Re-test montážnych rohov Silent Wings Pro 4. Už to dáva zmysel

Alternatívne úchyty BeQuiet! v testoch

Dobré bolo tušenie, že takýmto spôsobom BeQuiet! pochybiť nemôže a teraz si musíme nasypať popol na hlavu. Pôvodný titulok článku ale stále platí, takže „Nevymieňajte rohy na Silent Wings Pro 4! Vedie to k zhoršeniam“. Je to ale trochu inak, ako sme pôvodne prezentovali. Došlo totiž zámene rohov a teraz všetko uvedieme na správnu mieru. Za pôvodnú interpretáciu sa ospravedlňujeme vám, našim čitateľom, aj BeQuiet!

Nedávno sme nový ventilátor BeQuiet! Silent Wings 4 otestovali aj s náhradnými montážnymi rohmi. Všetky merania prebehli správne, ale čo čert nechcel, k jednotlivým rohom sme priradili nesprávne použitie. Asi ich mohol aj sám BeQuiet! označiť tak, aby bolo vo veciach jasnejšie, ale to je už teraz jedno. Dôležité je, že už vieme, kde sa stala chyba a teraz si to trochu rozoberieme.

Dve náhradné súpravy rohov v príslušenstve ventilátora BeQuiet! Silent Wings 4 nie sú na radiátory a na skrinky, ale iba na skrinky a tie druhé sú „štandardné“. Tie sme v predošlom článku označovali za „radiátorové“, ktoré sú však v skutočnosti na ventilátore predinštalované. Ale iba na Silent Wings 4 s prívlastkom „Pro“.

Na obyčajných SW4 sú predinštalované „štandarndné“ (alebo základné, ako už chcete) rohy. Tým pádom už všetko dáva zmysel, teda až na nesprávne označenie rohov v pôvodnom teste. Rohy, ktoré sme označovali ako „radiátorové“ sú „štandardné“ a naopak. Najprv sme to poplietli.

Bez dier na vyšší statický tlak

Najväčšie a najtesnejšie ramená majú teda rohy optimalizované na fungovanie na radiátore. Tie na rozdiel od štandardných upchávajú všetky netesnosti, ktoré s použitím „štandardných“ rohov vznikajú. Ako môžete vidieť v detaile fotografie nižšie, tak s nimi v rohoch vznikajú diery, pre ktoré sa znižuje statický tlak.

To podobným spôsobom ako pri defekte kolesa. Dosah na výkon síce nie je až taký dramatický (pretože rotor radiétor stále dopumpováva), ale pokles chladiaceho výkonu je napriek tomu so „štandardnými“ rohmi výrazný. To môžete vidieť z výsledkov druhejpiatej kapitoly.

Dôležité je tu poznamenať i to, že rohy optimalizované na radiátor má predinštalované iba Silent Wings 4 vo variante „Pro“. Lacnejšie Silent Wings 4 majú „štandardné“ rohy s oknami a to, o koľko znižujú výkon, už viete. Dá sa tomu rozumieť, je to predaná hodnota, ktoré BeQuiet! chce skrátka predať. Príplatok teda nie je len o robustnejšom kábli, rýchlostnom prepínači a vyšších otáčkach, ale aj v tom, že dostane rohy, ktoré zvyšujú statický tlak a tým aj chladiacu efektivitu ventilátora. Pre Sielnt Wings 4 je tento fakt trochu smutný a jeho vlastnosti sa tak degradujú trochu umelo, ale tak to už raz je.

   

Odizolovať rohy nestačí

Čo sa tyká antivibračných montážnych úchytov, tak pri nich sa nemení nič na všetkých Silent Wings 4 (s Pro aj bez neho) dosahujú sporné výsledky.

Konštrukčne sú tieto rohy síce skvelé, obsahujú veľa mäkkej gumy (s tvrdosťou odhadom 40 Shore) a v montážnych miestach sú vibrácie perfektne priškrtené. Problém však je, že sa šíria iným miestom, cez tunel, ktorý lemuje rotor. Ten sa totiž dotýka mriežky a hoci na jeho hrana je potiahnutá gumeným pásikom, ten operuje na príliš malej hrúbke a prenos vibrácií po tejto trase je pomerne intenzívny.

Pri  vyšších rýchlostiach (nad 1250 ot./min) je síce intenzita vibrácií s antivibračnými rohmi vždy nižšia, ale s nižšími rýchlosťami (pod 1150 ot./min) sú už vibrácie nižšie s použitím predinštalovaných rohov. A to, ako už viete, sú pre Silent Wings Pro 4 najväčšie z trojice, „radiátorové“.

   

Takže sa ešte raz ospravedlňujeme za pondelňajšie dezinformácie a na záver hodíme do éteru dilemu. Aký majú zmysel „štandardné“ rohy v príslušenstve Silent Wings Pro 4? Pre nižšie vibrácie pri vyšších rýchlostiach? Uvažovali s nimi takto aj inžinieri BeQuiet!? A že majú otvorené okná, ktoré znižujú prietok? Pri montáži do skrinky to nevadí, pretože tunel okolo rotora kontaktne prilieha na mriežku a tým pádom je aerodynamicky uzatvorené všetko tak, ako má byť. Ako s týmito rohmi nové ventilátory fungujú, sa čoskoro ukáže v testoch Silent Wings 4.

Poznámka: Unáhlený článok s titulkom „Nevymieňajte rohy na Silent Wings (Pro) 4! Vedie to k zhoršeniam“ po opublikovaní tohto opravného ešte na porovnanie textu necháme, ale neskôr ho stiahneme. Preto, aby nezavádzal ľudí, ktorí sa nedostanú k tejto opravnej verzii.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. a keby si ešte tento test vložil do pôvodného, veľkého? vieš, keď sa niekto prelúska cezeň, možno sa mu už asi nebude moc chcieť lúskať aj tento, tobôž ak to bude niekto, kto si vyberá najsuper ventilátor a bude chcieť prejsť viac testov…

    1. Z veľkého testu na tento odkazujem z textu. Vnárať som to do neho nechcel z viacerých dôvodov. V xy-kapitolovom elaboráte by sa stratil a celé by to bolo aj horšie optimalizované pre vyhľadávače ako keď je to takto samostatne. Toto asi nebude ojedinelý prípad, keď budeme chcieť na nejakú neštandardnú vec upozorniť a vytiahneme ju do samotného extra testu. Tým oddelením som nakoniec chcel zachovať aj jednotnosť štandardných testov. Ale máš pravu, že pre tých, čo prechádzajú tie testy kapitola po kapitole, by bolo praktickejšie mať všetko pokope. 🙂

  2. Pekne sa to domiešalo. 🙂

    Tie rohy nie sú označené ani v pribalenom „návode“ k fanom? Celé to asi vzniklo preto, že predinštalované sú tie široké, takže ste o brali ako deafult. Samozrejme z dizajnového hľadiska nedávalo zmysel aby tie „radiátorové“ boli otvorené.

    Nevadí, hlavne, že sa z toho vykľučkovalo. Z výsledkov je jasné ktoré sa hodia na radiátory, logicky aj z utesneného dizajnu už na prvý pohľad. Skôr rozmýšľam načo vlastne sú tie „štandardné“. Celé by si to vystačilo s týmito veľkými a možno ešte gumenými na odvibrovanie, ak by fungovali ako treba.

    1. Tie úvodovky sú pre ten „návod“ celkom trefné. Možno som príliš náročný, ale čo toto sakra je? Z toho nie je zrejmé ani to, na aké použitie sú vhodné tie antivibračné (používateľ sa musí dovtípiť a pre každého to teda jasné byť fakt nemusí), o tých štandardné tam nie sú ani v rámci ilustrácií. A pokiaľ som nic neprehliadol, tak reč je tam iba o typoch A, B, C, pritom fyzicky ako typ A sú označené iba tie radiátorové rohy, na ostatných nie je nič. A nedá sa to spojiť s manuálom ani vizuálne a keby to aj možné bolo, tak nikde nevidím uvedené, ktorý typ je na aké použitie.

      Keby BeQuiet! aspoň niekde vo svojich materiáloch uviedol, že predinštalované sú tie radiátorové. Pretože keď BeQuiet! píše o špeciálnych typoch rohov, jednom na radiátory a druhom do skriniek a v príslušenstve potom človek vidí dve súpravy, tak minimálne ja som si to spojil tak, že tie tie extra súpravy sú na tie špecifické použitia aj keď to konštrukčne nedávalo zmysel. Asi to vyzerá ako veľa vyhovoriek, ale ten manuál je fakt strašný. A možno som len príliš náročný, neviem.

      + ešte ako píšeš. Tie štandadné rohy v príslusenstve SWP4… neviem, na čo by ich kto používal. Respektíve v akej situácii by s nimi ventilátor mohol podávať lepšie výsledky. Nešťastná mi príde aj tá umelá degradácia SW4 použitím štandardných rohov. S nimi je ten návrh mimoriadne hlúpy (to mi teraz pripomína, že aj SW3 týmto sposobom, tými oknami na radiátoroch stráca statický tlak). Nedostatok tohto typu nevídať ani v low-ende. Aspoň teda, že tie štandardné rohy SW4 neuberajú na výkone na vežovitých pasívoch, kde s rebrami lícuje rotorový tunel. Ale aj tak…

      1. Ja som myslel či k fanom nie je pribalené niečo detailnejšie než tie PDF zo stránky, ale zjavne nie. A hento je fakt odfláknuté.

        Celé to asi vzniklo aj tým, že na Pro sú predinštalované iné rohy než na bežných SW4. A v spojení s biednym značením nastáva chaos čo je čo u ktorej verzie. Každopádne tá tretia sada k Pro vôbec nemala byť. Chápem to u non-Pro, resp. u SW3, lebo gumené rohy sa nedajú kombinovať so skrutkami, čiže by sa nedali montovať na radiátory. Ale tu je to čistá duplicita, vôbec to nedáva zmysel.

        1. Tak ten manuál sa zrejme zmení a bude v ňom minimálne jasne uvedené, ktoré rohy sú na aké použitie. BeQuiet! uznal, že v terajšej podobe stojí za starú bačkoru a má byť predmetom nasledujúcich interných debát.

          Ešte skúsim od nich zistiť to opodstatnenie štandardných rohov v príslušenstve SWP4. BeQuiet! nám napísal, že na SW4 sú pre zníženie výrobných nákladov (menej materiálu, nižšia cena), čomu sa dá rozumieť, ale potom pri SWP4 tie výrobné náklady zbytočne zvyšujú.

          Ktovie, či by to nakoniec nenvyšlo lacnejšie, keby sa štandardné rohy vôbec nerobili a rovnako ako na SW4 by boli radiátorové rohy predinštalované aj na SW4 a náhradné by boli iba jedny, gumené do skrinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *