SilentiumPC Fera 5 – Král je mrtev, ať žije král

Metodika měření

Fera 3 od SilentiumPC patří jistě mezi velmi oblíbené chladiče. Nedávno však byla uvedena na trh nová verze s označením Fera 5, která přináší řadu novinek. Návrh chladiče byl od základu přepracován včetně ventilátoru a montážní systém také doznal velkých změn. Celé to navíc završuje šestiletá záruka. Jsem tedy zvědavý, jak si chladič Fera 5 povede v testech a zda se jedná o důstojného nástupce předchozí verze.

Metodika testování

Jako generátor tepla slouží procesor Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru 4200 MHz s napětím 1,150 V. Poté následuje další série testů s frekvencí 4500 MHz a s napětím 1,350 V. Příkon procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive téměř 200 W. Druhá série testů tedy představuje skutečně velkou zátěž a nelze očekávat, že testované chladiče zde budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný. Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 ve vzdálenosti 50 cm od chladiče.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Ja na tom byl stejne a stale tomu uplne neverim. Proto jsem to vse trikrat kontroloval a premeroval. A mimo jine v Hardwareluxx jim to vyslo velmi podobne – Fera 5 srovnala krok se starsi Noctua D14.

        1. Ono je to pro mě paradoxně i trochu nepříjemné, protože mi po několika kontrolních měřeních jednoduše vyšly výsledky, co nedávají na první pohled smysl (malý jednověžový chladič se čtyřmi heatpipes). Jenže to sedí i se zahraničními testy, které se mi podařilo dohledat (Fera 5 dopadla velmi podobně jako NH-D14 nebo Grandis 3) a i s prohlášením SilentiumPC, že nová Fera skutečně dovede hravě konkurovat například Noctua U12S. Opravdu jsem opakovaně kontroloval vše, co jsem zkontrolovat mohl a ta čísla prostě sedí. Nedávno jsem koneckonců dělal sanity check a přetestoval jsem většinu chladičů akusticky a shodou okolností třeba NH-D15 nebo NH-U12A i teplotně. Na první sérii testů jsem taky nevěřícně zíral.

  1. Vyzerá fakt neuveriteľne dobre, konečne chladič pri ktorom mi nebude ľúto prípadne aj vymeniť NH-D14 kvôli kompatibilite so skrinkou. Teším sa na test samostatných ventilátorov keď ich začnú predávať, žeby zosadili Arctic P12/14 z trónu cena/výkon?
    Vzhľadom k popularite svetielok by to ešte chcelo aRGB verziu s podobným výkonom, to by bol bestseller.

    1. Fluctus určite otestujeme aj ako čisto ventilátor. Aj keby sa samostatne nikdy nepredával. 🙂

  2. S Ferou 3 jsem měl jen ty nejlepší zkušenosti (viz mé komenty k její recenzi), ale díky ti „Khalai – Ověřený GEEK – level 3“ za recenzi, už se z tama veze 🙂

  3. Tak jsem si myslel, že budu pokračovat ve chválení, ale nemohu. Vrchní část – tedy větrák a pasiv udělali dobře. Tu spodní v honbě za nízkou cenou zkazili. Skutečně ten tenoučký kousíček plastu, kterému se snad ani nedá říct backplate je zcela o ničem. Dokonce jsem byl „tak šikovný“, že se mi ho podařilo „křupnout“, což je sice můj problém, který mě ale vedl k technické inovaci – použil jsem backplate z Fery 3. To je při té bídě přece jen slušný kousek plastu (a to si vzpomínám, že už kdysi se mluvilo o tom, že by se k Feře 3 hodil masivnější a kvalitnější), ovšem neporovnatelný s tou bídou, kterou nám SPC prodává teď!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *