SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 – Dostupný vodník pro každého

Klíčové vlastnosti

V dnešní recenzi bych vám rád představil další kapalinový all-in-one chladič. Tentokrát se jedná o nejvyšší model AIO od firmy SilentiumPC s označením Navis Evo ARGB 360. Cenově jsou AIO chladiče z řady Navis velmi atraktivní a nabízejí zajímavý poměr ceny a výkonu. Dnes tedy prověříme, zda výrobce zbytečně nešetřil na nesprávných místech a zda si tento chladič dovede obhájit své místo na trhu plném konkurentů.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce chladiče Navis Evo ARGB 360 vás nejspíš nijak nepřekvapí, jedná se o klasický all-in-one kapalinový chladič bez zbytečných výstřelků. Srdcem celého chladiče je blok pro procesor s měděnou základnou. Uvnitř tohoto bloku se ukrývá pumpa, která žene ohřátou kapalinu z bloku skrze hadice do hliníkového radiátoru.

V radiátoru se kapalina ochlazuje s pomocí trojice 120 milimetrových ventilátorů. Hadice jsou vybaveny ochranným opletem a vzhledem k jejich délce 460 milimetrů nebudete mít nejspíš žádný problém s instalací chladiče ani v rozměrnějších skříních. To spíš můžete narazit na drobné problémy ohledně uložení nadbytečné délky hadic v kompaktnějších sestavách. Pro snazší manipulaci jsou hadice k chladicímu bloku naštěstí upevněny pomocí otočných fitinek.

   

Celý chladič je kompletně bezúdržbový a již z balení je připraven k instalaci do sestavy včetně osazených ventilátorů na radiátoru. Stačí tak prakticky jen nachystat odpovídající součástky montážní sady dle patice vašeho procesoru, aplikovat teplovodivou pastu na procesor a nainstalovat chladicí blok na procesor. Následně zbývá uchytit radiátor na vhodné místo ve skříní, zapojit kabeláže a máte hotovo.

Kabeláž je u tohoto chladiče vyřešena elegantně, ventilátory totiž umožňují průběžné propojení jak PWM, tak ARGB kabelů. Všechny ventilátory tak můžete zapojit v sérii do jediného PWM konektoru na základní desce. Pumpa však není vybavena žádným PWM kabelem, její napájení zajišťuje SATA kabel a není tak možné regulovat její otáčky. ARGB podsvícení u ventilátorů však můžete propojit i s chladicím blokem a mít tak vše synchronizované přes jediný ARGB 5 V konektor. Pokud jím však vaše základní deska není vybavena, nemusíte zoufat.

V balení chladiče totiž najdete i Nano-Reset ovladač. Do tohoto ovladače stačí zapojit kabel od tlačítka Reset u vaší skříně, čímž jeho funkci změníte na přepínač mezi celkem padesáti režimy podsvícení. Napájení samotného ovladače je pak řešeno SATA kabelem.

   

Kontaktní plocha chladicího bloku je z mědi a už na první pohled zaujme svými rozměry, které činí 52,5 x 58 milimetrů. Tento rozměr samozřejmě není náhodný, základna totiž dokáže pokrýt většinu plochy tepelného rozvaděče (IHS) procesorů AMD Threadripper. Vzhledem k tomu, jak jsou u těchto procesorů jednotlivé čipy koncentrovány uprostřed substrátu, nebál bych se tento chladič osadit ani na AMD Threadripper 3970X nebo 3990X. Pro uchycení chladiče na základní desku s paticí TR4/sTRX4 však musíte vyměnit předinstalovaný rámeček určený pro běžné desktopové procesory.

   

Chladič Navis Evo ARGB 360 mne ihned zaujal provedením ochranného obalu uvnitř krabice. Celý chladič je totiž důkladně chráněn monoblokem z polymerové pěny. Sice to není tak ekologické řešení jako běžně používaný karton, zato máte jistotu, že chladič přestojí bez úhony i velmi nešetrné zacházení ze strany spedičních společností.

V příslušenství chladiče nechybí nic podstatného. Samotný chladič je již z balení připraven rovnou k instalaci. Montážní rámeček, který je na základně předinstalovaný, je totiž univerzální pro běžné patice Intelu i AMD. Stačí tak pouze nachystat odpovídající šroubky v okolí procesorové patice, aplikovat pastu Pactum PT-2 z dodávané tuby a upevnit chladič na procesor. V balení navíc najdete i zmiňovaný rámeček pro instalaci chladiče na procesory AMD Threadripper.

A jak už jsem také uvedl v předchozím textu, jako malý bonus najdete v balení také Nano-Reset ovladač, kterým můžete ovládat podsvícení základny chladiče i ventilátorů, i když vaše základní deska není vybavena konektorem pro ARGB. Příslušenství pak doplňuje sada krátkých šroubků pro přichycení radiátoru ke skříni a dvě přehledné uživatelské příručky.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem Navis Evo ARGB 360 srovnal s nedávno testovanými AIO chladiči MPG Coreliquid K360 od MSI a Celsius+ S36 Prisma od Fractal Design. Rozměrově se Navis Evo ARGB 360 příliš neliší od svých konkurentů, z davu tak vyčnívá pouze MPG Coreliquid K360 se svojí nadrozměrnou základnou s LCD displejem. Navis pak sice nabízí kratší záruční lhůtu, ale kde své soupeře naprosto decimuje je jeho cena, která je prakticky poloviční. Snad výrobce nešetřil na nesprávných položkách a chladič od SilentiumPC bude schopen nabídnout solidní poměr ceny a výkonu.

K dodávaným ventilátorům se mi bohužel nepovedlo dohledat žádné relevantní údaje. Již v minulosti jsem si vyžádal doplnění těchto parametrů od výrobce, avšak R&D oddělení ze SilentiumPC trefně podotýká, že maximální hodnoty nejsou obvykle vypovídající pro běžné nasazení ventilátorů, které nejsou obvykle provozovány na maximální otáčky po celou dobu provozu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *