SilentiumPC Fluctus 120 PWM: „Zázračný“ ventilátor z Fera 5

Detaily SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Fluctus 120 PWM SilentiumPC prezentuje ako svoj najlepší ventilátor. Prekonať vrčiace Sigma Pro 120 PWM a už na pohľad odfláknuté Sigma Pro Corona RGB 120 je ale pomerne jednoduché. Marketing firmy tu ale hovorí o tom, že v rámci vývoja novinky Fluctus 120 PWM prebiehali psychoakustické optimalizácie. A hoci nie je dôvod na úškrny (psychoakustika je legitímny vedný odbor), pri realizácii sa určitým nedokonalostiam Poliaci nevyhli.

Po premiére na chladiči SilentiumPC Fera 5, sme nadobudli dojem, že ventilátor Fluctus 120 PWM môže byť úžasný. Chladič Fera 5 totiž ako celok funguje skvelo a rozhodne má vyšší chladiaci výkon, ako sme očakávali. A teraz čo má väčšie zásluhy? Pasív alebo ventilátor? Brzda nebude zrejme ani jedno a pokiaľ si dali návrhári naozaj záležať, tak najlepšie budú tieto dve veci fungovať spolu. To znamená, že s iným ventilátorom bude pasív dosahovať horšie výsledky a to isté platí pre ventilátor. Ten na inom pasíve takisto nemusí excelovať.

Na dosahovanie úplného potenciálu a maximálnej efektivity chladiaceho systému (či už ide o chladič alebo skrinku) musia byť jednotlivé časti vzhľadom na celok vzájomne optimalizované. V rámci tohto článku to asi netreba ďalej rozvádzať a bude lepšie sa venovať ventilátoru Fluctus 120 PWM ako samostatnej jednotke, ktorú môžete použiť na vlastný radiátor alebo ním nahradiť horší ventilátor v skrinke či posilniť systémové chladenie. Fluctus 120 PWM sa dá totiž kúpiť aj zvlášť.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Charakteristický znak ventilátora sú ozubené nebežné hrany lopatiek. Tento tvar má prispievať mimo iné aj k zníženiu hluku a je, ako SilentiumPC uvádza „srdcom“ psychoakustických optimalizácií. V rámci ladenia sa SPC spolupracovalo s firmou Synergy Cooling. Viac to rozpitvávať netreba, navyše verejné podrobnosti a „know-how“ k tomu neexistujú. Jediné, čo SilentiumPC má nad rámec, je spektrograf zachytávajúci relatívne hladiny hluku na konkrétnych frekvenciách, a to v porovnaní so starším ventilátorom Sigma Pro 120 PWM. Ten poznáte i z našich testov a viete, že pre nepríjemné vrčanie (v spektrografe je to tá špička na 1480 Hz) ho nebolo možné zregulovať ani do najnižších dvoch normalizovaných hladín hluku.

Lopatky ventilátora sú tradične axiálne, majú ostré špičky a vyznačujú sa aj pomerne výrazným zakrivením po kratšej strane, čím získavajú väčšiu plochu záberu. Kvalita vyhotovenia detailov je slušná a ostrapky na hranách, ako na ventilátore Sigma Pro Corona RGB 120, tu už nenájdete.

V rohoch z obidvoch strán sú gumené podložky na tlmenie vibrácií. Použitý materiál je ale tvrdší než na väčšine iných ventilátorov. Za tvrdý pri tvrdosti zhruba 50 shore označiť nedá, ale na efektívnejšie tlmenie vibrácií mohol byť mäkší.

Iné antivibračné uchytenie (typicky gumenými tŕňmi) v balení nenájdete. Súčasťou príslušenstva sú ale pomerne pozoruhodné samorezné skrutky. Oproti bežným majú jemnejšie stúpanie závitu, vďaka čomu je montáž príjemne hladká a na vyrezanie závitu stačí podstatne menšia sila, ako je bežné. To je celkom rarita, ktorou by sa mohli inšpirovať aj ostatní výrobcovia (vrátane Noctuy).

   

Zo zadnej strany ventilátora stojí za pozornosť informácia o výkone motora. Napriek tomu, že má jeho puzdro iba priemernú veľkosť (v priemere 41 mm), tak sa uvádza výkon 3,6 W. A ten môžeme potvrdiť. Prevádzková spotreba je, prirodzene, výrazne nižšia. Nanajvýš 2 W. Ale i to je o polovicu viac, než majú pri podobných otáčkach drahšie ventilátory, s ložiskami s nižším trením (takže stačí menšia sila). Fluctus 120 PWM má fluidné ložiská, na ktoré sa v rámci nejakého tematického článku pozrieme zbližša. Udávaná stredná doba medzi poruchami u tohto ventilátora je pomerne dlhá, 100 000 hodín.

Kábel ventilátora je ukončený prakticky, dvoma konektormi. Jeden je typicky na pripojenie samotného ventilátora a druhý na pripojenie druhého do série. Na niektorých základných doskách sú síce pre prípad viac-ventilátorových chladičov dva konektory CPU_fan, ale toto je lepšie riešenie. Už len preto, že synchronizáciu a jednotný signál PWM.

Konektor na pripojenie do základnej dosky je ale na pomerne krátkom kábli. Jeho 22 cm po inštalácii ventilátora na skrinku, nemusí stačiť. Preto je súčasťou dodávky predlžovací kábel so 40 cm. To je tak akurát dĺžka aj na to, keď chcete v rámci precízneho manažmentu kabeláže viesť kábel za poza základnú dosku.

Jednotlivé vodiče sú spriadané pekne vedľa seba, kábel je plochý, ale na rozdiel od Sigma Pro 120 PWM už bez sieťky. To zrejme i preto, že sa SilentiumPC rozstrapkávala, nevedeli ju poriadne zapracovať pod zmršťovaciu bužírku, ako môžete vidieť aj na tejto fotografii. To sú ale podružné detaily, ktoré sa dajú prežiť. Dôležité sú merania v rámci nasledujúcich kapitol, na základe ktorých nakoniec nad Fluctus 120 PWM pre vynesieme záverečný verdikt.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

 •  
 •  
 •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (16) Pridať komentár

 1. „A síce silné dunivé frekvencie v rozsahu 130–200 Hz.“
  Poteší. Opravte ma ak sa mýlim, čím nižšie frekvencie, tým lepšie sa šíria v priestore. Čo je najhoršie, hlboké tóny privádzajú ľudí do uzkosti (čím nižšia frekvencia, tým viac koliduje napr. so srdečným pulzom). Dosť blbo sa aj izoluje (prenáša sa aj betónom).

  Vďaka za recenziu. Nedostatok, vďaka ktorému je ten ventilátor nepoužiteľný v priestore s ľudmi. To výrobca nevychytal.

  1. Ako systémový ideálny, keďže tam je hexa mriežka a práve pri nej to dunenie nie je 😀

   Chcelo by to premerať hluk aj na pôvodnom chladiči Fera 5, či sa aj na ňom prejavuje dunenie tak ako na radiátore. Lebo ak nie tak je to napriek výhradám vlastne fajn ventilátor na bežné vzduchové chladenie (bežný chladič, bežná skrinka s hexa mriežkou).

   Už sa teším na naznačené lepšie alternatívy. Žeby Arctic? 🙂

   1. Arctic? Ktorý BioniX si dáme skôr, F120 alebo P120? V dlhom rade stojí aj P12 PWM PST (vrátene zúženej verzie, P12 Slim PWM), ale to je už trochu iná cenová katégoria. Cena je tu oproti Fluctusu polovičná. Za 12–13 eur je ale napríklad aj Noctua NF-P12 redux. Ale možno sa v tejto relácii črtá nejaké úplne iné prekvapenie…

  2. Zase až takto by som to nehrotil, že je nepoužiteľný v priestore s ľudmi. Tie nižšie frekvencie má silnejšie ako iné ventilátory a je dunivejší, ale neskolabuje snáď z neho nikto. Hoci pre ciltivejších ľudí na tieto frekvencie bude asi rozumnejšie siahnuť po nejakom inom ventilátore. Už len pre to príjemnejšie trávenie času pri počítači s príjemnejším zvukom.

   1. To mi znie dosť ako Noctua F12, tie mi vadili už od nejakých 750-800 rpm, keď sa začal objavovať taký ich hlboký barytón. 🙂 Nebolo to veľmi počuť, ale bol to pre mňa silno nepríjemný zvuk. Počítam, že časom sa tiež objavia v teste, bola by to zaujímavá generačná porovnávačka so Sterroxami.

    1. Zvláštní, já používám takřka výhradně „F“. Možná je to tím, že mám case pod stolem, nevím. Nezmiňuješ to poprvé, lámu si nad tím hlavu.

     1. Spod stola sa neprejavuje hlbokým barytónom, ako opisuje Miňo? 🙂
      Aj tu môže teoreticky mriežka v skrinke nižšiu dominantnú frekvenciu rozbíjať a presúvať ju na vyššiu. Na pasíve chladiča (ako NF-F12 možno používa Miňo, neviem…) je ten zvuk pravdepodobne trochu iný.

      1. Ja už ich dávno nepoužívam. 🙂 Mal som ich na pasíve U12P SE2 ako náhradu za pôvodné P12-ky, neskôr ešte 2 ks na VGA chladiči a keď som ich púšťal na otáčky kde mali dobrú efektivitu /tých 850-900 rpm/, tak už mi ten prejav vadil. Do tých 700-750 boli OK, ale chýbal im výkon čo som potreboval. Teraz si púšťam Sterroxy do 1100 rpm a úplná pohoda. Než došli Sterroxy, tak som presedlal hlavne na Noiseblockery, tie mi boli akusticky príjemné. Neviem, možno je to špecifická frekvencia čo vadí presne môjmu uchu alebo čo :D, ale poznám viac ľudí ktorí z F12 nepadli na zadok.

       Celkovo z Noctua fanov okrem Sterroxov veľa obľúbených nemám, ešte tak S12A na aiflow, ale tie sú veľmi jednostranne zamerané.

 2. Vďaka za parádny test.
  Z toho čo bolo otestované vyzerá to tak že pomer vlastností ku cene je dobrý.
  Uvidíme ako zamiešajú karty ďalšie ventilátory 🙂

 3. dobrá „psychoakustická“ optimalizácia, keď frekvenčnú charakteristiku „vyšperkujú“ vyše 10 až 15 dB peakmi na nízkych frekvenciách, zrejme tie zuby to generujú a ako stúpajú otáčky, posúvajú sa aj rezonančné frekvencie. no, Poliaci budú musieť ešte trošku popracovať na vylepšenom modeli o 5 euro drahšom 🙂 podľa mňa keby tie zuby nasekali nepravidelne a rôznej veľkosti, samozrejme rotor musí zostať vyvážený, tak by tie peaky zmizli. no alebo nechať nábežné hrany klasicky hladké (o.i. aby sa človek nemusel obávať o prsty, ak ich tam náhodou strčí) a narobiť výčnelky (jamky) na spôsob golfovej loptičky, to by bol magnet na frikulínov a možno by to aj splnilo účel – upravilo prúdenie okolo lopatiek tak, že klesne hlučnosť a stúpne prietok a stat. tlak…

  1. „narobiť výčnelky (jamky) na spôsob golfovej loptičky“ — to sa mi hneď vybavili ventilátory Zaward ZG, ale podobný povrch lopatiek má aj Sharkoon na Silent Eagle. 🙂

   1. tak som ani neni prvý, čo to vymyslel, no škoda 🙂
    ale v reáli to má opodstatnenie, drobné víry vznikajúce na tých jamkách pri rotácii loptičky stabilizujú jej dráhu a loptička letí s menším zakrivením ďalej.

    1. Tak vymysli čosi efektívne a originálne, dáme to spoločnými silami dokopy a tromfneme aj Noctuu. 🙂
     V stredu vyjde analýza NF-P12-redux a nejdem zatiaľ nič prezrádzať, ale v rámci testov sa poradilo prekuknúť niečo, na čo ani „dokonalí“ Rakušania nie sú učtite hrdí.

     1. všetko efektívne a originálne v oblasti prúdenia tekutín už bolo vymyslené, to mi ver. venovali sa tomu týmy vedcov už snáď od 18. storočia a hlavne v storočí dvadsiatom. aerodynamika nízkych podzvukových rýchlostí je totálne presnorená a aj taká Noctua si urobila meno hlavne na dopilovaní detailov a spoľahlivosti ako na nejakom prevratnejšom princípe fungovania chladičov. určite existujú ďaleko efektívnejšie a originálnejšie riešenia chladenia ako zostava pasív/ventilátor, akurát problém bude v detaile – cene… však za celé tri dekády došlo k jedinému zásadnejšiemu vylepšeniu – heatpipes. ani tie sľubné peltiérove články sa masovejšie neuchytili…

      1. Jasné, že je už vymyslené, ale možno nájdes medzi známymi javmi nejaký, ktorý výrobcovia ventilátorov v rámci svojich návrhov ešte neuplatnili (a zároveň by to nebolo kvôli cene a stačilo by, povedzme, rovnaký materiál len efektívnejšie opracovať). 🙂

       A tebe peltierové články chýbajú?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *