Rozbor AP123 alebo ako SilverStone robí z ľudí roky hlupákov

Hodnotenie

Krutý nadpis, ale spravodlivý. Vždy sa snažíme pri testovaní nachádzať najmä dobré veci, ale niekedy je to zložité. To je i tento prípad, v rámci ktorého SilverStone zavádza svojich zákazníkov. Mriežka nezvyšuje výrazne hlučnosť? K mystifikáciám tohto typu nemáme pochopenie. Obzvlášť, keď je to celé ešte „dobre premyslené“ a zinscenované. Takéto konanie nevrhá dobré svetlo na kombináciu troch rôznych tvarov lopatiek, ktorá má niečo do seba.

Hodnotenie

SilverStone Air Penetrator 123 sa profiluje ako typický systémový ventilátor – aerodynamická mriežka za rotorom a reštriktívna šesťuhoľníková pred ním nemá zvyšovať hlučnosť. Papierovo by sa malo teda jednať o optimálne ventilátory na vstup skrinky. Úplne také ružové to ale so SST-123 nie je a týmto ventilátorom neuvážene dosť ublížil aj samotný SilverStone.

Je čas si rozpitvať reklamné video, v ktorom SilverStone porovnáva, ako sa zmení zvuk (alebo hluk) po pridaní šesťuhoľníkovej mriežky (štandardná prekážka v PC skrinkách, ktorú ventilátory musia prekonať) na AP123 a Gentle Typhoon. Z tohto videa divák odchádza ako svedok nadprirodzena, pretože hlučnosť ventilátora SilverStone zvýšila iba minimálne a nárast u Typhoonu je naopak poriadny. Týmto sa SilverStone snaží nahovoriť, že v porovnaní s iným „obyčajnejším“ ventilátor, nevzniká taký veľký mechanický odpor, v dôsledku čoho sa prakticky vôbec nezvyšuje hladina hluku. To je, samozrejme, číry nezmysel a SilverStone takúto ilúziu dosiahol kombináciou viacerých faktorov, ktoré Gentle Typhoon znevýhodňujú a naopak AP123 zvýhodňujú.

V prvom rade je AP123 výrazne pomalší ventilátor s výrazne menším prietokom. Už len z tohto dôvodu je nárast hlučnosti po pridaní mriežky nižší. Ale ten hlavný dôvod, prečo je Typhoon o toľko hlučnejší je preto, že i vplyvom vyššieho prietoku, na rámček prenáša podstatne vyššie vibrácie. Tie sa následne prenášajú na konštrukciu mriežky, ktorá je zdrojom sekundárneho hluku (z charakteru zvuku je to úplne jednoznačné). Na túto tému sme nedávno vydali článok Vibrácie: Parameter, pred ktorým firmy s ventilátormi zatvárajú oči. Čiže nie vplyvom zázračného rotora, ale vplyvom výrazne vyššieho prietoku a výrazne vyšších vibrácií je nárast hluku u Typhoonu násobne vyšší. Je pomerne zaujímavé i to, že za obeť tohto porovnania padol práve Gentle Typhoon. Obvykle sa výrobcovia porovnaniam s konkrétnymi ventilátormi vyhýbajú, ale pri vydaní AP123 sa Scythe už k značke Gentle Typhoon nehlásil a Nidec Servo ju ešte nevlastnil. Takže tu nehrozil ani žiadny spor, zároveň bol Typhoon veľmi populárny. Ideálna súhra okolností, ktorej SilverStone pokušeniu neodolal a odhodlal sa k zvláštnej akcii, ktorú bežný používateľ neprekukne.

Keby ten nárast hlučnosti s mriežkou bol u AP123 aspoň najnižší. Zatiaľ čo pri tomto ventilátore SilverStone sme namerali nárast 9,7 dBA (zo 48,3 dBA), tak v prípade ventilátora SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 s podobnou, aj keď predsa len o trochu nižšou východiskovou celkovou hladinou hluku (47 dBA), je to iba plus 7 dBA. U vlastného SST-AP121 má SilverStone má prakticky z rovnakej hladiny hluku (48,6 dBA) ten nárast veľmi podobný (10,3 dBA). Ak sme na vyššiu citlivosť nepoužívali na hlukomeri „amplión“, tak by bol ten rozdiel na hranici merateľnosti aj pri maximálnom prietoku. Pri nižšom by zanikal a blížil sa nule.

S použitím na mriežke ventilátor SilverStone SST-AP123 nemá žiadne výhody, ktoré vyplývajú z atypickej konštrukcie jeho rotora. Rôzne lopatky však majú výrazný vplyv na zvukový prejav ventilátora. A to vždy, s mriežkou či bez nej. V zvukových spektrografoch SST-AP123 môžete vidieť viacero „kopcov“, pričom žiadny ostatné výrazne neprevyšuje. Viac kopcov súvisí s väčším mixom rôznych lopatiek. Každá vytvára iný kopec a vo finále nie je žiadny z nich taký výrazný na to, aby ste boli schopní identifikovať nejaký konkrétny zvuk, ktorý vám v aerodynamike ventilátora prekáža. Tichý je ventilátor aj od motorčeka a ložísk, hoci k špičkovým v tomto smere nepatrí. Jemnučké vrčanie (na frekvenciách okolo 1,8 kHz) tu je. To je ale také slabé, že ohŕňať nos nad ním možno nebudú ani náročný používatelia a z dvadsiatich centimetrov ho už väčšina používateľov na vlastné uši počuť nebude.

Rotor je vyvážený dobre, ale pri rýchlosti okolo 250 ot./min vplyvom charakteru turbulencií dochádza k intenzívnejším vibráciám. Pri vyšších, ale aj nižších rýchlostiach sú vibrácie už pomerne nízke, takmer zanedbateľné. Takýto model správania je vykazovaný naprieč viacerými vzorkami SST-AP123, nejedná sa teda o kusovú záležitosť.

Hlavný dôvod, prečo vám odporúčame sa tomuto ventilátoru vyhnúť tkvie v jeho nepriaznivom pomere cena/výkon a žiadnej pridanej hodnote – ložiská a príslušenstvo sú v tejto cenovej relácii podpriemerné. Podľa špecifikácií by ventilátor AP123 mal mať pri rovnakých otáčkach (a podobnej hlučnosti) mať až o 61 % vyšší prietok ako AP121. Potvrdiť môžeme iba informáciu o hlučnosti, prietok sme z pohľadu maximálneho výkonu u AP123 namerali vyšší iba o 8 %. V najefektívnejšom nastavení, v režimoch 36–39 dBA, má AP121 prietok vyšší o 22–23 %. Na mriežke je to v tomto optimálnom rýchlostnom pásme (850–1000 ot./min) 28–29 %, ale ani tak si AP123 svoju cenu týmto výkon neobháji. Noctua NF-P12 redux-1700 je prakticky vo všetky ohľadoch lepšia, a to je za polovičnú cenu. Na záver je tu otázka, z akého dôvodu a do akého prostredia SST-AP123 môže byť dobrá voľba. Okrem veľmi nízkych rozbehových rýchlostí od 100 ot./min to už asi môže byť iba pre neobvyklú farebnú schému so sýtomodrým rotorom. Alebo vám napadá ešte niečo?




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí. Celý článok „SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Ťiež som sa stále pri nich zamýšľal pre koho vlastne sú. Jediné čo ma napadá aby sa viac vzduchu dostalo ku GPU. Čo som videl nejaké pokusy s dymom tak je možné že vďaka zadným horným ventilátorom je pohyb vzduchu dole vzadu v skrinke dosť malý.

    1. Vstupné systémové ventilátory sú v súčasnosti už vlastne iba pre grafické karty. Pekne to vidieť aj v staršom teste rôznych konfigurácií systémových ventilátorov. Tá zadná mriežka je ďalší nezmysel, ktorý tomu ventilátoru viac škodí než pomáha. Pre GK bude AP123 rovnako dobrý ako každý iný ventilátor s porovnateľným prietokom, ale na radiátore tá mriežka (pre laminarizáciu vzduchu) plus nebude. So schématicky poriadne nastaveným systémovým chladením žiadne „vylepšováky“ (ani typu ventilátor do bočnice :)) netreba.

    2. dole vzadu je väčšinou zdroj a ten má svoj okruh chladenia, ak sa nejedná o pasív, že, ale ten si snáď kúpi len človek znalý veci o samovoľnom prúdení teplého vzduchu (konvekcii)…
      tie ventilátory sú dosť nedotiahnuté, ale vyzerajú kúúúl a divím sa, že ešte nie sú aj podsvietené. trojaké listy sú fajn nápad čo plní účel z hľadiska hluku, ale parametre ohľadom základnej funkčnosti fúkania vzduchu sú za tú cenu desné… a tie zahnuté rebierka vzadu zaberajú snáď štvrtinu plochy, veď ich zďaleka nemuseli nasekať toľko, akože takto možno dobre tlmia vibrácie od vetráka, ale tá ich celková plocha zabíja výkon, ešte keby ich profil vytvarovali do nejakého aerodynamickejšieho tvaru napr. kruhu či dokonca kvapky, to na fotkách dobre nevidno, ale dosť pochybujem….

  2. ha-há, toto sa Ľubo podarilo 🙂
    „… oproti konvenčným rotorom, ktoré majú všetky lopatky rovnaké (a hladné, bez zárezov)..“ prvá strana, odstavec pod prvou fotkou lopatiek

    chváliť nebudem, už by to vyznelo lacne a Silverstone si ťa aj tak určte „podá“

    1. Haha, díky! Opravené. Jasné, čakám e-mail s bodmi, čo všetko je nesprávne vyhodnotené tentokrát, keďže sa naše závery nezhodujú so závermi SilverStonu. Najväčšie perly si samozrejme poctivo značím a keď sa nazbierajú, tak ich odpublikujeme. 😉 Niektoré názory a myšlienkové pochody (aj tých, čo by ste povedali, že musia mať všetky veci okolo ventilátorov v malíčku) stoja fakt za to. 🙂

      1. držím palce 🙂
        to je tak, keď opraty vo firmách preberú marketingoví „umelci“ namiesto inžinierov…

        1. Tihle lidé jsou pak ještě v kombinaci s automatickými překladači ale nedocenitelným zdrojem zábavy.

        2. Práveže marketingových špecialistov beriem s rezervou. Smutné ale je, keď hardvérový vývojár (aj s takými komunikujeme :)) začne konverzáciu s tým, že sa tejto práci venuje na nejaký minimálny úväzok. A hoci tie debaty už niekedy začínajú byť o niečom, keď vieš, že máš ako „amatér“ v základných veciach, pretože sám vývojár hovorí o domnienkach a nedokonalej úrovni poznania, tak to trochu zamrzí. Títo ľudia však nemusia byť „blbí“ a väčšinou sú i rozumní a pokiaľ niekto silou mocou zo mňa nerobí hlupáka a je tam obojstranný rešpekt k práci toho druhého, tak je všetko v poriadku. Ale to nič nemení na tom nastavení, že hardvérový vývojár (a teraz nemyslím typu Jim Keller, ale menší, ktorý nerobí procesory, ale „len“ tie vetráky) je TOTÁLNE nedocenený a často sa tomu nemôže venovať naplno. Pre mňa je to absolútne, že ľudia okolo obchodu a reklamy majú lepšie podmienky na to s venovať svojej práci ako tí, čo naozaj niečo vedia, majú nejaké vzdelanie… a teraz sa nechcem dotknúť nikoho (jasné, aj tých, čo to nejako predajú, treba), ale zase sa dostávam k tomu, že je všetko iba o prachcoh a potom sa asi nemôžeme čudovať, že vznikajú také hlúposti veci ako okolo AP123. 🙂

  3. Celkom slušný fail. Čakal som, že v statickom tlaku by mohol čosi uhrať, ale je to tam biedne. Tie lamely sú každopádne nešťastne tvarované, až hlúpo. Možno by to bolo iné keby bol ich profil „kvapkoidný“.

    V rámci toho mi napadlo, že by bolo zaujímavé vziať do ruky dremel a z tých lamiel tam nechať len klasicky zo 4, že čo by to spravilo s výkonom a akustikou. To keby si sa náhodou nudil. 🙂

    1. že nudil, ha-ha, pri takých testoch… osobne by som to nerobil, aj tak by to nemalo nejaký význam opidlikávať rebrá a všetko premeriavať a hrozí reálne riziko, že to preženie a ventilátor sa príliš rozvibruje

      1. Najviac sa nudím teraz pri testoch základných dosiek. Úplne peklo tá metodika… ale odhalí všetko. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *