Report z predstavenia MSI X570. Fokus na prevádzkové vlastnosti

Nové dosky MSI X570

Keď bola domáca klíma na nevydržanie, vydali sme sa na výlet do krajiny s ešte teplejším podnebím. Nie však k vode, ale do príjemne klimatizovaného hotela, kde v španielskej Girone MSI ukázalo v plnej paráde portfólio svojich prvých dosiek k procesorom AMD Ryzen 3000. A veruže detailnosť prezentácie prekročila očakávania. Na interných testoch si dala firma naozaj záležať.

Než sa dostanem k veci, zopár zážitkov z cesty: Ak sa náhodou chystáte na Pyrenejský poloostrov prvýkrát a neletíte priamo do cieľovej destinácie a prestupujete, je dobré vedieť, že doprava autobusom môže byť poriadne vyčerpávajúca. Z barcelonského letiska týmto spôsobom môže byť i 90 km do Gironi na tri hodiny, z čoho prvé dve sa vláčia úzkymi ulicami veľkomesta. Takýmto tempom vás v „skleníku na kolesách“ pri štyridsiatkach nezachráni ani otvorené okno či stropný fukár. Takže napredujte rozhodne vlakom! A keď už budete na vytúženom mieste, nezabudnite si dopriať ananás. Jeho stred je v Španielsku obvykle mäkší, sladší a chutnejší než boky tých, čo si kúpite u nás. A nebíčko na jazyku je aj šťava z čerstvo vylisovaných pomarančov na každom kroku 🙂

Priamo na akcii boli na stolčekoch všetky dosky, s ktorými ide MSI na trh. Oproti predchádzajúcej generácii (X470) pribudli high-endové modely. Jednak Prestige Creation pre pracovné stanice náročných používateľov (rôznych dizajnérov, tvorcov multimediálneho obsahu a podobne), jednak vlajková loď MEG X570 Godlike. Tento má v rámci platformy AMD premiéru. Je vidieť, že MSI verí Ryzen 3000 a v tomto prípade hlavne v odbyt R9 3950X, pre ktoré dáva táto doska najväčší zmysel. 18-fázová napájacia kaskáda je vskutku monštruózna a vhodná i pre masívne pretaktovanie. Už len mať super výkonný chladič na procesore samotnom.

Sériu „Ace“ už poznáte, vo vyhotovení pre Intel túto dosku nedávno testoval Pavel. Je to náhrada za M7, čo bola doteraz najvybavenejšia doska MSI s mainstreamovou päticou AM4. V rámci Z390 MEG Ace má jednu z najlepších podpôr, čo sa týka pamätí a zdá sa, že ani teraz nepoľavuje v podobe MEG X570 Ace. Naopak, inžinieri ešte pritvrdili na výbave, pribudla druhá sieťovka a mohutnejšie je i chladenie SSD. To sa samozrejme premietlo i do ceny, ktorá takisto trochu nabobtnala.

   

Vyššej popularite i vo výkonných zostavách na Ryzen 7 sa tak zrejme bude tešiť rad MPG (MEG je predsa len pre nadšencov a mimoriadne náročných používateľov s nadštandardnými požiadavkami). Na jeho čele je Gaming Pro Carbon WiFi so stále silnou, 12-fázovou VRM (10+2). Zároveň má táto doska, na rozdiel od všetkých vyššie spomínaných, už videovýstup HDMI 2.0 a je tak schopná prevádzky s APU rovnako ako všetky ostatbéé, nižšie postavené modely. Lacnejšie sú menovite Gaming Edge WiFiGaming Plus, ktoré sa viac odlišujú vzhľadom (a farebnou schémou) než funkčne. Gaming Plus je o nejakých 15 – 20 eur lacnejšia, nemá WiFi a hoci má rovnaký počet portov USB (vrátane USB-C gen 2), tak Gaming Edge WiFi má rýchlejšie USB-A, resp. má ich tri oproti jednému na variante Plus. A do vyložene nízkorozpočtových zostáv má zatiaľ najbližšie najlacnejšia X570-A Pro.

Zľava X570-A Pro, MPG X570 Gaming Plus, MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi, Prestige X570 Creation a MPG X570 Gaming Edge WiFi


Detaily

Masívna napájacia kaskáda MSI MEG X570 Creation, dosky pre výkonné pracovné stanice
Chladič čipsetu na najlacnejšiej doske X570 od MSI sa v základe nijako nevymyká. Axiálny ventilátory a pasív s prieduchmi okolo


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní. Celý článok „MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené

Minulý měsíc jsme tu měli zprávu o tom, že to s čipsetem X570 pro procesory Ryzen 3000 vypadá na vyšší TDP a situaci, kdy základní desky s ním typicky budou mít na čipsetu chladič s ventilátorem. Toto se zdá se naplnilo. Oficiální hodnota TDP pro čip X570 pořád není známá, ale vynořily se další desky a všechny jsou opatřené aktivním chlazením. Nejnověji jsou to rovnou dva modely, které ukazují, co s X570 chystá MSI. Celý článok „Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *