Test notebooku MSI GE76 Raider. Rocket Lake naposledy a výkonne

Hodnotenie

Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Hodnotenie

MSI GE76 Raider 11UH je posledný testovaný kús minuloročnej generácie notebookov. Dobre sa však bud dať od neho odraziť pri hodnotení novších konfigurácií, a to vrátane svojho nástupcu s procesorom Alder Lake.

Napriek tomu, že ide o už výbehovú konfiguráciu, bola by chyba ju obchádzať. ide totiž o jeden z top modelov, ktoré bolo možné si zadovážiť. Hoci MSI siahlo po platforme Intel, ktorá stráca najmä v oblasti multicore, a to až 50 % na konkurenčný Ryzen 5900HX, nie je všetko stratené. Použitie Core i9 umožnilo zahrnúť do skvelej portovej výbavy aj Thunderbolt 4, ktorý na AMD notebookoch nenájdete. Takisto benefitujú rýchlosti operačných pamätí ale najmä rýchlosti úložiska, ktoré je vďaka 4. generácii rozhrania PCI Express dvojnásobne rýchlejšie než porovnávané modely AMD.

Teploty sú ako vždy pri Inteloch vyššie a aj tu sme dosiahli 100 stupňov Celzia, no chladenie notebooku je veľmi solídne a ešte sa mu budeme venovať pri porovnaní generácií s jeho nástupcom. Naopak prekvapením bola, na pomery Intel notebookov, výdrž batérie, ktorá prekonala prakticky všetky doteraz porovnávané modely  Intel a jediným premožiteľom bol Legion 7 s Ryzenom.

Pri syntetických testoch sa Ryzen v Legion 7 ukázal ako Nemesis testovaného Raideru s rozdielmi najčastejšie okolo 10, či dokonca až 17 % v prospech Legion vo Firestrike. Čím bližšie však bol test k hernej záťaži, tým sa rozdiel zmenšil a to až na zanedbateľné 1 %, ako nám ukázali testy Raytracingu či DLSS ale aj Unigine Heaven a Superposition. V reálnych hrách potom môžete sledovať dva scenáre, buď sme opäť v rozmedzí 1–2 % v prospech jedného alebo druhého modelu, čo vlastne znamená, že sú výkonom totožné, alebo tento rozdiel narástol na 4–5 %, čo je tiež veľmi tesné a premenlivé v závislosti od herného titulu.

Najviac vyčnieva AC Valhalla, kde má Raider náskok až 13 %, no ide skôr o výnimku povtrdzujúcu pravidlo. V skratke sme sa teda dozvedeli, že hoci Ryzeny ponúkajú vyšší výkon v syntetických testoch a pri pracovnom zameraní, či šifrovaní a kódovaní, no pri hrách sa tieto rozdiely stratili a GE76 dokáže držať krok, ba dokonca občas aj predbehnúť Legion 7 s Ryzenom, ktorý som považoval za najlepší herný notebook minulého roka. Potvrdili sa tak moje očakávania, že Raider 11. generácie netreba podceňovať a s príchodom 12. generácie bude ešte zaujímavejší, nakoľko moje prvé skúsenosti s novými mobilnými Intelmi sú výborné. Tento rok sa tak na poli notebookov máte na čo tešiť.


Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *