Přichází viry běžící v paměti GPU, nezjistitelné antivirem

Viry psané v OpenCL a běžící v paměti grafiky

Vypadá to, že v počítačové bezpečnosti zase přibude další věc, na níž si bude třeba dávat pozor. A sice paměť grafických karet. Antiviry a bezpečnostní nástroje běžně kontrolují operační paměť a typicky by v ní měly najít škodlivý kód, jehož signatury znají. Ale na svět teď přišel malware běžící na GPU a v jeho paměti, který je pro antiviry kvůli tomu neviditelný. A infikovat dokáže grafiky Nvidia, AMD i Intelu.

Myšlenka schovat malware do paměti grafické karty není úplně nová, bezpečnostní výzkumníky to samozřejmě již napadlo. Ale šlo zatím spíše o teorii a akademické proof-of-concepty. Nyní se však na kriminálních fórech objevila implementace, která tuto technologii údajně rozpracovala do funkčního „řešení“. Tento malware byl údajně minulý měsíc (mezi 8. a 25. srpnem) prodán svým vývojářem na internetu (zřejmě tedy nějaké kyberzločinecké skupině) a tudíž se ho někdo může pokusit šířit v reálu (pokud už se to nestalo).

Prodaný software dělá to, že schovává malware do paměti GPU – a to jak samostatného s vlastní pamětí, tak do integrovaného, které používá výsek hlavní operační paměti. Tímto je dosaženo toho, že antivirové programy na tento vir doslova nemůžou, protože do paměti vyhrazené GPU dnes běžně nešťourají.

Malware schovávající se v GPU na prodej na internetu (Zdroj: Bleeping Computer)

Přímo i samotný kód malwaru pak běží v paměti GPU a také na jeho výpočetních jednotkách místo toho, aby potřeboval hostitelské CPU, takže se z paměti grafiky nedostává ven. Jde tak vlastně o GPGPU aplikaci, což je svým způsobem docela zajímavé. Běží zřejmě nad OpenCL 2.0, které je uvedeno jako požadavek. Nicméně kód by pořád mělo být třeba do grafiky nahrát nějakým zavaděčem, protože v ní nepřežije restart. Tudíž by malware možná mohl být odhalitelný v momentě, kdy je tento zavaděč na počítači přítomný (jak by se „produkční“ implementace proti tomuto bránila, nevíme).

Zatímco samostatné API OpenCL 2.0 je multiplatformní, prodaná implementace je napsaná pro Windows a na jiných platformách nefunguje (i když to nemusí znamenat, že by nemohla být portována). Autor uvádí, že má potvrzené fungování na integrovaných grafikách Intel (UHD 620/630), samostatných Radeonech (RX 5700) i kartách GeForce (mobilní GTX 740M, GTX 1650). Toto jsou asi jen GPU, na kterých sám funkčnost ověřil, ale hrozba nejspíš bude fungovat na široké škále.

Antiviry budou muset začít skenovat i paměť GPU

Doufáme, že tyto útoky schovávající se v GPU se nerozšíří moc rychle a výrobci antivirů včas zaregistrují. Ukrytí v GPU by principiálně nemělo znamenat, že takové viry budou nepostižitelné, ale antiviry se budou muset přizpůsobit.

Řešením by mělo být, aby výrobci GPU zpřístupnili nějakou formou paměť grafiky pro bezpečnostní software, aby ji antiviry mohly klasicky skenovat jako operační paměť počítače. Poté by malware mohl být loven i tam klasickými metodami (hledáním signatur, heuristikou). Alternativou by bylo, pokud by antivirovou kontrolu prováděly přímo ovladače Nvidie, Intelu a AMD, ale pravděpodobně bude lepší, pokud to dostanou na starost tradiční antiviry.

Zdroj: Bleeping Computer

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. otázlou je, ako dlho sú podobné „programy“ už reálne na svete, keď sa to prefláklo s nešikovnými „používateľmi“ až teraz v polovici augusta. revolučné „novinky“ tohto typu sa musia udržať pod pokrievkou čo najdlhšie, veď to, že antivír ich nedetekuje je obrovská výhoda…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *