Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Obrazové vlastnosti

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu?

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 31,5″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky zo všetkých štyroch strán. Ak ma pamäť neklame, ide o prvý takýto kúsok, s ktorým som sa stretol, kde spodná brada nie je väčšia než ostatné rámčeky. 4K rozlíšenie je už moja srdcovka, používam ho asi od roku 2016 a 32″ je rozmer, kde to naozaj dáva význam. Menšie 27″ 4K monitory musíte škálovať, aby ste vôbec niečo na malej ploche videli, a tým prichádzate o výhodu vyššieho rozlíšenia. Pri 32″ už nepotrebujete také veľké zväčšenie a vďaka tomu získate viac využiteľnej plochy, napr. na multitasking. Nakoľko nejde o herný monitor, žiadna forma synchronizácie prezentovaná nie je, no môžem potvrdiť kompatibilitu s G-Sync, ktorú som overil na Pendulum Deme. Obnovovacia frekvencia je klasických 60 Hz. HDR býva často témou, ktorú pri monitoroch kritizujem. Toto je prvý kúsok na test, ktorý má VESA Display HDR 600, a teda vyššiu formu certifikácie. Aj zážitok z HDR obsahu je na tomto monitore lepší než iné testované kúsky s povedzme HDR 400 nálepkou. Aj tak sa to však nedá zrovnávať s OLEDom, na ktorý som žiaľ zvyknutý a minimálne do príchodu miniLED neočakávam, že ma v tejto oblasti nejaký monitor ohúri.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 135 % pokrytí sRGB, 100 % AdobeRGB a 98 % DCI-P3, kontrast 1300:1 a jas 600 nitov. Vďaka panelu IPS sa môžete tešiť na lepšie podanie farieb a hlavne pozorovacie uhly než v prípade modelov s matricami VA a predovšetkým TN. Aké hodnoty sme namerali sondou?

Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 90 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3. To sú najlepšie hodnoty, aké sme doteraz namerali. Takže už dve prvenstvá pre túto novinku od AOC. Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1, 2 a 3. Namerané hodnoty sú 2.3, 2.1 a 2,5. Maximálny nameraný jas je 390 nitov, čo je menej než udávaných 600 nitov. Pravdepodobne tých 600 je dostupných len pri HDR obsahu. Maximálny kontrast bol 710:1, čo je tiež menej než udávaných 1300:1, ale to nie je nič nezvyčajné. Uniformita ukazuje isté odchýlky, no nie sú nijako veľké a hlavne pri teste čiernej bol panel v norme. Nad týmto by som sa teda veľmi nevzrušoval.

Prekvapilo ma ale, že monitor neponúka nijaké dedikované režimy sRGB/AdobeRGB/DCI-P3, akurát pri voľbe teploty farieb môžete vybrať sRGB…

V balení tiež nájdete kalibračný report na oveľa drahšej sonde, než akú používame my.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Odmeral som aj input lag, ktorého priebeh bol veľmi netradičný. Hýbal od cca 42 do 26 ms bez ohľadu na to, aký režim Overdrive/Zrýchlenia bol použitý. Nič podobné som ešte nevidel.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 5 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Vzhľadom na to, že ide o 60 Hz panel IPS dá sa očakávať, že ghosting bude väčší než pri herných paneloch VA a TN. To sa potvrdilo aj v teste UFO, kde Zrýchlenie v režime Vypnutý a Slabé majú viditeľný ghosting. Stredné nastavenie už pre zmenu začína zobrazovať mierny inverse ghosting a v režime Silný je už inverse ghosting veľmi viditeľný. Odporúčal by som preto zvoliť režim Slabý, nech je ghosting aspoň trochu zredukovaný ale vyhnete sa tak ešte nežiadúcnejšiemu inverse ghostingu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Škoda, že takové řešení rámečku hromadněji neadoptují ostatní. AOC jej už hodně dlouho nabízí prakticky napříč všemi cenovými segmenty a z hlediska údržby je to pohádka – brada až tak nevadila, ale chybět mi teda nebude!

    1. Je to určite elegantnejšie riešenie ako klasické plastové brady a tiež sa mi to viac páči. Sám však používam OLED od LG a tam žiadna brada našťastie nie je. Kde by som uvítal zmenšenie spodného rámčeku je určite pri notebookoch, tak len veľmi málo modelov ide až úplne dole ku klávesnici s displejom. Prázdne miesto by sa dalo použiť napríklad na 16:10 displej, na ktorom sa lepšie číta a píše, kedže zobrazuje viac obsahu na výšku…

        1. Ja som skôr za niečo kompaktnejšie, nejaká 14″ bez rámikov tiež 16:10 by bola paráda 🙂 Prešiel som si všetkými veľkosťami a 14″ mi na cesty vyhovuje najviac…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *