Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Hodnotenie

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Hodnotenie

QNAP TS-435XeU-4G je NAS, ktorý zaujme predovšetkým nízkoprofilovým vyhotovením 1U pre použitie v serveroch, no vzhľadom na nízku spotrebu a hlučnosť je vhodná aj do domácnosti. Neplatí tak, že serverové komponenty doma radšej kvôli ich hlučnosti a spotrebe nechcete ani vidieť, minimálne teda v tomto prípade. Situácia bude rozhodne iná pri nejakom veľkom a výkonnom Xeon/Epyc procesore, no použitý ARM od Marvell je pre použitie v domácnosti ako stvorený. Zálohovanie dát a streamovanie obsahu zvláda bez problémov, navyše vďaka nadštandardnej konektivite nebude problém NAS pripojiť k 10 Gb switchu alebo priamo k počítaču.

Takisto chválim prítomnosť portov USB, ktoré sa dajú použiť na ľahké prenosy dát z externých úložísk. Škoda len, že nie sú vpredu, nakoľko ak máte rack s plnou zadnou bočnicou, bude pomerne náročné sa k nim dostať. V tejto situácii oceníte tiež, aké malé toto sieťové úložisko je, nakoľko používa výrazne skrátený formát oproti bežným serverovým komponentom. Pre jednoduchšiu manipuláciu si tiež môžete zaobstarať koľajnice, ktoré vám umožnia NAS vysunúť z racku, tie som však nemal k dispozícii.

Dvojica konektorov 2.5G RJ-45 a 10G SFP+ je naozaj solídny základ aj pre pokročilého používateľa, škoda len, že tu nie je žiaden priestor pre rozširujúcu kartu PCIe, vďaka ktorej by ste mohli získať aj 10G RJ-45 či prípadne vyššie rýchlosti pri SFP28 ako 25G. Na druhej strane vyššie prenosové rýchlosti by ste asi ani nemali ako využiť, nakoľko najrýchlejšie úložisko, ktoré viete osadiť, sú M.2 SSD limitované na PCI 3.0 ×1, čo predstavuje orientačne 1 GB/s. Prakticky len konfigurácia RAID 0 by tak vedela využiť viac ako 10G pripojenie a striping nie je práve bezpečná metóda pre uchovanie dát. Pre použitie v domácnosti či malom podniku tak nevidím žiadne limitácie, jedine, že by váš workflow vyžadoval vyššie reálne rýchlosti ako 1 GB/s, kedy budete musieť siahnuť po vyšších čisto SSD modeloch.

K silným stránkam rozhodne patria aj operačný systém QTS či obslužné aplikácie, medzi ktoré patrí aj Qfinder. Množstvo funkcií a využití QTS len ťažko zmestíme do tejto recenzie, no aj z tohto krátkeho testu vieme povedať, že systém je prehľadný a jednoduchý na používanie aj pre laika, no ani pokročilý používateľa sa nebude v ňom nudiť. Správa diskov a vytváranie storage pool a volume je prehľadne zdokumentované, napriek tomu odporúčam sa s tým trochu vyhrať, než sa dostanete k ideálnej kombinácii. Veľké množstvo aplikácií v App Center vám zase umožní NAS použiť aj na iné ako zálohovacie úlohy, napríklad na virtualizáciu či rôzne typy serverov. Možností je toľko, že nad nimi môžete stráviť dni, ba až týždne.

Negatíva sa mi hľadajú len ťažko, ide totiž o veľmi špecifický produkt, ktorý som vyberal práve kvôli nízkej spotrebe a hlučnosti, no zároveň dostatočnej kapacite úložiska a možnostiam zapojenia M.2 SSD a taktiež funkcii SSD cache. Serverový formát 1U nebude pre domácnosti zrovna najtradičnejšie riešenie, no v sérii článkov o 10G sietie pre domácnosť sa s ním ešte stretneme. Takisto aj tento NAS bude ešte súčasťou spomínaných článkov.

Dajte nám v komentároch vedieť, akou formou si zálohujete dáta, či používate NAS od niektorého z hlavných výrobcov – Qnap alebo Synology, či dokonca sú u nás aj fajnšmekri, ktorý si postavili vlastnú na TrueNAS či inom riešení.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny

Před časem jsme psali o tom, že Seagate by letos měl vypustit na volný trh disky s technologií HAMR. To tu zatím není, ale firma teď vydala jako mezistupeň pevné disky s kapacitou 22 TB. A to disky s konvenčním zápisem a bez technologie SMR. Jsou tedy vhodné i pro NAS, což je přesně jejich cílové určení, jelikož jde o 22TB modely řady IronWolf Pro. Byly oznámeny nyní na konferenci NAB 2023 a již se objevily v prodeji za ne úplně špatnou cenu. Celý článok „Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů. Celý článok „Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel. Celý článok „Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. toto by si mali precitat pani zo synology, aby videli ako vyzera HW pre 4bay NAS v roku 2023. Zial bola vydana DS723+ a ziadne SFP/2,5Gbit sloty tam niesu a velmi pravdepodobne stale nieje oficialne mozne z M2 diskov spravit oddiel. Mali by sa zamyslist, vazne.

    1. tak syno vydali DS1823xs+. 2x 1GBit, 1x10Gbit, 0 SFP 🙂 2000€. Ok, je 8 diskovy, ale 2000 je trochu dost overkill

      1. Ahoj, do budúcna sa plánujem určite pozrieť aj na nejaké NAS od Synology, mali sme tu už aj niečo od Asustor: https://www.hwcooling.net/asustor-as3102t-v2-univerzalne-ulozisko-pre-vsetkych/ a ani s Qnap sme rozhodne neskončili, len začíname 🙂 Musíme ešte doladiť metodiku, bolo by asi fajn vyskúšať aj nejaký RAID, ak máš nejaké konkrétne nápady alebo je niečo, čo by ťa zaujímalo, budem rád za každý podnet…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *