Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Rendering a Geekbench

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Rendering

Než začneme s testami, je potrebné poznamenať, že Asus doska môže byť v istej nevýhode. Ako jediná totiž pri prvom spustení upozorní používateľa na fakt, že procesor môže byť odomknutý pomocou MultiCore Enhancement alebo môžete zachovať všetky limity, teda procesor sa bude správať podľa špecifikácie Intel. Za základný stav som považoval zapnuté limity, ale vyskúšal som aj MCE v stavoch Auto a No Limits. Ostatné dosky takéto upozornenie nemajú a samovoľne prekračujú špecifikáciu Intel, čo má za následok vyšší výkon, ale aj teploty a spotrebu.


Cinebench R15 ukazuje veľmi podobný výkon v single-core medzi všetkými doskami. Zaujímavejší je tak multi-core, kde prekvapivo víťazí Hero so zapnutými limitmi, čo znamená, že test je tak krátky, že sa nestihne znížiť výkon. Opäť je však rozdiel len 1 – 2 %.



Novšia verzia Cinebench R20 potvrdzuje lepší single-core Aorus, opäť však len v rozmedzí 1 %. Vzhľadom na to, že R20 má už výrazne dlhší MC test, tu sa prejavili režimy Asus dosky a limits a auto sú tak na chvoste. Zvíťazil Hero s vypnutými limitmi o pár bodov pred Ace a 1 % náskokom pre Aorus. Medzi zapnutými a vypnutými limitmi na Hero je rozdiel až 8 %.


V praktickom teste renderu POV-Ray je vidieť opäť zaostávanie Hero s limitmi proti Ace a Aorus.

Veľmi prekvapivý výsledok je v Blenderi, kde najmenšia doska dosiahla najlepší čas. Áno, len o 2 sekundy, ale predsa poráža Hero bez limitu aj Ace.

Geekbench




Geekbench testy sú pomerne monotónne s opakujúcim sa vzorom. Výsledky sú ± 1 % a väčšie rozdieli majú občas len Hero s limitmi alebo v auto. V MC testoch občas Aorus mierne zaostáva a to o 2 – 9 %.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *