Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

První únik 15W verze APU Phoenix

Letos v lednu během CES 2023 AMD odhalilo své nejnovější mobilní procesory (nebo jak se dříve říkalo APU) Ryzen 7040 „Phoenix“. Jsou to vlastně nejpokročilejší procesory AMD, protože už mají jádra Zen 4 na monolitickém křemíku vyráběném 4nm procesem, navíc i s integrovanou grafikou architektury RDNA 3. Ale na rozdíl od předchozích generací AMD oznámilo jen výkonnější 35–45W modely, bez 15W modelů mainstreamové řady U.

Ta je ale určitě také na cestě, jen se asi objeví později, možná na Computexu v květnu až červnu. Teď se objevil doklad 15W procesorů Phoenix (Ryzen 7040U) v databázi benchmarku Geekbench, ve kterém někdo zřejmě otestoval model Ryzen 5 7640U – tedy 15W model s šesti jádry Zen 4.

Ryzen 5 7640U byl otestován v desce „AMD Mayan-PHX“, což je zřejmě vývojářská platforma a ne přímo nějaký notebook, který by se chystal na trh. Podle detekce jde o model s šesti jádry Zen 4 a 12 vlákny, jak se z označení Ryzen 5 dalo čekat. Plná verze SoC má osm jader. Frekvence bude podle tohoto zdroje 3,5 GHz v základu a 4,9 GHz v boostu.

Toto nejspíš znamená, že na výkonnějším osmijádrovém modelu bude top takt už 5,0 GHz. Teoreticky může být i o nějaké ty megahertze vyšší. Top model 35W řady (Ryzen 9 7940HS) má maximální boost 5,2 GHz, ale nižší model Ryzen 7 7840HS jen 5,1 GHz. Vypadá to, že šestijádro řady U má špičkový takt o 100 MHz níž než model 7640HS. Tudíž u osmijádra (7840U?) to může být podobně a maximum by pak bylo rovných 5,0 GHz.

AMD Ryzen 5 7640U na platformě Mayan-PHX / zdroj: Geekbench Browser)

Geekbench uvádí pro Ryzen 5 7640U jednojádrové skóre 1869 bodů a mnohovláknové skóre 8853 bodů (jde o skóre pro Geekbench 5.4.1, nikoliv pro nově vydaný Geekbench 6). Tato skóre jsou blízko třeba procesoru Apple M2 (které ale běží na macOS). Předchůdce Ryzen 5 6600U dosahoval (při maximálním boostu 4,5 GHz) jednovláknového skóre 1500 až 1550 bodů a mnohovláknově něco v okolí 6000–7000 bodů. Ovšem v dosažených skóre bývá dost rozptyl, takže tato čísla nepoužívejte jinak než hrubě orientačně. Těžko říct, zda je ukázané skóre pro Phoenix typické, nízké, nebo spíš výjimečné nadprůměrné.

Podle detekce má procesor integrovanou grafiku Radeon 760M, což asi znamená jen 512 shaderů, zatímco výkonnější modely budou mít Radeon 780M se 768 shadery. Frekvence grafiky ale zobrazená není.

Možná je dobré připomenout, že před časem byl objeven „exploit“, který umožní přepsat to, jak se procesory hlásí, takže pak výstupy CPU-Z, Geekbench a podobných nástrojů ukazují jiný procesor, než reálně člověk měl.

Zde to snad úplně neplatí, protože jsou detekovány typické rysy Zenu 4 (1MB L2 cache), ale jméno modelu by pořád podvržené být mohlo. Ryzen 5 7640U bylo totiž jméno, které AMD použilo loni jako ilustrační příklad v legendě nového stylu značení procesorů, takže pro „fakery“ by bylo přirozené ho převzít. Ale neznamená to nutně, že je tento záznam falešný. Potvrzení 15W Ryzenů „Phoenix“ pro notebooky snad přijde během následujících měsíců, odhalení by mohlo být během jara.

Nový systém značení mobilních procesorů AMD platný od roku 2023. Model Ryzen 5 7640U byl použitý jako ilustrační příklad už loni (zdroj: AMD)

Zdroje: Geekbench, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení. Celý článok „Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada“ »

 •  
 •  
 •  

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily. Celý článok „Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *