Súťaž, jeseň 2020: Ktorý z produktov Noctua je najlepší?

Ako (a o čo) sa hrá...

Procesorový chladič, ventilátor, termopasta alebo nejaké drobné príslušenstvo? Sme zvedaví, tak sa pýtame, čo z ponuky Noctuy je z vášho pohľadu najatraktívnejšie. Nemusí ísť iba o súčasný kus hardvéru, ale i starší komponent či naopak taký, ktorý je ešte len v plánoch na nadchádzajúce obdobie. Svojho favorita uveďte do komentára a zapojte sa tak do hry o mikinu s motívmi Noctua.

Ako sa hrá…

Na všeobecne najlepšom produkte, ktorý kedy Noctua vyrobila, sa asi nezhodneme. Pre niekoho to môže byť dvojvežový chladič NH-D15, pre iného zase PWM regulátor NA-FC1 a podobne. A možno máte v hľadáčiku od Noctua iba ventilátory? Ktoré? Dávate prednosť lacnejším Reduxom alebo nešetríte a rovno priplatíte za „Sterroxové“ modely? Nájde sa medzi našimi čitateľmi aj niekto taký, v koho zostave je komponent, ktorý Noctua už vyradila z ponuky, ale stále bezchybne funguje?

V rámci každého príspevku prosím napíšte dolu do komentárov aj dôvod, prečo konkrétny produkt hodnotíte kladne a odporúčate ho ostatným. Úplne perfektné bude, keď sa rozpíšete a uvediete aj to, v akým podmienkach (t.j. v akej zostave s akým nastavením) ho používate, čo môže byť inšpiráciou aj pre ostatných. Každý hodnotný príspevok (a my veríme, že to budú všetky príspevky :)) bude zaradený do žrebovania o symbolickú cenu v podobe mikiny Noctua NP-H1.brown. K dispozícii máme dve, takže budú dvaja víťazi. Prvý vyžrebovaný si môže vyberať z dvoch veľkosti – L a S, druhému pošleme mikinu, ktorá zostane. Aj menšie S dobre sadne vašej manželke, priateľke, dcére či synovi. A tento rok bude vonku už iba chladnejšie, takže určite príjde vhod.

Dajme si ešte nejaké podmienky, termíny a uzávierku. Komentáre kritérií prosím smerujte do diskusie pod týmto článkom. Rozsah nebudeme nijako zohľadňovať, pokiaľ bude obsah spĺňať základné kritéria uvedené vyššie. To znamená, treba doň uviesť produkt Noctua, ktorý si nejakým spôsobom najviac získal vašu pozornosť a dodať k tomu i to, prečo tomu tak je a spestrenie príspevku nejakými inšpiratívnymi tipmi, v akých podmienkach sa vám osvedčil, už necháme na váš. Ak sa chcete k tejto téme vyjadriť, ale nemáte záujem o mikinu, tak samozrejme môžete, len na záver dopíšte, že ide o nesúťažný komentár. Uzávierka na súťažné komentáre je 30. 9. 2020 s tým, že víťazov zverejníme 2. 10. 2020.

… a o čo? Noctua NP-H1.brown

Priaznivcom firmy dozaista neuniklo, že Noctua v rámci merchandisingu vydala mikiny NP-H1 v tematických farbách (hnedá a sivá) a rôznych veľkostiach (S – 3XL). Tieto mikiny si môžete normálne kúpiť za 50 eur. Slovenskí a českí obchodníci ich síce nepredávajú, na všetkých európskych pobočkách Amazonu je ich dostatok. A hlavne o dve si teraz môžete zasúťažiť na HWCoolingu.

Aby sme vám nedávali zajaca vo vreci, tak sme si mikiny i sami vyskúšali a máme k nim aj zopár postrehov. V prvom rade treba poznamenať, že vám v nich zima nebude a v typickom jesennom počasí nahradia aj bundu. Kapucňa je dvojvrstvová a má obzvlášť hrubý lem, čo nebýva úplne bežné. A pomocou robustných šnúrok si ju môžete poriadne stiahnuť a proti vetru dobre zaizolovať krk. Nakoľko mikina nemá zips, tak ani netlačí zospodu do krku.

Absencia zipsu, môže byť, samozrejme, považovaná aj za nevýhodu. Nemôžete si tak regulovať podľa potreby telesnú teplotu, čo je typický problém chladnejších rán a teplejších zvyškov dňa. Aj preto je vhodné znovu zopakovať, že je mikina vhodná skôr do chladnejšieho počasia zamračených dní. Vonkajšia povrchová úprava odoláva aj popŕchaniu a nepresiakne. Vnútrajšok je zase príjemne huňatý. Vďaka palcovým priechodkám (a stiahnutým rukávom) mikina v teple udrží aj ruky. Dobre tesní i pod pásom, kde telo obopína. Inak je ale strih voľný a pomerne ležérny, nosenie je teda pohodlné. A treba dodať i to, že veľký vačok na spodku je priechodný skrz na skrz.

   

Materiálové zloženie je bavlna (65 %) a polyester (35 %). Logo Noctua je vpredu hore, sprava a za pochvalu stojí to, že je vyšívané a len tak sa nezničí. Horšie to so životnosťou bude na chrbte, kde ej nažehlená potlač. Tri prania na odporúčanej tridsiatke však nápis „Premium cooling solutions by Noctua“ nijako nepoškodili. Po roku či dvoch používania to ale môže vyzerať inak. Tak či onak spomedzi tovaru tohto typu ide o vysoký nadpriemer a hodnotnú mikinu.

Tak minirecenziu NP-H1 by sme mali za sebou a vy nezabudnite do komentáru napísať, čo sa z vášho pohľadu Noctue za viac než 14-ročné fungovanie najviac podarilo. Možno si šatník rozšírite mikinou svojej obľúbenej chladiacej firmy. 🙂

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (20) Pridať komentár

  1. Na prvom mieste je NH-U12A – drahý chladič ale kompakný s parádnym výkonom. Na druhom je NH-D15 keď je na ňu miesto. Mám roky NH-D15, s ktorým som plne spokojný ale stále keď niečo robím v bedni si zanadávam na to že nikde nie je miesto a všetko trvá 2x dlhšie.

  2. NF-F12, nad jinými ventilátory už ani neuvažuju, vždycky přemýšlím kam a jak do foroty ještě jednu napasuju.

    1. Já raději NF-A12x25, ty cpu všude, kde můžu (a kam nemůžu, tak cpu NF-A12x15), ale i ty F-12 jsou perfektní (byť o chlup hlučnější).

      1. Oproti jiným jsem totiž docela bordelář. Cable management řeším jen, aby se neřeklo. K tomu mívám ve skříni vždy velký počet disků a filtry čistím, až když už vážně musím. F12 je pro mě o dost univerzálnější.

        1. Univerzálnejší v akom zmysle? Práve A12x25 je z pohľadu nasadenia v podstate univerzál. Je to síce fan hlavne na tlak, ale tým, že má super akustiku aj vo vyšších otáčkach, tak dokáže aj presunúť slušný objem bez toho aby to šlo nepríjemne do hluku. F12 som nejak nikdy neprišiel na chuť, je to síce brite-force, ale ide to do akustiky a ten ich „barytón“ ma veľmi otravoval v podstate už niekde nad 700 rpm. Sterroxy sú v tomto úúúplne inde.

          Ono popravde okrem S12A a možno ešte A20 nemôžem povedať, že by som mal medzi Noctuami nejaký veľmi obľúbený fan (možno pár menších rozmerov, A8 ULN mi robia super službu v HTPC a ani o nich neviem), až s príchodom A12x25 som u nich našiel poriadneho favorita.

          1. A12 už pak lezou hodně do peněz a užitečnější je mít tři ventilátory než dva, už tak je cena při srovnání s nejlacinější konkurencí (Arctic P12) z pohledu šetřílka brutální. S klasickými plotnovými disky, přestože takové používám jen, když jsou na návštěvě, se pak nuance došlé s A řadou posouvají do ústraní. Společně s jednou A14 mám vše nastavené právě na těch přibližně 700 rpm a jejich projev je už i tam někdy celkem znát kvůli skládání vln – bez debat.

  3. NF-S12A, nezničiteľný ventilátor, mám tu kúsok čo beží už ôsmy rok, po anabáze u mňa sa presunul ďalej v rodine a ja si teraz užívam už tretím rokom NF-F12 industrialPPC na vodníkovi s tichučkou prevádzkou 200-500rpm.
    Čo sa týka ventilátorov tak v podstate u Noctua sa nedá siahnuť vedľa 🙂 pre mňa táto značka dlhodobo značí kvalitu prevedenia a hlavne ticho. Možno to nebliká ako jarmočné kolotoče ani nechŕlia „nové“ produkty každý druhý mesiac, ale pre mňa je Noctua o to cennejšia a nenahraditeľňejšia.
    S12A – intake ventilátor pre midtower
    NF-F12 industrialPPC – 120 a 360 radiátor pre I5 6600k delid OC a GTX 1070 OC; riadené aquaero 6pro

  4. Za mňa je to jednoznačne kombo NH-U12P SE2 + NF-S12B ULN. Tato dvojka dodnes chladí môj prvý skladaný PC z roku 2008 a dodnes všetko funguje ako má – proste kvalita.

    1. U12P SE bol môj prvý chladič vyššej triedy a tiež mám pre neho slabé miesto. Síce som sa potom dosť rýchlo presunul na dvojveže, ale stále ešte beží u známeho v hernej zostave spolu s pôvodnými P12 fanmi a slúži spoľahlivo bez najmenších problémov.

  5. Takisto z mojej strany nesúťažný príspevok.

    Dosť som rozmýšľal čo vybrať, lebo je tam toho dosť, ale nakoniec asi pre mňa je to montážna sada SecuFirm a jej následné modernizácie. Neviem či sa to dá nazvať „produktom“, ale je to prvok ktorý mal od vydania Noctua chladičov dosah na celý trh a prakticky všetci významí konkuretni skôr či neskôr nadsadili jeho „klon“.

    1. Montážne súpravy Noctua majú svoje P/N a dajú sa kúpiť ako samostatná položka, takže je to produkt ako každý iný. Akurát to možno tak nepríjde, keďže neexistuje veľa dôvodov, prečo SecuFirm kupovať zvlášť. S novým chladičom sa dodáva a k staršiemu ho v prípade nekompatily človek dosatne bezplatne. 🙂

  6. Mimo soutež (duh!) – máme doma dvě šedivé mikiny a jsou prostě perfektní. Jsem rád, že mi omylem přišly dvě, protože manželka mi jednu ihned zabrala…

  7. Osobne mam skusenost iba s Noctua NF-F12 PWM ale aj tak bezia od 2017 a stale jak nove takze premna su top 🙂
    BTW otazka pre znalcov chcem do druheho pc vymenu fanov 12cm co by ste odporucali teraz kupit ?

  8. Moje oblubene su urcite NF-A12x25 mam proste rada ticho a tieto ventilatory su bozie. Ked si spomeniem natie rozpadajuce sa silentiumpc ventilatory tak nechapem ako som pritom mohla existovat 😀

    1. Souhlas, kdo zkusí A12x25, těžko se mu vrací k jiným. Jen ta cena teda. A chromax.black varianta, která bude Q1 2021 dle leaks, tak se bojím, že bude ještě dražší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *