Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Softvérová výbava

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

QTS a Qfinder

Podobne ako pri routri QHora-322 sme mali možnosť pracovať s webovým rozhraním QuRouter, aj v prípade nasiek ponúka QNAP operačný systém QTS s webovým rozhraním. Nápomocná je aj aplikácia Qfinder, ktorá vám pomôže lokalizovať NAS na vašej sieti a vykonávať rôzne akcie.

Pri prvom spustení musíte NAS inicializovať, nastaviť si účet, sieťové parametre, čas a podobne.

Po reštarte sa už budete môcť prihlásiť vašimi vytvorenými údajmi a zadanou IP adresou. Prípadne opäť môžete použiť Qfinder ako pri prvom štarte. Teraz už bude ukazovať, že je NAS plne funkčný. Následne na vás vyskočí veľké množstvo inštrukcií a návodov, ktoré si môžete pozrieť ale aj preskočiť.

Keď prejdete všetkými úvodnými oknami dostávate sa na domácu obrazovku, kde je ukrytých množstvo bočných panelov s nastaveniami, informáciami a rôznymi funkciami či skratkami.

Nasledujúcim krokom bude vytvorenie úložísk z diskom, ktoré sme osadili do NASu. Tu existuje viacero možností, no na test použijeme úplne najjednoduchšie riešenie v podobe statického úložiska na jeden disk a vytvoríme tak tri, aby sme vyskúšali rýchlosti M.2, SSD aj HDD samostatne. Samozrejme toto je len na ukážku, v praxi by potom dávali zmysel rôzne kombinácie RAID a použitia storage pool s rôznymi volume. Na toto sa pozrieme aspoň orientačne o čosi neskôr.

Po inicializácii trojice samostatných úložísk ich vieme pripojiť ako sieťové disky vo Windowse, a to opäť za pomoci Qfinder. Táto konfigurácia nám následne poslúži pri testovaní prenosových rýchlostí.

Počas testov sme tiež mohli sledovať aktivitu diskov či sieťového adaptéra.

Operačnému systému samozrejme nechýba možnosť aktualizácie, momentálna verzia je 5.0.1 a posledný build je z polky januára.

Nasledujúca galéria ukazuje množstvo nastavení, ktoré v QTS nájdete.

V správe úložiska nájdete rôzne pokročilé funkcie ako automatizovanie údržby diskov, vytvárania snapshotov a samozrejme vyvárania storage pool a volume, ktoré sme si už ukázali. Takisto tu nájdete detailné informácie o použitých diskoch, vrátane ich životnosti či teplote.

Systém tiež ponúka viacero aplikácií na sledovanie logov, správu licencií či informácie o stave systému.

V ovládacom paneli viete spravovať používateľov, skupiny či zdieľané adresáre.

Ďalšou dôležitou sekciou je správa sieťového pripojenia, kde si viete vytvoriť virtuálne prepínače, pripojiť bezdrôtový modul, konfigurovať VLAN, IP adresy, DNS a podobne.

Ďalšie sieťové funkcie ponúknu nastavenia pre Mac a Windows, SSH, Telnet, SNMP, UPnP ale aj správu sieťového koša.

V aplikáciách nájdete rôzne typy serverov vrátane webového či MariaDB databázu.

Ďalšie aplikácie sú dostupné v App Center, čo je akýsi ekvivalent Google Play či App Store, ktoré poznáme z mobilných zariadení. Rovnako tu nájdete množstvo rôznych aplikácií či už na prácu, konzumáciu obsahu, nástrojov či pre zabezpečenie. Ide o akýsi mix aplikácií priamo od Qnap ale aj tretích strán. Zaujímavé budú predovšetkým Plex, phpMyAdmin, Python a podobne.

Vrátime sa ešte k úložisku, ktoré ponúka viac funkcií, než sme si doteraz ukázali. Po testoch rýchlosti som začal disky konfigurovať pre reálne používanie a nižšie tak nájdete viacero ukážok venujúcich sa akcelerácii pomocou SSD cache, vytváraniu rôznych Storage pool s Qtier a volume. Zatiaľ sa s týmito nastaveniami hrám a v nejakom nasledujúcom článku dám vedieť, aká je finálna konfigurácia, pre ktorú som sa rozhodol.

Ďalšou dôležitou aplikáciou, s ktorou budete pomerne často pracovať je FileStation. Ten slúži na správu priečinkov a súborov, ale takisto aj pre zálohované snapshoty.

V rýchlych nastaveniach na domácej ploche ešte nájdete možnosť zmeny pozadia, zapnutia 2-faktorového overenia, pridania SSH kľúčov, či zmenu hesla. Zmeniť môžete tiež čas po ktorom sa má QTS odhlásiť.

QTS je naozaj rozsiahle a zatiaľ sme sa pozreli len na základné funkcie. V ďalších testoch Qnap produktov budeme mať možnosť sa na systém pozrieť opäť a vyskúšame tak aj iné veci ako dnes.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny

Před časem jsme psali o tom, že Seagate by letos měl vypustit na volný trh disky s technologií HAMR. To tu zatím není, ale firma teď vydala jako mezistupeň pevné disky s kapacitou 22 TB. A to disky s konvenčním zápisem a bez technologie SMR. Jsou tedy vhodné i pro NAS, což je přesně jejich cílové určení, jelikož jde o 22TB modely řady IronWolf Pro. Byly oznámeny nyní na konferenci NAB 2023 a již se objevily v prodeji za ne úplně špatnou cenu. Celý článok „Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů. Celý článok „Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel. Celý článok „Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. toto by si mali precitat pani zo synology, aby videli ako vyzera HW pre 4bay NAS v roku 2023. Zial bola vydana DS723+ a ziadne SFP/2,5Gbit sloty tam niesu a velmi pravdepodobne stale nieje oficialne mozne z M2 diskov spravit oddiel. Mali by sa zamyslist, vazne.

    1. tak syno vydali DS1823xs+. 2x 1GBit, 1x10Gbit, 0 SFP 🙂 2000€. Ok, je 8 diskovy, ale 2000 je trochu dost overkill

      1. Ahoj, do budúcna sa plánujem určite pozrieť aj na nejaké NAS od Synology, mali sme tu už aj niečo od Asustor: https://www.hwcooling.net/asustor-as3102t-v2-univerzalne-ulozisko-pre-vsetkych/ a ani s Qnap sme rozhodne neskončili, len začíname 🙂 Musíme ešte doladiť metodiku, bolo by asi fajn vyskúšať aj nejaký RAID, ak máš nejaké konkrétne nápady alebo je niečo, čo by ťa zaujímalo, budem rád za každý podnet…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *