SilentiumPC Fluctus 120 PWM: „Zázračný“ ventilátor z Fera 5

Detaily SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Fluctus 120 PWM SilentiumPC prezentuje ako svoj najlepší ventilátor. Prekonať vrčiace Sigma Pro 120 PWM a už na pohľad odfláknuté Sigma Pro Corona RGB 120 je ale pomerne jednoduché. Marketing firmy tu ale hovorí o tom, že v rámci vývoja novinky Fluctus 120 PWM prebiehali psychoakustické optimalizácie. A hoci nie je dôvod na úškrny (psychoakustika je legitímny vedný odbor), pri realizácii sa určitým nedokonalostiam Poliaci nevyhli.

Po premiére na chladiči SilentiumPC Fera 5, sme nadobudli dojem, že ventilátor Fluctus 120 PWM môže byť úžasný. Chladič Fera 5 totiž ako celok funguje skvelo a rozhodne má vyšší chladiaci výkon, ako sme očakávali. A teraz čo má väčšie zásluhy? Pasív alebo ventilátor? Brzda nebude zrejme ani jedno a pokiaľ si dali návrhári naozaj záležať, tak najlepšie budú tieto dve veci fungovať spolu. To znamená, že s iným ventilátorom bude pasív dosahovať horšie výsledky a to isté platí pre ventilátor. Ten na inom pasíve takisto nemusí excelovať.

Na dosahovanie úplného potenciálu a maximálnej efektivity chladiaceho systému (či už ide o chladič alebo skrinku) musia byť jednotlivé časti vzhľadom na celok vzájomne optimalizované. V rámci tohto článku to asi netreba ďalej rozvádzať a bude lepšie sa venovať ventilátoru Fluctus 120 PWM ako samostatnej jednotke, ktorú môžete použiť na vlastný radiátor alebo ním nahradiť horší ventilátor v skrinke či posilniť systémové chladenie. Fluctus 120 PWM sa dá totiž kúpiť aj zvlášť.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Charakteristický znak ventilátora sú ozubené nebežné hrany lopatiek. Tento tvar má prispievať mimo iné aj k zníženiu hluku a je, ako SilentiumPC uvádza „srdcom“ psychoakustických optimalizácií. V rámci ladenia sa SPC spolupracovalo s firmou Synergy Cooling. Viac to rozpitvávať netreba, navyše verejné podrobnosti a „know-how“ k tomu neexistujú. Jediné, čo SilentiumPC má nad rámec, je spektrograf zachytávajúci relatívne hladiny hluku na konkrétnych frekvenciách, a to v porovnaní so starším ventilátorom Sigma Pro 120 PWM. Ten poznáte i z našich testov a viete, že pre nepríjemné vrčanie (v spektrografe je to tá špička na 1480 Hz) ho nebolo možné zregulovať ani do najnižších dvoch normalizovaných hladín hluku.

Lopatky ventilátora sú tradične axiálne, majú ostré špičky a vyznačujú sa aj pomerne výrazným zakrivením po kratšej strane, čím získavajú väčšiu plochu záberu. Kvalita vyhotovenia detailov je slušná a ostrapky na hranách, ako na ventilátore Sigma Pro Corona RGB 120, tu už nenájdete.

V rohoch z obidvoch strán sú gumené podložky na tlmenie vibrácií. Použitý materiál je ale tvrdší než na väčšine iných ventilátorov. Za tvrdý pri tvrdosti zhruba 50 shore označiť nedá, ale na efektívnejšie tlmenie vibrácií mohol byť mäkší.

Iné antivibračné uchytenie (typicky gumenými tŕňmi) v balení nenájdete. Súčasťou príslušenstva sú ale pomerne pozoruhodné samorezné skrutky. Oproti bežným majú jemnejšie stúpanie závitu, vďaka čomu je montáž príjemne hladká a na vyrezanie závitu stačí podstatne menšia sila, ako je bežné. To je celkom rarita, ktorou by sa mohli inšpirovať aj ostatní výrobcovia (vrátane Noctuy).

   

Zo zadnej strany ventilátora stojí za pozornosť informácia o výkone motora. Napriek tomu, že má jeho puzdro iba priemernú veľkosť (v priemere 41 mm), tak sa uvádza výkon 3,6 W. A ten môžeme potvrdiť. Prevádzková spotreba je, prirodzene, výrazne nižšia. Nanajvýš 2 W. Ale i to je o polovicu viac, než majú pri podobných otáčkach drahšie ventilátory, s ložiskami s nižším trením (takže stačí menšia sila). Fluctus 120 PWM má fluidné ložiská, na ktoré sa v rámci nejakého tematického článku pozrieme zbližša. Udávaná stredná doba medzi poruchami u tohto ventilátora je pomerne dlhá, 100 000 hodín.

Kábel ventilátora je ukončený prakticky, dvoma konektormi. Jeden je typicky na pripojenie samotného ventilátora a druhý na pripojenie druhého do série. Na niektorých základných doskách sú síce pre prípad viac-ventilátorových chladičov dva konektory CPU_fan, ale toto je lepšie riešenie. Už len preto, že synchronizáciu a jednotný signál PWM.

Konektor na pripojenie do základnej dosky je ale na pomerne krátkom kábli. Jeho 22 cm po inštalácii ventilátora na skrinku, nemusí stačiť. Preto je súčasťou dodávky predlžovací kábel so 40 cm. To je tak akurát dĺžka aj na to, keď chcete v rámci precízneho manažmentu kabeláže viesť kábel za poza základnú dosku.

Jednotlivé vodiče sú spriadané pekne vedľa seba, kábel je plochý, ale na rozdiel od Sigma Pro 120 PWM už bez sieťky. To zrejme i preto, že sa SilentiumPC rozstrapkávala, nevedeli ju poriadne zapracovať pod zmršťovaciu bužírku, ako môžete vidieť aj na tejto fotografii. To sú ale podružné detaily, ktoré sa dajú prežiť. Dôležité sú merania v rámci nasledujúcich kapitol, na základe ktorých nakoniec nad Fluctus 120 PWM pre vynesieme záverečný verdikt.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Veľký test 120 mm ventilátorov. O ôsmich už vieme všetko

Písať, že máme niečo zmapované do posledného detailu je možno trúfalé, ale po poriadnej príprave sa máloktorý hardvér hodnotí tak jednoducho ako práve ventilátory. Tomu samozrejme museli predchádzať dlhé prípravy s budovaním metodiky, ale ten príbeh už poznáte. Čo však zatiaľ nepoznáte, je prvé ovocie, respektíve výsledky ventilátorov Akasa, SilentiumPC, SilverStone, Xigmatek či exotickejších modelov Reeven. Celý článok „Veľký test 120 mm ventilátorov. O ôsmich už vieme všetko“ »

 •  
 •  
 •  

Máme tu chladiče Fortis 5, SilentiumPC ich vydal na tri spôsoby

Po mimoriadne dlhom čase poľská firma SilentiumPC posúva číslovanie aj pri chladičoch zo série Fortis. Tie sú o trochu väčšie než úspešné chladiče Fera, ale stále sa jedná o jednovežové návrhy. Nové Fortis 5 majú veľa spoločných znakov s výbornou Fera 5, takže hádam to už SilentiumPC konečne vyšlo aj pod touto značkou. V minulosti totiž chladiče Fortis za očakávaniami vždy zaostávali, a to celkom výrazne. Celý článok „Máme tu chladiče Fortis 5, SilentiumPC ich vydal na tri spôsoby“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fluctus 120 PWM „zmejnstrímieva“, dostal RGB LED

Za novotvar v nadpise sa ospravedlňujem, ale formulácia, že Poliaci naladili na pestrofarebné vlny hlavného prúdu svoj najprepracovanejší ventilátor, bola cez rozsah. Ak sa účinné aerodynamické vlastnosti potvrdia aj v testoch, tak by sa každopádne mohlo jednať o jedny z najatraktívnejších osvetlených ventilátorov na trhu. A to súčasne ešte, povedzme, ešte ako-tak rozumnej cene. Celý článok „SilentiumPC Fluctus 120 PWM „zmejnstrímieva“, dostal RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. „A síce silné dunivé frekvencie v rozsahu 130–200 Hz.“
  Poteší. Opravte ma ak sa mýlim, čím nižšie frekvencie, tým lepšie sa šíria v priestore. Čo je najhoršie, hlboké tóny privádzajú ľudí do uzkosti (čím nižšia frekvencia, tým viac koliduje napr. so srdečným pulzom). Dosť blbo sa aj izoluje (prenáša sa aj betónom).

  Vďaka za recenziu. Nedostatok, vďaka ktorému je ten ventilátor nepoužiteľný v priestore s ľudmi. To výrobca nevychytal.

  1. Ako systémový ideálny, keďže tam je hexa mriežka a práve pri nej to dunenie nie je 😀

   Chcelo by to premerať hluk aj na pôvodnom chladiči Fera 5, či sa aj na ňom prejavuje dunenie tak ako na radiátore. Lebo ak nie tak je to napriek výhradám vlastne fajn ventilátor na bežné vzduchové chladenie (bežný chladič, bežná skrinka s hexa mriežkou).

   Už sa teším na naznačené lepšie alternatívy. Žeby Arctic? 🙂

   1. Arctic? Ktorý BioniX si dáme skôr, F120 alebo P120? V dlhom rade stojí aj P12 PWM PST (vrátene zúženej verzie, P12 Slim PWM), ale to je už trochu iná cenová katégoria. Cena je tu oproti Fluctusu polovičná. Za 12–13 eur je ale napríklad aj Noctua NF-P12 redux. Ale možno sa v tejto relácii črtá nejaké úplne iné prekvapenie…

  2. Zase až takto by som to nehrotil, že je nepoužiteľný v priestore s ľudmi. Tie nižšie frekvencie má silnejšie ako iné ventilátory a je dunivejší, ale neskolabuje snáď z neho nikto. Hoci pre ciltivejších ľudí na tieto frekvencie bude asi rozumnejšie siahnuť po nejakom inom ventilátore. Už len pre to príjemnejšie trávenie času pri počítači s príjemnejším zvukom.

   1. To mi znie dosť ako Noctua F12, tie mi vadili už od nejakých 750-800 rpm, keď sa začal objavovať taký ich hlboký barytón. 🙂 Nebolo to veľmi počuť, ale bol to pre mňa silno nepríjemný zvuk. Počítam, že časom sa tiež objavia v teste, bola by to zaujímavá generačná porovnávačka so Sterroxami.

    1. Zvláštní, já používám takřka výhradně „F“. Možná je to tím, že mám case pod stolem, nevím. Nezmiňuješ to poprvé, lámu si nad tím hlavu.

 2. Vďaka za parádny test.
  Z toho čo bolo otestované vyzerá to tak že pomer vlastností ku cene je dobrý.
  Uvidíme ako zamiešajú karty ďalšie ventilátory 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *