Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

MSI – Pohľad pod kapotu

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

VRM, čipset a chladenie

Vzhľadom na to, že Ace neponúka video výstup, pre SoC je určená len 1 fáza a pre Vcore až 16. Tie sú 90A MOSFETy Intersil ISL99390 od Renesas podobne ako na Aorus doske. Rovnaký je aj ovládač PWM Intersil ISL69269. Doska nevyužíva zdvojovače, ale zrkadlenie pre lepšie výsledky. Ide o veľmi podobnú konfiguráciu ako má najvyšší model Godlike. Prúdová kapacita pre Vcore je vysokých 1440 A.

Ako už bolo spomenuté, na doske nájdete dva 8-pin napájacie konektory. Bližší pohľad na VRM ukazuje rovnomerné rozloženie.

   

Zopár detailov na čipset a ovládač PWM.

   

MSI na rozdiel od Asus ponúka zadný backplate, ktorý nielen vyzerá štýlovo, ale aj dosku chráni a dodáva jej na pevnosti. Váži 162 gramov.

O chladenie VRM sa stará dvojitý heatsink prepojený cez heatpipe.  Váži 319 gramov a ponúka aj aktívne chladenie.

O to sa stará 40 mm ventilátor, ktorý má až 10000 rpm. Tejto problematike sme sa venovali v samostatnom článku.

 Chladič heatsinku má 74 gramov a pri takomto detailnom zábere je lepšie vidieť priehľadnú časť pre RGB LED.

Integrovaný zadný kryt I/O nechýba ani tu, no na rozdiel od druhých dvoch dosiek je špecifický.

Ako ukazuje gif vyššie, zasúva sa do zvyšku pastového krytu VRM a I/O, čím vytvára ešte pevnejší celok ako pri konkurenčných doskách.

Hmotnosť dosky je 1480 gramov a 687 g v obnaženom stave. Ide teda o najťažšiu dosku v tomto porovnaní.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *