Detaily Axagon EEM2-SB2
Možno práve Axagon EEM2-SB2 bude puzdro na SSD (M.2), ktoré na časté nosenie napríklad do práce vyhodnotíte ako „optimálne“. Má na to viacero vonkajších znakov. Od nadpriemerne malých rozmerov, nízkej hmotnosti, cez dobre vyzerajúci brúsený povrch hliníkového plášť až po nadštandardnú podporu SSD (NVMe aj SATA). Praktický je pri tomto puzdre aj kábel s dvojicou rôznych konektorov USB.
Detaily Axagon EEM2-SB2
Najmenšie z doposiaľ testovaných puzdier SSD. Axagon EEM2-SB2 je, čo sa týka objemu, menší aj v porovnaní s malým puzdrom Netac WH61, o cca 17 %. Puzdro Axagon je kratšie (93,4 mm), tenšie (12,5 mm) a jediný rozmer, v ktorom puzdro Netac prerastá, je väčšia šírka (40,9 mm). Celkovo však ide o dobre spratné puzdro, ktoré sa zmestí aj do menšieho vrecka košele. Hmotnosť? 33 gramov bez SSD.
Podporované rozhranie je USB 3.2 gen. 2, takže očakávané rýchlosti čítania a zápisu sú nad 1000 MB/s, pokiaľ je reč o prenose väčších než malých súborov. S nimi sú rýchlosti nižšie u všetkých puzdier SSD, respektíve u všetkých externých SSD.
Na lepšie možnosti pripojenia Axagon v príslušenstve dodáva kábel, kde je za konektor USB-C možné nasunúť ešte konektor USB-A. To sa hodí v prípadoch, kde sú konektory typu C, ktorých je často menej, obsadené už inými zariadeniami. Na využívanie maximálneho výkonu je však nevyhnutné puzdro s SSD pripájať aspoň k 10-gigabitovému portu USB.
Plášť puzdra EEM2-SB2 je hliníkový z brúsenou úpravou povrchu. Variant s koncovým označením SB2 je kompletne v čiernej a pokiaľ máte radi svetlejšie veci, tak vás bude zajímať puzdro s EEM2-SG2. To je sivé, ostatné parametre sú inak rovnaké.
Na efektívnejšie chladenie je pri konektore USB-C, respektíve za slotom M.2, mriežka. Vďaka nej by sa teplo nemuselo tak kumulovať z SSD, ako keď je súčasťou konštrukcie.
Dovnútra puzdra sa dostanete uvoľnením poistky na kratšej strane. Netreba k tomu žiadne nástroje, skrátka ju „vytlačíte“ prstami. Mechanizmus funguje tak, že tato stena má zúbok, ktorý zapadá do protikusu, ktorým je vozík s PCB puzdra. Vozík sa tak po odstránení istiacej steny vysunie, a to pomerne ľahko. Dávajte si preto pozor, aby sa pri demontáži typicky pádom na zem nepoškodil. Predsa len konštrukcia vozíka je už plastová a nejaké riziko, že môže za nešťastných okolností niekde niečo prasknúť, tu asi je.
SSD vo formáte M.2 môžete nainštalovať v dĺžkach 42, 60 a 80 mm.
Na jednom konci sa tradične zasúvajú do slotu M.2 (podporované sú zámky M a B+M) a na druhej strane sa istia plastovým kolíkom. Puzdro Axagon EEM2-SB2 počíta tak s SSD NVMe ako aj s SSD SATA. Na použitie teplovodivej podložky, ktorá odvádza teplo do hliníkového plášťa, inštrukcie Axagonu upozorňujú vlastne aj v súvislosti s modelmi NVMe, s ktorými bude dosahovaný vyšší výkon a viac sa budú aj zahrievať.
Inštalácia je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a rýchla, ale najmä vzhľadom na subtílnejšie istenie celého puzdra, sa s nejakými pádmi na zem nepočíta. Vtedy by sa puzdro eventuálne mohlo rozletieť na viac častí, než by ste si priali. Konštrukcia ako u TUF Gaming A1 to skrátka nie je, ale zase je toto puzdro Axagon výrazne menšie, ako môžete vidieť aj na fotografii pod týmto textom.
Komunikáciu medzi PCIe/SATA a USB zabezpečuje integrovaný obvod Realtek RTL9210B. O tom, že je všetko zapojené správne a dochádza k nejakej aktivite informuje modrá LED pri konektore USB-C.
Testovacia metodika
Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).
Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.
Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).
Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.
Gratuluji, grafy již nejsou uříznuté. Na první dobrou :-)
V budúcnosti už s týmto pravdepodobne bojovať nebudeme. Šírka na 100 % (namiesto 75 %) je už napevno nastavená vo všetkých šablónach. 🙂
Zdravím, jak pouzdra ovlivňují disky s HMB? Může se to projevit na výkonu, či životnosti disku?
Jaký je Váš názor na trvalé připojení pouzdra k zařízení např. PC?
Nadmerné zahrievanie (v puzdre so slabším chladením) sa na životnosti prejaví vždy. Nič konkrétne si však odhadovať netrúfam.
Trvalé pripojenie externému SSD k počítaču… asi ničomu zvlášť neškodí. S takýmto modelom sa predsa počíta (interné SSD). 🙂
Škoda že takový test řadičů a provedení SSD neplánujete, Ľubo. Mě by taky zajímalo, jak se chovají provedení s DRAM, DRAMless (HMB) za jednotlivými typy řadičů používaných v těchto boxech (jak dlouho udrží zápis na špičce rozhraní).
Možno sa k tomu niekedy dostaneme, výhľadovo to ale príliš nevidím – veľa vecí s vyššími prioritami.