SilverStone sa blysol 20-gigabitovým boxíkom na externé SSD

SilverStone MS12: Nový box na ešte výšší výkon externých SSD

Kompletné externé SSD nevychádzajú vždy výhodne. Oproti cene samotného SSD a rámčeka si za najvýkonnejšie modely výrobcovia nechávajú radi dobre priplatiť. Alebo kupujete mačku (neznáme SSD) vo vreci a podobne. Teraz sa však črtá dobrá možnosť si kúpiť extra rýchly rámček SilverStone MS12 a doň SSD vo formáte M.2 podľa vlastnej chuti. A konštrukčne vyzerá vcelku atraktívne.

Externý box SilverStone MS12 je špecifický v prvom rade tým, že podporuje USB 3.2 gen 2×2 s dvojnásobnou priepustnosťou (20 Gb/s), než majú štandardné USB 3.2 gen 2. Hotové SSD s týmto štandardnom sme nedávno i testovali, spomeňte si na WD Black P50 v 1 TB variante. Jeho nevýhodou je pomerne vysoká cena, pod 250 eur ho ani dnes nekúpite. A pritom samotné SSD M.2 PCIe (bez boxu) s rovnakou kapacitou a podobnou rýchlosťou začínajú od 110 eur a v prepočte na gigabajt majú už dramatický lepší pomer ceny k výkonu ako pomalšie SSD SATA (AHCI).

Reč je o plnohodnotných 4-linkových moduloch s pamäťami TLC, prípadne QLC. Maximálny výkon týchto SSD síce USB 3.2 gen 2×2 nevyužije, ale box SilverStone MS12 ich podporuje. So Samsung 960 Pro podľa materiálov výrobcu v CrystalDiskMarku dosahujú rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu až 2074 MB/s, respektíve 2037 MB/s. Box by mal byť podľa slov výrobcu konštruovaný tak, že výkon na hranici svojich možností udrží dlhodobo, viac než 4 hodiny. V praxi budú ale časy záťaže podstatne nižšie a špeciálne pri lacnejších SSD s pamäťami NAND typu TLC/QLC, ktorým po prečerpaní urýchľovacieho buffera pSLC rýchlo klesá výkon sekvenčného zápisu.

Na dosiahnutie lepšieho chladenia a získanie čo najväčšej plochy povrchu je telo tohto boxu rebrované. Súčasne však chcel SilverStone zachovať malé rozmery a hrúbka končí na 15,3 mm a ani do dĺžky (106,2 mm) či šírky (33,3 mm) MS12 80 mm SSD výrazne neprerastá. Je len o trochu väčšie než trebárs Patriot PXD. Ktovie teda, aké zahrievanie SilverStone považuje za „v poriadku“, to ukážu až testy. Každopádne bočné panely absorbujú teplo z SSD z obidvoch strán cez dva thermalpady.

Podporované formáty SSD M.2 sú s dĺžkou 80, 60 a 42 mm. Použitý radič ASMedia ASM2364 pritom funguje výhradne s SSD s protokolom NVMe, teda PCIe ×4/ ×2. Je teda z čoho vyberať, čo je tiež jedna z výhod takýchto riešení, ktoré si môžete sami poskladať. V niektorých hotových externých SSD samotné SSD za iné (v prípade poruchy alebo skrátka potreby vyššieho výkonu) len tak nevymeníte. Či už pre nedobytné konštrukcie alebo preto, že radič USB je pevnou súčasťou SSD.

Materiál šasi je inak hliník a hmotnosť bez SSD je uvádzaná na 53 g. V balení má byť k dispozícii 30 cm dlhý kábel USB-C. Dostupnosť ani cenu zatiaľ firma nestanovila, tak snáď to nezabije príliš vysokou čiastkou. Externé boxy s podporou SSD PCIe (NVMe) sú všeobecne pomerne drahé a pohybujú sa aj v cenách okolo osemdesiat eur (Icy Box IB-1817M-C31), ale sú aj za tridsať. SilverStone MS12 bude zrejme mieriť k tej vyššej hranici.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší

Externé SSD od SanDisk sme už u nás testovali viackrát. Vždy však išlo o model Extreme Portable SSD a to z roku 2018 a 2020. Výrobca má však ponuke aj ďalší model, ktorý označuje ako Extreme Pro Portable SSD. Jeho druhú generáciu z roku 2020 sme podrobne otestovali a zaujímať nás bude, či sa oplatí priplatiť za označenie „Pro“ alebo si vystačíte aj so základným modelom. Celý článok „SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Základ konstrukce vzbuzuje důvěru na rozdíl od šuplíkové. Ještě vytěsnit ten příliš drobný spojovací materiál.

  1. To je dobrý detail (tá montáž SSD zvrchu), ktorý som úplne prehliadol. A pritom nad tým šuplíkovým zasúvaním SSD zboku cez kratšiu stranu boxu tiež vždy ohŕňam nos. Pri 15-eurovom Axagone EEM2-U3C (mám a sám používam s 1 TB WD Red) to asi nie je úplne predmet diskusie, ale drahý, v článku spomínaný Icy Box to má tiež tak (šuplíkovo). V tomto by kohol SilverStone MS12 mať výhodu a ťahať za dlhší koniec povrazu. 🙂

   1. Detaily vidím jinde. Předně mohlo být žebrování prosté. Víka mohla mít límec bránící posunu ve vodorovných směrech a jako pojistku mohla mít na obvodové hraně ještě nějaké zafrézování do protikusu. Pak by bylo možno s poměrně velkou jistotou šroubečky nahradit sponami. A konektor měl být lépe krytý, zapuštěný pod okraj vnějšího obrysu, vybavený krytkou 😉

   2. Vrtá mi ale hlavou, proč jsem ještě neviděl základ konstrukce tvořený od základu profily taženými do protikusu:
    https://imgur.com/wTMUrmV
    Tak, aby plocha pro rozptyl tepla lépe zahrnovala boky a byla lépe rozdělena mezi oba řadiče.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *