Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Úvod a balení

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

Úvod

Apex XI je již čtvrtou základní deskou této řady pro procesory Intel s dvoukanálovou architekturou paměti. Tato řada je především určená pro extrémní taktování, jako je například chlazení procesorů pomocí tekutého dusíku. Teploty v těchto podmínkách padají hluboko pod bod mrazu.

Hned na první pohled vás musí určitě překvapit, kam se poděl ten osobitý design do X oproti starším generacím. I já jsem tak trochu překvapen. Po důkladném pročtení specifikací a cenovky všech základních desek Asus mi pointa této změny došla.  Asus se nejspíše trochu umírnil. Například Asus Maximus XI Extreme oproti staršímu bratříčkovi řady X ztratil vodní blok a také cena je o 3,5 tisíce nižší. Výrobce se spíše snaží zaměřit na široké spektrum zákazníků tedy, aby ve výbavě bylo od všeho trochu (podpora vodního chlazení, herní funkce, extremní přetaktování).

Celkový směr značky Asus a to jak pro vyšší a nižší mainstream jako je Strix, Prime a TUF a tak i pro hi-end řady Maximus, se mi osobně velíce líbí, ale bohužel si myslím, že právě tato změna trochu uškodila Aasus Apex XI, která pro tyto změněné parametry (zbytečné funkce a podobně) paradoxně ztratí některé zákazníky v oblasti extremního přetaktovaní. Pro tuto velmi úzkou komunitu lidí přináší každá „zbytečná“ funkce spíše nestabilitu systému. Apex jsem si vždy představoval spíše jako dnešní konkurenční EVGA Z390 Dark.

Balení

Základní desku obdržíte v krabici ROG. Při prvním pohledu vypadá opravu krásně. Červené tóny hezky vyniknou na černém podkladu. Spolu s typografií velkých písmen a leskem je celkový dojem ohromující.

   

V zadní části krabice pak naleznete všechny nejdůležitější technické informace. Po otevření na nás vykoukne

  • základní deska,
  • manuál,
  • ROG podtácek,
  • sleva na nákup barevných kabelů u značky CableMod
  • samolepky + prázdné tři destičky, na které si například můžete vyřezat své jméno a poté přimontovat na základní desku
  • karta a chladič M.2 disků do Slotu DIMM.2
  • 2× Sada šroubků k montáži M.2 disků
  • CD s drivery a ostatním softwarem
  • 4× kabel SATA kabel
  • 80cm prodlužovací kabel na pásky LED
  • SLI můstek 2-Way
  • Q-konektor
  • anténa Wi-Fi/bluetooth

      

Na kartu DIMM.2, kam připevníme jeden či dva M. 2 disky, je oproti dřívější generacím Maximus nově možné připevnit chladič. Ten slouží k dobrému odvádění tepla přímo z SSD disků jako například z velmi náročného Samsungu 970 Evo, který je vidět na fotce.

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takto jí budete moci koupit v obchodech. Cena v zahraničí se pohybudeje okolo 10 000 Kč/390 eur. Po stránce designu jde o skvělý produkt, jen mě osobně mrzí, že zmizel osobitý tvar celého vyřežu PCB do X, jaký už jsme mohli vidět u dřívějších generací Apex. Po ixovem vyřežu zbyli alespoň pomyslné šedé lajny táhnoucí se z rohu do rohu.

Můj video unboxing zde:

      

      

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *