SSD PCIe 5.0 sa blížia a Thermalright už má pre ne veľké chladiče

Nové, poriadne naddimenzované chladiče SSD Thermalright – HR-09 2280 Pro a HR-09 2280

Nestačia chladiče SSD dodávané so základnými doskami? Do takýchto situácií má Thermalight po novom alternatívne riešenia, ktorým chladiaci výkon chýbať zrejme chýbať ani pre SSD s podporou štandardu PCI Express 5.0. Chladiče HR-09 2280 a HR-09 2280 Pro charakterizujú členitejšie konštrukcie aj v porovnaní s návrhmi, ktoré sa používajú na chladenie procesorov v notebookoch či minipočítačoch.

Keď chladič, tak poriadny. Týmto sa dozaista riadili vývojári nových chladičov SSD označovaných ako HR-09 2280 a HR-09 2280 Pro. Tie trochu pripomínajú netradičné chladiče, ktoré Thermalright kedysi mal na čipsetyVRM grafických kariet. Aj tu je základ veľká vyžarovacia plocha rebier s heatpipe, ktorej úlohou je čo najrovnomernejšie rozložiť stratové teplo z čipov. V prípade HR-09 2280 (Pro) z radiča a pamätí.

Thermalright HR-09 2280 Pro

Väčší z dvojice nových chladičov HR-09 2280 s prívlastkom „Pro“ má 90 gramov. Na porovnanie, to je i hmotnosť starších chladičov Intelu, ktoré sa bežne používajú so 65-wattovými procesormi a dobre ich ochladia aj pri nižšej hlučnosti. Isteže, tu je tá situácia trochu iná – HR-09 2280 nemá ventilátor a s jeho montážou sa príliš ani nepočíta. Aj keď 80-milimetrový ventilátor by sa na pasív pomocou sťahovací pások pripevniť dal. Vzhľadom na relatívne nízke spotreby SSD (ani najvýkonnejšie modely NVMe s podporou PCIe 4.0 nepresahujú 8 W) by to bolo ale v zostavách s aktívnym systémovým chladením pomerne zbytočné. Pasív je aký veľký aj preto, aby na nízkych teplotách držal SSD aj bez potreby ventilátora, a to aj na SSD s podporou PCI Express 5.0. Tie by mali postupne prichádzať už v priebehu tohto roka a pokiaľ sa výkon u nich zdvojnásobí, teoreticky dvojnásobná môže byť aj ich spotreba (a to už je reč o 15–18 W).

Telo chladiča pozostáva z tenkých hliníkových lamiel s hrúbkou 0,4 mm. Takýchto rebier HR-09 2280 Pro má až 33 a s ohľadom na vysokú výšku chladiča (74 mm) je celková plocha radiátora naozaj nadštandardná. Vzduch systémových ventilátorov bude telo pasívu obtekať cez 1,8 mm široké medzery.

Na rovnomerné využívanie rebier pasívu dve heatpipe v tvare písmena C (jedna je otočená o 180 stupňov, takže z profilu vidíte skôr akési „G“ či placatú 6). Chladič podporuje výhradne SSD s dĺžkou 80 mm a jeho súčasťou je aj backplate. Ten zospodu ochladzuje aj pamäte na obojstranne osadených SSD, teda typicky na modeloch s vyššími kapacitami.

Mimochodom, šírka chladiča je 24 mm. S nimi v tejto osi samotné SSD príliš neprečnieva. Napriek tomu v slote M.2 najbližšie k procesorovej pätici (teda obvykle nad prvým slotom PCI Express ×16) bude určovať, kam až môžu siahať rebrá chladiča na CPU. Modely s dlhými rebrami sa na mnohých základných doskách nevyhnú horizontálnej montáži. To, prirodzene, zhoršuje kompatibilitu na platformách AMD, kde je často jediná možná práve vertikálna orientácia procesorového chladiča.

Chladič Thermalright HR-09 2280 Pro nainštalovaný na SSD. Jeho dominantný rozmer je výška (74 mm)

Thermalright HR-09 2280

Menší variant HR-09 2280 (bez „Pro“ v označení) je hlavne nižší. To o zhruba 26 až 27 mm. Thermalright udáva výšku v rozmedzí 47–48 mm. Trošku si ju môžete totiž prispôsobiť. Záleží na tom, či skrutky dotiahnete v spodnej alebo vrchnej pozícii krátkych koľajničiek. Z dvoch nových chladičov Thermalright je tento ale vždy nižší.

Inštalácia je teda možná aj do úzkych či nižších skriniek. Chladiaci výkon bude stále nad rámec potrieb najvýkonnejších SSD. Hmotnosť (80 g) má oproti variantu Pro nižšiu iba o 11 %, aj keď z nej veľkú časť tvorí medený hearspreader. Rozdiel v ploche rebier je určite výraznejší. Okrem toho, že HR-09 2280 má o jedno rebro menej, tak majú všetky takmer polovičnú výšku. V rámci tohto návrhu je už použitá iba jedna heatpipe.

Odporúčané ceny Thermalright nezverejnil a zatiaľ nemáme informácie ani o dostupnosti týchto chladičov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Kedy aký chladič (SSD) Axagon? Malý sprievodca výberom

Chladiče SSD od Axagonu sú jedny z najvýhodnejších na trhu. Vždy majú mimoriadne atraktívny pomer ceny k výkonu a to súčasne pri šikovnej technickej realizácii konštrukčných detailov. Na výber máte niekoľko možností, respektíve variantov chladičov podľa rôznych potrieb. S ohľadom na lepšiu orientáciu sa teraz jednotlivými modelmi postupne preberieme a uvedieme si, do akej situácie sa ktorý môže javiť ako vhodná voľba. Celý článok „Kedy aký chladič (SSD) Axagon? Malý sprievodca výberom“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konstrukce v podstatě pěkná, ale za tvar žebroví by někdo zasloužil úraz pěstí. Riskovat zbytečné zranění při zásahu do útrob pc nemám zapotřebí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *