Staršie verzie Windows 10 ako 22H2 spomaľujú CPU Raptor Lake

Windows 10 22H2 vs. 21H2 s Intel Core i9-13900K

S vydaním procesorov Intel Raptor Lake sa tak trochu križovali aj vydanie najnovšej aktualizácie pre Windows 10 s označením 22H2. V tejto súvislosti to píšeme preto, že potichu odstraňuje najzásadnejšie výkonnostné nedostatky a rozdiel v neprospech staršieho zostavenia (22H2) môže dosahovať až 57 %. Väčšinou táto aktualizácia výkon príliš nemení, ale keď áno, tak poriadne.

Problematike Windows 10/11 v kontexte s testovaním procesorov big.LITTLE sme pomerne veľkú časť textu venovali v úvodnej kapitole štandardných testov Intel Core i9-13900K. Jeden z dôvodov, prečo analýza tohto procesora nevyšla v deň jeho vydania bola to, že sme sa pomerne trápili s tým, aby boli výsledky v porovnaní s inými procesormi čo najrelevantnejšie. A nebolo to ani trochu jednoduché.

S verziou W10 21H2 v niektorých prípadoch bol dosahovaný výkon hlboko pod očakávania. V tom čase ale konečne vyšla aktualizácia s označením 22H2, na ktorú tí, čo testovali Raptor Lake pod OS Windows 10 a zároveň mali testy 20. 10., prakticky nemali šancu reagovať. V takýchto prípadoch mohli byť procesory Raptor Lake nielen oproti konkurenčným procesorom,  ale aj v porovnaní s Core i9-12900K výrazne znevýhodňované. Takýchto situácií sme veľa nezaznamenali, ale predsa sa objavujú, najmä v hrách.

Herné testy

Veľmi výrazný rozdiel vo výkone je v CS:GO. Z pohľadu priemerných fps eventuálne až 57 % v neprospech verzie OS 21H2. Zaujímavé je, že Alder Lake (Ci9-12900K) s ňou funguje dobre a výkon je podľa očakávaní, iba tesne pod Core i9-13900K (s W10 22H2). Veľký rozdiel je potom ešte v DOOMe Eternal a v ostaných hrách z tých, čo testujeme, to už také dramatické nebolo. Rozdiel bol už obvykle na úrovni okolo 1 %. Vo vyššom rozlíšení s vyššími grafickými detailmi (s ktorými stúpajú aj nároky na počítanie call draws), je Core i9-13900K na našej testovacej zostave s W10 22H2 o 6 % rýchlejší ešte v hre F1 2020.

Counter-Strike: GO

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1280 × 720 px; najnižšie grafické nastavenia a bez Anti-Aliasingu, API DirectX 9; testovacia platforma skript s preletom nad mapou Dust 2.


Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; vysoké grafické nastavenia a bez Anti-Aliasingu, API DirectX 9; testovacia platforma skript s preletom nad mapou Dust 2.DOOM Eternal

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1280 × 720 px; prednastavený grafický profil Low; API Vulkan; extra nastavenia Present From Compute: off, Motion Blur: Low, Depth of Field Anti-Aliasing: off; testovacia scéna: vlastná.


Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API Vulkan; extra nastavenia Present From Compute: on, Motion Blur: High, Depth of Field Anti-Aliasing: off; testovacia scéna: vlastná.F1 2020

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1280 × 720 px; prednastavený grafický profil Ultra Low; API DirectX 12; extra nastavenia Anti-Aliasing: off, Anisotropic Filtering: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark (Australia, Clear/Dry, Cycle).


Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenia Anti-Aliasing: off, Skidmarks Blending: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark (Australia, Clear/Dry, Cycle).


Výpočtové testy

V mnohovláknových úlohách, ktoré z procesora žmýkajú maximum, je už naprieč verziami OS Windows 10 minimálny – do 3 %. Podobný rozdiel je prirodzene aj v spotrebe. Tá je s nižším výpočtovým výkonom takisto nižšia. Jednovláknový výkon čerstvá aktualizácia W10 už nemení vôbec.

Hoci je evidentné, že plánovač vlákien doznal nejakých úprav aj pod W10, tak nerieši dlhodobé ťažkosti s nevyužívaním P jadier vo vybraných prípadoch, ako je kódovanie x264 v HandBrake, v aplikácii yCruncher a ani u Stockfish 13.

Cinebench R23…

… a HandBrake

Testovacie prostredie: Na konverziu máme 4K video LG Demo Snowboard s bitrate 43,9 Mb/s. Profily AVC (x264) a HEVC (x265) sú nastavené s ohľadom na vysokú kvalitu a profily kodérov sú „pomalé“. HandBrake máme vo verzii 1.3.3 (2020061300).

Na úplnosť treba poznamenať, že medzi Windows 10 v21H2 a v22H2 je ešte v22H1. Ako sa procesory Raptor Lake správali v nej, či tá obsahovala nejaké optimalizácia a bola bližšie k 22H2 alebo k 21H2, to nevieme. Pravdepodobnejšie sa ale javí, že bola pre tieto procesory podobne nepripravená ako 21H2 a optimalizácie sa tak ako obvykle dobiehali na poslednú chvíľu. Tak nezabudnite aktualizovať! 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *