skříně). Chladič je tlustý dva sloty, ale jinak je karta opravdu kompaktní. Délka je 16,8 cm a výška 6,9 cm, takže by měla jít provozovat v poměrně kompaktních Mini-ITX skříních. Připojit lze až čtyři monitory s rozlišením 5K (v 8K maximálně dva), karta má vyvedené čtyři miniDisplayPorty 1.4a. Podporuje i Frame Lock a 3D brýle přes konektor mini-DIN. Díky GPU generace Ada Lovelace je také podporováno enkódování do formátu AV1 (přičemž použít by snad měly jít všechny tři enkodéry na čipu).

Karta obsahuje GPU AD104, tedy stejný čip, který pohání GeForce RTX 4070 Ti. Zde ale má místo 7680 jen 6144 shaderů (48 SM), takže bude bližší konfiguraci nadcházející GeForce RTX 4070. Nejspíš ale bude mít horší frekvence, protože tato karta má nastavenou spotřebu jenom 70 W, tedy ještě pod limitem toho, co se dá napájet jen ze slotu PCI Express ×16. Podle Nvidia bude teoretický výkon až 19,2 TFLOPS ve výpočtech FP32.

Je to jen o něco méně, než Nvidia uvádí pro 220W GeForce RTX 3070 (20,4 TFLOPS). Ale je otázka, zda to bude udržitelné v daném limitu spotřeby, nebo jde o „turbo“ údaj, dosažitelný jen tehdy, pokud aplikace nevykazuje vysokou spotřebu. Každopádně ale je RTX 4000 SFF Ada velmi energeticky efektivní grafika, zřejmě díky tomu, že běží na nižších taktech a nízkých napětích.

Proti GeForce RTX 4070 Ti i RTX 4070 bude mít karta nižší propustnost paměti – jen 320 GB/s, protože využívá jen 160bitovou sběrnici a na ní paměti GDDR6 na efektivní frekvenci 16,0 GHz. Toto by ale mohlo být adekvátní vzhledem k tomu, že je snížen i hrubý výkon kvůli TDP.

Zatímco ale propustnost šla dolů, karta bude mít zajímavou kapacitu. Bude mít totiž osazeno 20 GB paměti, u které se bude dát využít ECC (jde asi o in-band ECC, kdy se pro ECC součty používá část kapacity).

Specifikace grafiky Nvidia RTX 4000 SFF Ada (zdroj: Nvidia)

Za malé rozměry, velkou paměť a energetickou efektivitu – a samozřejmě také za profesionální funkce ovladačů – se ale jako obvykle platí. Doporučená cena má být 1250 $, což je u nás po připočtení DPH teď 32 900 Kč (1388 €). Dostupnost by měla být od příštího měsíce (dubna).

Zdroje: Nvidia, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *