Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Test rýchlosti

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Test rýchlosti

V predchádzajúcej kapitole sme si povedali, že do NASu sme osadili všetky tri typy podporovaných diskov – HDD, 2.5″ a M.2 SDD. Pre každý z nich vytvorili vlastný volume, ktorý nám umožní otestovať čítanie a zápis na každom jednom z uvedených diskov. Ide o najjednoduchšiu formu testov, niekedy v budúcnosti sa môžeme pozrieť aj na výkon pri použití rôznych typov RAID. To si však zaslúži samostatný článok. Dôležité je ešte poznamenať, že pri praktických testoch sme použili len 10G SFP+ konektor, zatiaľ čo pri syntetických testoch sme otestovali aj 2.5G RJ-45 ethernetový port.

Zápis: praktické testy





Praktické testy zápisu ukazujú očakávané výsledky a teda že M.2 NVMe SSD ponúka najvyššie rýchlosti. Výrazný rozdiel je však vidieť len pri najväčšom 9 GB súbore, kde je až trikrát rýchlejší. Pri menších veľkostiach sa rozdiel oproti 2.5″ SATA SSD zmenšil na 5 až 20 %. HDD je najpomalšie a k zvyšným diskom sa priblíži až pri najmenších 427–1235 kB a 12–59 kB súboroch.

Zápis: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku CrystalDiskMark. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.



Syntetické testy zápisu ukazujú podobné výsledky ako tie praktické, tentokrát však aj SATA SSD dosiahlo vyššie rýchlosti na úrovni limitu samotného disku a SATA rozhrania. Taktiež si môžete všimnúť ako použité pripojenie – SFP+ alebo RJ-45 vplýva na rýchlost. Pomalší 2.5G ethernet výrazne spomaľuje oba typy SSD, no najmä pri sekvenčnom zápise. Pri menších súboroch je už limitujúcim faktorom samotný disk a nie rozhranie.

Čítanie: praktické testy

Testy spočívajú v sekvenčnom presune adresárov z RAM disku na SSD. Súbory týchto adresárov majú rôznu veľkosť. Od najväčších, respektíve najväčšieho 9-gigabajtového (kedy väčšina SSD dosahuje maximálny výkon) sa postupne zmenšujú až k veľmi malým (12 – 59 kB) – pri takejto práci už býva výkon pomerne nízky.





Praktické testy čítania ukazujú menšie rozdiely medzi M.2 a SATA SSD, no trend je takpovediac zhodný. NVMe ponúka najvyššie rýchlosti z dostupných rozhraní, hoci je stále výrazne obmedzené kvôli dostupnosti len jednej PCIe 3.0 linky na disk.

Čítanie: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku CrystalDiskMark. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.



Syntetické testy čítania sú zaujímavé, nakoľko pri nich sa prakticky všetky disky vyrovnali, čo je naozaj prekvapenie. Obzvlášť pre HDD, kde sme doteraz také veľké čísla pri sekvenčnom čítaní nevideli. Tieto testy nám tak skôr lepšie ilustrujú rozdiel medzi 2.5G a 10G pripojením, ktoré je pri sekvenčných testoch takmer dvojnásobné, hoci teoreticky by malo byť až štvornásobné. Na to by sme však potrebovali rýchlejšie M.2 rozhranie.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Meranie prebiehalo počas celého testovania, ktoré trvalo niekoľko hodín. Za ten čas sa priemerná spotreba ustálila na úrovni 27 W a málokedy prekočila hranicu 30 W. Pri neaktívnych diskoch klesá až na 14 W. Ani pri plnej záťaži nie sú ventilátory veľmi počuť a najviac sa ozvú len pri boote, kedy aj spotreba vyskočí na 46 W. Tieto výsledky len potvrdzujú moje domnienky, že vďaka použitému ARM procesoru bude prevádzka veľmi tichá a energeticky nenáročná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny

Před časem jsme psali o tom, že Seagate by letos měl vypustit na volný trh disky s technologií HAMR. To tu zatím není, ale firma teď vydala jako mezistupeň pevné disky s kapacitou 22 TB. A to disky s konvenčním zápisem a bez technologie SMR. Jsou tedy vhodné i pro NAS, což je přesně jejich cílové určení, jelikož jde o 22TB modely řady IronWolf Pro. Byly oznámeny nyní na konferenci NAB 2023 a již se objevily v prodeji za ne úplně špatnou cenu. Celý článok „Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů. Celý článok „Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel. Celý článok „Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. toto by si mali precitat pani zo synology, aby videli ako vyzera HW pre 4bay NAS v roku 2023. Zial bola vydana DS723+ a ziadne SFP/2,5Gbit sloty tam niesu a velmi pravdepodobne stale nieje oficialne mozne z M2 diskov spravit oddiel. Mali by sa zamyslist, vazne.

    1. tak syno vydali DS1823xs+. 2x 1GBit, 1x10Gbit, 0 SFP 🙂 2000€. Ok, je 8 diskovy, ale 2000 je trochu dost overkill

      1. Ahoj, do budúcna sa plánujem určite pozrieť aj na nejaké NAS od Synology, mali sme tu už aj niečo od Asustor: https://www.hwcooling.net/asustor-as3102t-v2-univerzalne-ulozisko-pre-vsetkych/ a ani s Qnap sme rozhodne neskončili, len začíname 🙂 Musíme ešte doladiť metodiku, bolo by asi fajn vyskúšať aj nejaký RAID, ak máš nejaké konkrétne nápady alebo je niečo, čo by ťa zaujímalo, budem rád za každý podnet…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *