RTX Video HDR i pro hry. Nvidia ho asi testuje, jde zapnout modem

NvTrueHDR na cestě?

Minulý týden jsme psali o nové funkci ovladačů grafik GeForce: RTX Video HDR. Ta používá umělou inteligenci k automatickému převodu standardních webových videí například na YouTube do (odhadnutého) HDR. Vypadá to, že u přehrávání videa nezůstane. Nvidia asi připravuje nebo zvažuje možnost, aby bylo možné ji používat také ve hrách. Zatím toto rozšíření ještě nebylo oznámeno, ale funkce už se dá vyzkoušet pomocí modů, které ji zpřístupňují.

O tom, jak RTX Video funguje, jsme psali minule. Jde o filtr, který se aplikuje na video spolu s upscalingem RTX Video Super Resolution. Používá umělou inteligenci, která je natrénovaná k přidání HDR jasu a širokého barevného gamutu podle toho, jak neuronová síť vstupní SDR obraz „pochopí“. Celkem logicky se něco podobného dá aplikovat (případně separátně natrénovat) také pro počítačovou hru.

Modder s přezdívkou emoose nyní zjistil, že Nvidia asi chystá takovou funkci ve svých ovladačích i skutečně pro hry. Zřejmě bude nahrazovat funkci Auto HDR, kterou poskytují přímo Windows 10 a Windows 11. Díky použití natrénované AI by snad detekce toho, kde má být SDR obraz obohacen (a jak), mohla fungovat o něco lépe.

Tuto funkci zpřístupnil emoose v modu nazvaném NvTrueHD (teprve uvidíme, jaké jméno jí dá firma Nvidia). Podle popisu jde zřejmě o stejnou technologii, která je použitá na video, ale ovladače mají skrytý profil pojmenovaný TrueHDR (byť to moc nesedí), který lze aktivovat ve hrách. Přímo v ovládacích panelech to nelze, protože je třeba zapnout některá skrytá nastavení. Emoose proto vytvořil nástroj či modifikaci, který je aktivuje, a tím lze toto TrueHDR zapnout ve hrách.

Má fungovat v široké škále her – v nových titulech pod DirectX 11 a 12, ale i starších hrách pro DirextX 9 a 10 a také ve hrách běžících na OpenGL a Vulkanu. Modifikace nazvaná NvTrueHDR se dá jako beta stáhnout na webu NexusMods, takže si ji můžete vyzkoušet předběžně, nicméně samozřejmě je s tím spojené určité riziko. Klidně ale můžete počkat, až Nvidia tuto funkci zpřístupní sama oficiálně.

Zapnutí funkce RTX Video HDR v ovládacích panelech ovladačů Nvidia. Oficiálně to jde jen pro webové video

Mod funguje s ovladači pro GeForce verze 551.23 (aktualizováno: zdá se, že funguje s ovladači minimálně od verze 537.42 výš), což asi znamená, že v předchozích verzích není funkce ani skrytě připravená. Také je pro její fungování nutné použít Windows 11 (vyžaduje WDDM 3.1) – zda se eventuálně bude dát použít i ve Windows 10, není jisté. To, že se ale tato náhrada AutoHDR dá zapnout pomocí externího nástroje, ale asi znamená, že už začíná nějaké alfa- či betatestování, pravděpodobně už nebude trvat úplně dlouho, než Nvidia tuto novinku oznámí.

Vlastníci grafik GeForce se tedy mohou těšit na další bonus pro hraní různých titulů, které nemají explicitní podporu pro obraz s dynamickým rozsahem. Ovšem asi to bude zase jenom pro grafiky GeForce RTX, pokud je použitá neuronová síť běžící na tensor jádrech GPU Nvidia. A samozřejmě také HDR monitor podporující formát HDR 10.

Zdroje: VideoCardz, NexusMods, Guru3D

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ghetto AI GPU: Modnuté GeForce RTX 2080 Ti s 22 GB paměti

Zajímavé na čínském hardwarovém trhu je, že tamní firmy se často nebojí kreativně recyklovat čipy. V jednu chvíli likvidovaly nové GeForce RTX 4090 na výrobu AI karet pro servery, což bylo spíš šílené, ale po zákazu jejich dovozu z USA se objevila zajímavá náhrada: komerční předělávka starých herních grafik na AI akcelerátory skrze upgradování jejich paměti na vyšší kapacity. Dokonce už nejde jen o záležitost Číny. Celý článok „Ghetto AI GPU: Modnuté GeForce RTX 2080 Ti s 22 GB paměti“ »

 •  
 •  
 •  

Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu

Herní GPU současné generace měla při uvedení (zejména u Nvidie) dost vysoké ceny. Teď v jejich druhém roce služby už ale naštěstí fungují tlaky na jejich zlevňování. To bylo celkem obvyklé u karet AMD, ale vypadá to, že začínají slevy i u Nvidie, takže se možná rozjíždí ostřejší cenová konkurence. A je to v oblasti karet za nějakých 300–800 $, tedy v pásmu, kde už dostanete zajímavý výkon představující upgrade proti dřívějším generacím. Celý článok „Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu“ »

 •  
 •  
 •  

Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Opět přichází zprávy o roztavených 12pinových napájecích konektorech a poškozených grafikách GeForce – tentokrát jde o stovky případů s adaptéry CableMod – a s tím je tu zpět i debata o tom, zda je 12pin nebezpečný. Bohužel se většinou vede černobílými argumenty, které jsou dost mimo. Pokusíme se na takové omyly upozornit. Problematika je totiž o dost komplikovanější, než jaké pozice jsou v ní obvykle zastávané. Celý článok „Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *