Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Zahrievanie, spotreba a takty

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Zahrievanie

Slabšie napájanie Aorus vzhľadom na menšie rozmery sa odrazilo na maximálnej teplote aj na priebehu v Blenderi. Reálne však ide len o cca 5-stupňový rozdiel proti Ace a Hero bez limitov. Hero s limitmi alebo na auto si drží nižšie teploty čo je vzhľadom na obmedzenie výkonu očakávaný výsledok.

Spotreba


Prekvapivo najväčší odber mala Aorus doska čo určite prispelo aj k vyšším teplotám. Naopak je zaujímavé, že Hero bez limitov má skoro o 10 W menej ako Ace. Spotreba celej zostavy je pri Asus so zapnutými limitmi samozrejme najnižšia, no pri rovnakých podmienkach, teda vypnutých limitoch sa ukazuje Ace ako najefektívnejšia spomedzi troch testovaných dosiek.

V Blenderi vidíme opäť obmedzenia na Hero v akcii, kde klesne TDP z 250 na 125 W a už ostane tam. Ostatné dosky tento limit prekračujú bez vedomia používateľa.

Takty

Limity sa logicky vzťahujú aj na takty. Bez obmedzenia si 10900K drží 4,9 GHz all core turbo, na Hero s limitmi to klesá na cca 4 – 4,1 GHz.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *