Koncept Seasonic usnadňuje cable management v prostoru za deskou speciálním modulem rozvádějícím konektory
Pokud si potrpíte na úhledný cable management se všemi šňůrami ve skříni pěkně v kabelovém prostoru za deskou, mohla by se vám líbit inovace, se kterou se teď vytasil Seasonic. Firma uvedla systém nazvaný Seasonic Connect, s kterým jsou konektory zdroje pro modulární kabeláž vyvedené na samostatný modul, které se ve skříni posadí právě do kabelového prostoru, kde udělá pořádek a ideálně ještě bude vypadat „cool“.
Seasonic Connect se seskládá z adaptéru, zmíněného v úvodu, který má podobu poměrně dlouhého hranolu, který v ATX skříni typicky půjde po celé výšce rubové strany plechu za základní deskou. Zároveň je spojen se zvláštním zdrojem řady Prime s výkonem 750 W a efektivitou 80 Plus Gold (má i hybridní ventilátor, jenž se dá tlačítkem z venku přepnout do polopasivního režimu). Tento zdroj (SSR-750FA) tvoří s adaptérem Connect jeden pár, jedno bez druhého nelze použít. Ze zdroje je totiž vyvedený jen jediný kabel, kterým vedou vodiče do adaptéru Connect. Spojení na straně adaptéru je kvůli snadné montáži konektorem (respektive dvěma konektory, jejich kabely mají ale společný oplet), ale ten nebude s ničím jiným kompatibilní.
Adaptér má rozměry 65 × 330 × 28 mm a po provléknutí cca 20cm spojovacího kabelu do kabelového prostoru se připojený modul Connect jednoduše osadí na plech pod deskou. Připevňuje se pomocí kulatých magnetů dodávaných v balení (a údajně hodně silných – že by neodym?). Takže skříň tento panel nesmí mít z hliníku (což ale asi není moc časté), jinak budete muset lepit, drátovat nebo suchozipovat.
Rozmístění konektorů na Connectu jinak je takové, že bude v praxi nutné mít zdroj ve skříni dole s kabelem ústícím do Connectu zespodu. Teoreticky by to mělo fungovat i se zdrojem nahoře, ale pak asi nebude modul správně orientován, je totiž asymetrický. Na pravé straně jsou jen dva konektory pro připojení SATA/Molex kabelů (vyvedené u spodního konce) a dva konektory pro osmipinové 12V kabely k napájení CPU – ty jsou u horního konce, takže odtud modulární kabeláž půjde co nejkratší cestou ke konektorům na desce.
Naopak drtivá většina konektorů pro kabely SATA/Molex, PCI Express a pro 24pinový ATX konektor jde směrem doleva (tedy směrem k předku skříně). Pokud byste tedy měli Connect vzhůru nohama kvůli zdroji nahoře, zcela se rozbourá myšlenka pořádkumilovného vedení kabelů.
Do těchto konektorů už se nasazuje klasická modulární kabeláž, jak to můžete vidět na obrázcích. Úplně špatně to skutečně nevypadá, ale je jasné, že toto rozhodně není nic, co by bylo v počítači nutné, jde do značné míry o parádu pro parádu. Ostatně zabudováno je i podsvícené logo, pokud byste měli prvou bočnici prosklenou (což byste mít měli, jinak tato ozdoba a úhledný cable management nebude vidět). Má to i svoje nevýhody, propojovací kabel mezi zdrojem a Conenctem přidává přechodový odpor navíc na 12V větvích (kde je rovnou o dvě konektorová spojení víc proti nemodulárním zdrojům).
Connect ale není vyloženě jenom pasivní rozvodnice pro kabely. Seasonic využil toho, že je v hranolu docela dost místa, a přenesl sem část komponent (perforací jsou vidět kondenzátory a cívky). Ve skutečnosti totiž v hlavním zdroji dochází pouze k měnění síťového napětí na 12 V a na 5V Standby větev. DC-DC měniče pro výrobu 5V a 3,3V větve jsou vyvedené právě do hranolu Connect, kde jsou tato napětí vyráběná z 12V větve. Díky tomu je také samotný zdroj hodně krátký – má jen 140mm délku danou použitím 140mm ventilátoru.
Pokud jste tedy na parádu, možná vás toto vylepšení potěší, ovšem samozřejmě za něj připlatíte něco navíc a také pak jste omezení na jeden konkrétní zdroj, který v tomto provedení Seasonic nabízí (je samozřejmě možné, že eventuálně firma uvede i další, zejména v highendu). Poměrně krátký propojovací kabel a pak tloušťka modulu Connect pak také samozřejmě znamená, že můžete narazit na kompatibilitu se skříněmi.
Na Slovensku ani v Česku zdá se zatím Seasonic Connect/SSR-750FA není k dostání, ale v Německu ho mají obchody za ceny od 160 eur a v Polsku od 153 eur (cca 4200 Kč). V případě pořízení na něj dostanete desetiletou záruku.