Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Hodnotenie

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Hodnotenie

Intel Z490 platforma veľa slávy nezožala a vzhľadom na absenciu spätnej kompatibility s Coffee Lake si vyslúžila veľa kritiky. Rovnako je „prepadákom“ aj absencia PCIe 4.0, ktoré už konkurenčné AMD má, no výrobcovia dosiek to zachraňujú tým, že Z490 dosky môžu podporovať nový PCIe štandard hneď s nástupom 11. generácie procesorov (Rocket Lake). Nateraz však na 4. generáciu zabudnite. Testy Core i9-10900K a i7-10700K sme vám už priniesli a krátke zhrnutie je asi také, že procesory nie sú také zlé, ako sa možno očakávalo alebo ako veľa ľudí na internete tvrdilo. Herný výkon je stále špičkový a akýmsi zázrakom Intel udržal teploty a povedzme aj spotrebu na uzde a teda nie je to zase až také strašné. Samozrejme veľké množstvo nenávisti na 10. generáciu zo strany zákazníkov je pochopiteľný jav, nakoľko Intel naozaj zaspal dobu a 10. generácia je len akousi snahou premostiť obdobie, než sa im konečne podarí dokončiť nový výrobný proces. Ak však v tomto momente zvažujete primárne herný počítač, Intel stále ponúka o niečo vyšší výkon.

Prvou testovanou doskou je Gigabyte Z490I Aorus Ultra, ktorá ako jediná v teste je formátu Mini-ITX a jej zrovnávanie s klasickými ATX nie je úplne férové, no prekvapivo doska dosiahla veľmi dobré výsledky a nijako výrazne nezaostávala. Áno, mala o niečo vyššie teploty aj spotrebu a v niektorých testoch aj o niečo nižší MC výkon, no dosahovala veľmi dobré SC výsledky a v hrách vôbec nestrácala. Má skvelé spracovanie, univerzálny dizajn, množstvo zaujímavých doplnkov ako miniaturizované 4-piny a interný USB, aby sa na malú plochu zmestilo čo najviac konektorov a samozrejme je aj najlacnejšou doskou v teste. Mne osobne sa veľmi pozdáva, no mrzí ma absencia Thunderbolt 3. Napriek tomu zvažujem jej použitie v Mini PC pre VR, ktorý už dlhšie plánujem postaviť.


Gigbyte Z490I Aorus Ultra si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 6695 Kč/255 eur

Druhou testovanou bola Asus ROG Maximus XII Hero WiFi, ktorá pokračuje v slávnej sérii základných dosiek a prináša všetko čo by ste mohli chcieť. Oceňujem hlavne 5 Gb LAN, ovládacie tlačidlá, ikonický dizajn, dobrú konektivitu, solídne VRM a prepracovaný BIOS aj aplikáciu. Asus tiež kladie dôraz na rôzne AI technológie, ktoré by si však vyžadovali dlhšiu analýzu ako len jednoduché spomenutie, možno niekedy neskôr… Predmetom debaty bude určite MultiCore Enhancement, ktorý na doske nie je zapnutý ako základná hodnota, ale pri prvom POSTe máte možnosť si vybrať Intel špecifikáciu alebo vypnutie limitov. Minulú generáciu bol ohľadom tohto veľký rozruch, nakoľko Asus vylepšenie automaticky zapínal, čím získal v prvotných recenziách výrazný náskok pred konkurenciou, cca o 7 – 8 %. Keď sa však na to prišlo, výrobca za to schytal veľa kritiky a teraz preto dáva používateľom na výber. Karta sa však obrátila a iný výrobcovia robia presne to čo Asus minulý rok a Hero v  „základnom“ stave tak na ostatné dosky stráca, kedže dodržiava limity stanovené Intelom. Názor si na to musí spraviť každý sám, no osobne si myslím, že rozhodnutie by malo byť na používateľovi a aktuálne nastavenie výrobcu je korektné. Zase na druhej strane je tiež pravda, že existujú používatelia, ktorý sa do BIOSu nikdy nepozrú a keby náhodou videli toto upozornenie pri prvom spustení, možu sa zľaknúť a zvoliť práve Intel špecifikáciu, čím sa oberú o výkon, ktoré im iné dosky dajú bez opýtania.


Asus ROG Maximus XII Hero WiFi si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 11 988 Kč/459 eur

Na záver sme sa pozreli na „čierneho koňa“ testu a tým je MSI MEG Z490 Ace. Úprimne doska veľmi milo prekvapila. Ponúka zrejme najlepšie a najhodnotnejšie vyhotovenie, unikátny dizajn a bezpochyby najlepšie RGB. Páči sa mi tiež prítomnosť backplate a integrácia krytu I/O, ktorá je iná ako pri zvyšných doskách. Výbavou je takmer zhodná s Asus, taktiež ponúka tlačidlá na ovládanie, osem 4-pinov či vystužené PCIe aj trojicu M.2. Nechýba dokonca ani header Thunderbolt 3. Ako jediná má integrovaný ventilátor na VRM, ktorý pri použití na benchtable bolo počuť, no pri reálnom používaní v skrinke vďaka systémovým ventilátorom sa za normálnych okolností nebude vôbec zapínať. Koelga Ľubo skúšal dosku v redakčnom veternom tuneli, sa ventilátor roztáča až po pretaktovaní Core i9-10900K so zhruba 330 W na package (vo východiskovom nastavení je o sto wattov menej. Každoápdne pri takejto vysokej záťaži je to (prítomnosť ventilátora) oproti doske Asus výhoda.

Na druhej strane má MSI pomalšiu LAN, menej portov USB a nemá video výstup. Ako jediná však ponúka najrýchlejšie USB 3.2 gen 2×2 s 20 Gb prenosmi. Osobne MSI BIOS a aplikáciu pokladám z tohto tria za najslabšie, no to je len môj osobný názor a sila zvyku. Výhodu oproti Asus bude isto aj o niečo nižšia cena, napriek porovnateľnej výbave.


MSI MEG Z490 ACE si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 11 220 Kč/429 eur

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *