Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

Hodnotenie

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť.

Hodnotenie

T30 sa podarilo to, čo dovtedy (do jeho uvedenia) žiadnemu ventilátoru – v niektorých situáciách v efektivite veľmi výrazne predbehnúť ventilátor Noctua NF-A12x25 (PWM). Isteže, niekto môže oprávnene namietať, že na takéto tvrdenie nemáme v databáze ešte všetky relevantné modely. To je pravda, ale zo starších než T30 máme kontrolu nad výsledkami všetkých, ktoré majú papierové predpoklady byť na špičke. Ich testy budú postupne pripadať rovnako ako testy od T30 novších konkurenčných ventilátorov v čele s Lian Li UNI P28 či Thermaltake Toughfan 12 Pro. K tým sme sa ešte nedostali a pritom sa jedná o hlavných adeptov na reálne ohrozenie atraktívnej pozície T30.

Pri nízkych rýchlostiach Phanteks T30 od ostatných 120 mm ventilátorov odskočil poriadny kus, čo sa týka prietoku vzduchu na jednotku dBA. Pri 812 ot./min (režim „31 dBA“) dosahuje v porovnaní s ventilátorom Noctua pri porovnateľnej hlučnosti až o 14 % vyšší prietok. S takýmto výsledkom má navrch aj pred mnohými 140 mm ventilátormi a lepšie je na tom iba špička v podobe BeQuiet! Silent Wings Pro 4. A to sa teda týka o porovnania s o číslo väčším formátom. V rovnakom formáte (120 mm) má T30 nad konkurenčným ventilátorom BeQuiet! teoreticky náskok vždy. Použitie slova „teoreticky“ preto, že sa stále jedná o výsledky bez odporu prekážky, ktoré ventilátory v praxi prekonávajú. Z týchto meraní je ale najlepšie vidieť, ako T30 ťaží z nadštandardne veľkého vonkajšieho prierezu. Ten predstavuje plocha rotora, ktorá je v osi lopatiek, teda bez rozbočovača. Plocha rozbočovača je tu menšia ako u väčšiny ventilátorov z ťažkými LCP rotormi, čo, samozrejme, predstavuje väčšiu výzvu pre stabilizáciu rotora. Tá sa Phanteksu podarila dobre, vzhľadom na to, že namerané vibrácie sú vždy nízke. Aj pri maximálnej rýchlosti okolo 3000 ot./min.

Výkonnostný rozsah T30 je naozaj extrémny. Minimálne otáčky sú veľmi nízkemaximálne zase veľmi vysoké. Z pohľadu prietoku je to potom v nereštriktívnom prostredí 13,3~175,5 m3/h. Ventilátor Phanteks má pritom aj mimoriadne vysoký statický tlak, takže úbytok prietoku vplyvom prekážky býva menší ako u iných ventilátorov. Nedostihnuteľných výsledkov, pokiaľ ide o pomer prietoku k hlučnosti, sa T30 drží ale iba v spodnej polovici rozsahu, v ktorom sa naprieč frekvenčným pásmom neobjavujú výraznejšie tónové špičky. V spektrografoch sú pozorovateľné (a ušami počuteľné) už pri rýchlosti okolo 1275 ot./min. Jedná sa o viacero užších vrcholol naprieč celým pásmom od nižších, cez stredné až po vyššie frekvencie. Nejde o nič strašné, ale pokiaľ je reč o úplnej špičke, tak toto sú rozdielové veci. Azda najväčšieho konkurenta v podobe Noctua NF-A12x25 (PWM) náročnejší používatelia s citlivým sluchom tak pri vyšších rýchlostiach vyhodnotia ako tichšiu možnosť.

Z vyššie uvedených dôvodov sa náskok T30 voči NF-A12x25 s ohľadom na rovnakú hladinu hluku v dBA začína zmenšovať a niekedy až obracať, napríklad na radiátoroch. Na hrubšom radiátore s redším rebrovaním je konkurenčný ventilátor Noctua v malom vedení aj pri nižších rýchlostiach. Rozdiely sú ale vždy zanedbateľné a môžeme hovoriť o porovnateľnej úrovni. Ale teda s tým, že v týchto situáciách si už T30 neobháji väčšiu hrúbku, ktorá zhoršuje kompatibilitu. Potom je tu ešte jedna dôležitá vec: Keď sú výsledky prietoku vzácne vyrovnané, tak konečné poradie v praxi určujú aj také veci, ako je odpor použitej skrinky, respektíve charakter tlaku systémového chladenia. Tejto problematike sa budeme neskôr podrobne venovať v rámci samostatného rozboru (je to zložitejšie…). Na teraz len poznamenáme, že trend, ktorým sa môže Phanteks uberať v systémoch s väčším odporom prostredia, naznačujú výsledky výšky statického tlaku cez vybrané prekážky.

Pokiaľ ide o použitie ventilátora v systémových pozíciách, tak je obvykle s pomerne veľkým náskokom T30 tak na šesťuholníkovej mriežke, ako i s nylonovým či s plastovým filtrom. Hoci na tom (na plastovom filtri) je rozdiel oproti ventilátorom, ktoré T30 dobiehajú, najmenší. Je to z dôvodu, že nárast hlučnosti vplyvom štruktúry je v porovnaní s inými ventilátormi u top modelu Phanteksu vyšší. Na toto použitie atraktivita T30 teda klesá, hoci po vytvorení väčšieho odstupu od filtra, čím sa znížia nežiaduce turbulencie, budú akustické vlastnosti priaznivejšie.

V úplne inej triede oproti ostatným ventilátorom je T30 aj výkonom motora. Ten je až 20 W, teda až štvornásobne výkonnejší než u NF-A12x25 PWM. V kombinácii s ostrými hranami je tak Phanteks pri strete s čímkoľvek i pomerne nebezpečný a je na zváženie, či by nebolo vhodné s ventilátorom dodávať aj ochrannú mriežku, ktorá sa inštaluje pred rotor.

Spotreba T30 pri maximálnej rýchlosti presahuje 4 W a prúdový odber sa pohybuje okolo 0,36 ampéra. Dôležité upozornenie je to v súvislosti s pripojením troch ventilátorov na jeden konektor základnej dosky. Tie sú obvykle stavané na 1 A. Na 3 A iba vo výnimočných prípadoch, pokiaľ je to v dokumentácii k doske vyložene uvedené. Na toto si teda dajte pozor a v režime „Advanced“ jednotlivé ventilátory pripájajte radšej zvlášť. Je možno trochu škoda, že Phanteks ani v trojbalení nedáva v rámci príslušenstva žiadny rozbočovač, ktorý by riešil možnú horšiu dostupnosť konektorov na základnej doske. Pri nižších rýchlostiach je spotreba výrazne nižšia a i energetická efektivita je už celkom slušná, priemerná – približne taká, ako u BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL098).

Summa summarum je Phanteks T30 špičkový ventilátor, ktorý možno beztrestne označiť za to „najlepšie“, čo je v 120 mm formáte. Niekedy nad konkurenciou dominuje viac, inokedy menej, ale v drvivej väčšine aplikácií nad všetkým ostatným víťazí, na druhých miestach sa ocitá naozaj sporadicky.  Je pravda, že Phanteks takéto postavenie dosiahol skôr hrubou silou než drobnými aerodynamickými detailmi, ako to robí Noctua, ale T30 nemožno uprieť ani konečne poriadne, dobre fungujúce, uchopenie rotora s menším počtom väčších lopatiek. A síce sa dá tento dizajn technicky ešte rozhodne posunúť, zdokonaliť, tak redakčné ocenenie „Top-notch“ je pre ventilátor Phanteks samozrejmá vec aj pri súčasnom zozname kladov a záporov.


Ventilátory Phanteks T30 sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Výherca trojbalenia: V priebehu ostatných dní ste mali možnosť zúčastniť súťaže, kde sme zverejnili fotodetail jedného ventilátora a úlohou bolo zistiť akého. Teraz už viete, že išlo o Phanteks T30 a z správnych odpovedí sa šťastie pri žrebovaní usmialo na používateľa, ktorého e-mailová adresa je m****.k****@gmail.com, teda po dosadení skrytých znakov. Gratulujeme! Budeme Vás kontaktovať s podrobnosťami pre doručenie výhry – troch ventilátorov Phanteks T30.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Nové vodníky Phanteks Glacier One Halo: RGB LED a goliériky

Phanteks na kvapalinové chladiče Glacier One doplnil na ventilátory osvetlenie. To ale pomerne netradičným spôsobom, pridaním modulárneho rámčeku Halos, ktorý rotory ventilátorov nasvecuje zo strán. Ten chladiču trochu zväčšuje hrúbku a jeho vedľajším efektom môže byť aj zvýšenie chladiaceho výkon. Síce zrejme iba kozmeticky, no napriek tomu jeho vystúpenie pred ventilátormi čiastočne laminarizuje prúdenie vzduchu. Celý článok „Nové vodníky Phanteks Glacier One Halo: RGB LED a goliériky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. > Phanteks T30 používa unikátny rotor, ktorý je oproti hlavným konkurentom […] iný hlavne v tom, že má výrazne menej lopatiek, iba šesť.

    Tak, a končím s pivem, zřejmě už to na mně nechává následky. Lopatek totiž vidím 7.

        1. Doplnená, díky. Ďalšie textové chyby radšej e-mailom (ale snáď ich tam už veľa nebude). 🙂

          Na testy T30 sme sa pripravovali naozaj dlho a nakoniec ich znehodnocujú takéto kraviny, sakra. :/

  2. Ano, budu případné korektury posílat emailem. Jde o drobné chybky, které (jako vždy) precizně provedené testy neznehodnotí. 💯

  3. Ďakujem za extrémne precíznu recenziu T30tky, čakanie sa vyplatilo, viac menej sa potvrdili všetky moje doterajšie praktické pozorovania v súvislosti s týmto ventilátorom. Recenziu som zdieľal aj na firemnom FB 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *