Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia RTX 4000 SFF Ada: 70W karta s AD104

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení.

Tato grafika patří do linie profi grafických karet, které Nvidia původně označovala jako Quadro, ale tuto značku opustila a teď jsou tyto karty jen „Nvidia RTX“. Na GTC přibyla do této řady, kde už má Nvidia výkonný model RTX 6000 Ada s plně aktivním čipem AD102, nová karta označená RTX 4000 SFF Ada. Jak už název („Small Form Factor“) prozrazuje, je zaměřená na kompaktnější počítače a pracovní stanice, takže má zmenšené rozměry a hlavně spotřebu.

Tip: RTX 4090 není to nej z nových grafik: Nvidia uvádí kartu RTX 6000 Ada s plně aktivním čipem

RTX 4000 SFF Ada má provedení nízkoprofilové karty s chladičem typu blower (s radiálním ventilátorem, který kartu podélně profukuje a žene vzduch záslepkou ven ze skříně – toto je vhodné pro hůře ventilované skříně). Chladič je tlustý dva sloty, ale jinak je karta opravdu kompaktní. Délka je 16,8 cm a výška 6,9 cm, takže by měla jít provozovat v poměrně kompaktních Mini-ITX skříních. Připojit lze až čtyři monitory s rozlišením 5K (v 8K maximálně dva), karta má vyvedené čtyři miniDisplayPorty 1.4a. Podporuje i Frame Lock a 3D brýle přes konektor mini-DIN. Díky GPU generace Ada Lovelace je také podporováno enkódování do formátu AV1 (přičemž použít by snad měly jít všechny tři enkodéry na čipu).

Karta obsahuje GPU AD104, tedy stejný čip, který pohání GeForce RTX 4070 Ti. Zde ale má místo 7680 jen 6144 shaderů (48 SM), takže bude bližší konfiguraci nadcházející GeForce RTX 4070. Nejspíš ale bude mít horší frekvence, protože tato karta má nastavenou spotřebu jenom 70 W, tedy ještě pod limitem toho, co se dá napájet jen ze slotu PCI Express ×16. Podle Nvidia bude teoretický výkon až 19,2 TFLOPS ve výpočtech FP32.

Je to jen o něco méně, než Nvidia uvádí pro 220W GeForce RTX 3070 (20,4 TFLOPS). Ale je otázka, zda to bude udržitelné v daném limitu spotřeby, nebo jde o „turbo“ údaj, dosažitelný jen tehdy, pokud aplikace nevykazuje vysokou spotřebu. Každopádně ale je RTX 4000 SFF Ada velmi energeticky efektivní grafika, zřejmě díky tomu, že běží na nižších taktech a nízkých napětích.

Proti GeForce RTX 4070 Ti i RTX 4070 bude mít karta nižší propustnost paměti – jen 320 GB/s, protože využívá jen 160bitovou sběrnici a na ní paměti GDDR6 na efektivní frekvenci 16,0 GHz. Toto by ale mohlo být adekvátní vzhledem k tomu, že je snížen i hrubý výkon kvůli TDP.

Zatímco ale propustnost šla dolů, karta bude mít zajímavou kapacitu. Bude mít totiž osazeno 20 GB paměti, u které se bude dát využít ECC (jde asi o in-band ECC, kdy se pro ECC součty používá část kapacity).

Specifikace grafiky Nvidia RTX 4000 SFF Ada (zdroj: Nvidia)

Za malé rozměry, velkou paměť a energetickou efektivitu – a samozřejmě také za profesionální funkce ovladačů – se ale jako obvykle platí. Doporučená cena má být 1250 $, což je u nás po připočtení DPH teď 32 900 Kč (1388 €). Dostupnost by měla být od příštího měsíce (dubna).

Zdroje: Nvidia, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

 •  
 •  
 •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *