SilentiumPC Fera 5 – Král je mrtev, ať žije král

Výsledky – nízké otáčky

Fera 3 od SilentiumPC patří jistě mezi velmi oblíbené chladiče. Nedávno však byla uvedena na trh nová verze s označením Fera 5, která přináší řadu novinek. Návrh chladiče byl od základu přepracován včetně ventilátoru a montážní systém také doznal velkých změn. Celé to navíc završuje šestiletá záruka. Jsem tedy zvědavý, jak si chladič Fera 5 povede v testech a zda se jedná o důstojného nástupce předchozí verze.

Výsledky – nízké otáčky

Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní. •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobé správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Ukazuje sa možná podoba box chladičov k procesorom Alder Lake

Po dlhej dobe Intel možno výrazne zasiahne do konštrukcie chladičov, ktoré sa pribaľujú k desktopovým procesorom. Čerstvý informačný únik naznačuje, že by sa redizajn mohol týkať už Alder Laku. Na snímke sú dokonca tri rôzne varianty podľa výkonnostných tried, od Celeronu po Core i9. je však dôležité dodať i to, že v túto chvíľu zatiaľ nie je nič isté a tieto informácie je treba brať s rezervou. Celý článok „Ukazuje sa možná podoba box chladičov k procesorom Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Máme tu historicky najťažší jednovežový chladič. Je od ID-Cooling

Čerstvo oznámený chladič SE-226-XT ide trochu proti prúdu. Zatiaľ čo pre výkonnostnú špičku chladičov na procesor je obvyklé rozdelenie pasívu na dve časti, tu sa nič podobné nekoná. A to i napriek tomu, že novinka ID-Cooling preváži aj mnohé dvojvežové chladiče s dvoma ventilátormi. Aj ten je tu iba jeden. Dva sú na výber aspoň varianty (chladiča). Ale pozor, ten s osvetlením ARGB je potenciálne slabší. Celý článok „Máme tu historicky najťažší jednovežový chladič. Je od ID-Cooling“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Ja na tom byl stejne a stale tomu uplne neverim. Proto jsem to vse trikrat kontroloval a premeroval. A mimo jine v Hardwareluxx jim to vyslo velmi podobne – Fera 5 srovnala krok se starsi Noctua D14.

    1. Ono je to pro mě paradoxně i trochu nepříjemné, protože mi po několika kontrolních měřeních jednoduše vyšly výsledky, co nedávají na první pohled smysl (malý jednověžový chladič se čtyřmi heatpipes). Jenže to sedí i se zahraničními testy, které se mi podařilo dohledat (Fera 5 dopadla velmi podobně jako NH-D14 nebo Grandis 3) a i s prohlášením SilentiumPC, že nová Fera skutečně dovede hravě konkurovat například Noctua U12S. Opravdu jsem opakovaně kontroloval vše, co jsem zkontrolovat mohl a ta čísla prostě sedí. Nedávno jsem koneckonců dělal sanity check a přetestoval jsem většinu chladičů akusticky a shodou okolností třeba NH-D15 nebo NH-U12A i teplotně. Na první sérii testů jsem taky nevěřícně zíral.

 1. Vyzerá fakt neuveriteľne dobre, konečne chladič pri ktorom mi nebude ľúto prípadne aj vymeniť NH-D14 kvôli kompatibilite so skrinkou. Teším sa na test samostatných ventilátorov keď ich začnú predávať, žeby zosadili Arctic P12/14 z trónu cena/výkon?
  Vzhľadom k popularite svetielok by to ešte chcelo aRGB verziu s podobným výkonom, to by bol bestseller.

  1. Fluctus určite otestujeme aj ako čisto ventilátor. Aj keby sa samostatne nikdy nepredával. 🙂

 2. S Ferou 3 jsem měl jen ty nejlepší zkušenosti (viz mé komenty k její recenzi), ale díky ti „Khalai – Ověřený GEEK – level 3“ za recenzi, už se z tama veze 🙂

 3. Tak jsem si myslel, že budu pokračovat ve chválení, ale nemohu. Vrchní část – tedy větrák a pasiv udělali dobře. Tu spodní v honbě za nízkou cenou zkazili. Skutečně ten tenoučký kousíček plastu, kterému se snad ani nedá říct backplate je zcela o ničem. Dokonce jsem byl „tak šikovný“, že se mi ho podařilo „křupnout“, což je sice můj problém, který mě ale vedl k technické inovaci – použil jsem backplate z Fery 3. To je při té bídě přece jen slušný kousek plastu (a to si vzpomínám, že už kdysi se mluvilo o tom, že by se k Feře 3 hodil masivnější a kvalitnější), ovšem neporovnatelný s tou bídou, kterou nám SPC prodává teď!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *