Recenzia notebooku Asus ROG Scar III – highend pre masy?

Hodnotenie

Do rúk sa mi dostal notebook Asus Scar III, ktorý predstavuje akúsi strednú triedu hernej ponuky výrobcu. I napriek tomu ponúka veľmi zaujímavú výbavu, a to vrátane 144Hz monitora živeného grafickou kartou GeForce RTX 2070. Ambície sú tu pomerne vysoké, a síce osloviť čo najširšie spektrum hráčov. Asus v tomto prípade razí filozofiu, že notebook má byť naozaj mobilný a teda uspôsobený na pohodlné prenášanie.

Hodnotenie

ROG Strix Scar III je akúsi vstupná brána do seriózneho herného sveta ROG. Na rozdiel od Zephyrusov je Scar III hrubší a menej štýlový, čo však umožnilo použiť lepšie chladenie a širšie možnosti vylepšenia a konfigurácií. Takisto aj portová výbava je solídna, teda až na absenciu Thunderbolt 3, ktorý však nenájdeme ani pri Zephyrusoch. Pokiaľ teda nehľadáte čo najtenší herný notebook, Scar III bude zrejme rozumnejšia voľba ako čokoľvek z aktuálnej ponuky Zephyrusov, čo je veľmi prekvapivé. Dôvodom je okrem už spomenutých vecí aj fakt, že RTX 2070 v mobilnej verzií je naozaj veľmi schopná a prakticky sa dorovnáva na RTX 2080 Max-Q, prípadne kde tu stráca nejaké to percento, čo je však v konečnom dôsledku zanedbateľné.

Výsledky testov pri aktívnom režime Turbo sú naozaj skvelé. Vo veľa benchmarkoch Scar III obsadil prvú alebo druhú priečku medzi testovanými notebookmi, pričom hlavným konkurentom bol MSI GS75 Stealth, ktorý je však o vyše 50 % drahší. V nami testovanej konfigurácií dokonca o 75%!  Takže už z čisto pohľadu na pomer ceny a výkonu je Scar III víťaz. Najlepšie je, že tesné výsledky sú naprieč všetkými testami, čo znamená, že výkon Scar III je stabilný a nešlo len o akýsi výstrelok v jedno či dvoch testoch. Musím teda konštatovať, že Scar III veľmi milo prekvapil. Veľmi dobre je tiež spracované chladenie, najmä čo sa týka grafiky. Napriek tomu, že nejde o verziu Max-Q, teploty sa držali na jednej z najnižších hodnôt. Procesor je na tom trochu horšie, no nejde o nič, čo by sa od aktuálnej ponuky Intel nedalo očakávať.

Doteraz si Scar III zaslúžil len chválu, no ako to už býva, nie všetko je ideálne. Notebook má tri oblasti, pri ktorých je ešte čo zlepšovať. Batéria so 66 Wh patrí medzi menšie a aj v našom teste výdrže to bolo vidieť. Je škoda, že si nemôžete vybrať medzi kombináciou tejto batérie a pozície pre HDD/SSD alebo len veľkou batériou. Vzhľadom na to, že na notebooku nenájdeme G-Sync, má Scar III predpoklad k lepšej výdrži na jedno nabitie, no malá kapacita batérie celý dojem kazí. Ja osobne by som okamžite siahol po väčšej batérií a jednom veľkom M.2 SSD. Keď už sme pri SSD, tu treba spomenúť, že rýchlosťami veľmi neohúri a patrí skôr medzi podpriemer. Mám taký pocit, že SSD je oblasť, na ktorom výrobca šetril a to mu umožnilo nastaviť cenovú politiku notebooku tak ako je. Úprimne však 1460/950 MB/s neznie tak dobre, keď sme zvyknutí na 3000/2000+ MB/s, v praxi však len máloktorí hráč uvidí rozdiel medzi pomalším a rýchlejším diskom. Iná situácia je editácia videí a práca na notebooku, vtedy by som zvážil výmenu SSD za rýchlejšie.

Poslednou oblasťou kritiky je absencia Thunderbolt 3. Áno, opakujem to už niekoľkýkrát, jeho absencia je nepochopiteľná a pre mňa osobne veľkou prekážkou. Thunderbolt 3 používam od roku 2015 a vďaka kombinácii dokov, SSD či externých grafík viete veľmi rozšíriť možnosti využívania notebooku. Asus však z nejasného dôvodu TB3 prestal implementovať a je jedno o akú triedu ich produktov ide – Zenbook či Zephyrus. Plamienok nádeje som však uvidel v Berlíne na IFA, kde Asus predstavil nové notebooky ProArt a prekvapivo s prítomnosťou TB3. Dúfam teda, že je len otázkou času, kedy sa opäť objavia medzi hernými a kancelárskymi produktami.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 49 990 Kč/1950 eur.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *