Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu

Vyšiel nový Freezer 50 určený pre širšie publikum

V ponuke Arcticu dlhodobo chýbal vežovitý chladič s poriadnym chladiacim výkonom. Zmenil to až Freezer 50 TR. Ten však vyšiel najprv exkluzívne pre Threadrippery, čím zasiahol iba okrajovú časť používateľov. Teraz však uzrel svetlo sveta Freezer 50 (bez prívlastku TR) s upraveným návrhom, ktorý je už mimo iné kompatibilný aj s mainstreamovými platformami AMD AM4 či Intel LGA 1200.

Arctic sa odjakživa zameriava skôr na lacnejšie procesorové chladiče. Od low-endu (Alpine) až po strednú triedu Freezerov, ktoré aktuálne končia modelom „34“ (ten sme i nedávno recenzovali). V honosnejšom vyhotovení (eSport Duo) sú ešte dostupné varianty s dvoma ventilátormi a čiernym nástrekom radiátora. To sú však estetické finesy, pokiaľ je požadovaný vysoký výkon, je potrebný mohutnejší pasív. A nemyslíme tým práve pomerne nepopulárny Freezer Xtreme. Návrh Freezer 50 je už ale o poznanie rozumnejší a ako prvý dvojvežový chladič Arcticu má ambície sa zaradiť medzi elitu.

Nemecká firma s týmto chladičom najprv zamierila na pätice AMD TR(X)4, kde sa ukazoval ako jedna z mála možností pre túto platformu. Z obchodného hľadiska sa to dá chápať, že bolo prioritou sa presadiť na trhu, kde je menšia konkurencia. Avšak zostať iba pri tomto riešení by bola večná škoda, čo si výrobca dobre uvedomuje a preto po zopár úpravách Freezer 50 dáva k dispozícii aj pre masy.

Artcic Freezer 50

V základných črtách zostáva chladič rovnaký. To znamená, že ho tvoria dve veže so 104 rebrami (2× 52 hliníkových lamiel s hrúbkou 0,4 mm) a dva ventilátory. Jeden 120 mm (vpredu) a druhý 140 mm (v strede). Oba majú uvádzané nízke štartovacie rýchlosti od úrovne 200 ot./min a strop 1700, respektíve 1800 ot./min pre menší ventilátor. Rozsah je teda naozaj široký a prispôsobiteľný tak do tichých zostáv ako i počítačov, kde sa viac hladí na chladiaci výkon ako nízku hlučnosť.

Konštrukcia je charakteristická aj rozsiahlym plastovým krytom, ktorý zároveň drží oba ventilátory. V prvom rade má ale strhnúť na seba pozornosť, a to aj za pomoci osvetlených prvkov RGB LED. Strieška obsahuje dva pozdĺžne svetlovody, medzi ktorými sa vyníma osvetlené logo Arctic. Na pripojenie týchto svetiel sa používa 5 V konektor A-RGB. Majitelia starších dosiek s 12 V pripojením RGB LED alebo takých, ktoré nemajú konektory RGB LED vôbec, si môžu voliteľne dokúpiť rozbočovač s prevodníkom a IR ovládačom.

   

Základný rozdiel „obyčajného“ Freezer 50 oproti variantu „TR“ je v koncepcii základne. A síce v počte heatpipe. Tie majú vždy priemer 6 mm, ale non-TR Freezer 50 ich už nemá osem, ale iba šesť, keďže sú tepelné rozvádzače podporovaných procesorov podstatne menšie, než je tomu na Threadripperoch.

Niekto by mohol namietať, že historicky sme tu už niekoľko veľkých chladičov pre bežné procesory mali. To je pravda, ale efektivita krajných heatpipe bola už vždy otázna a to i vtedy, keď boli prispájkované k medenému bloku. S ním tento chladič nepočíta a využíva priamy dotyk trubíc s procesorovým IHS. Zachovanie pôvodnej základne s len upraveným montážnym systémom by tak nedávalo zmysel, keďže prvá a posledná trubica by boli takmer úplne zbytočné. A návrh DHT (direct heatpipe) je diskutabilný aj v tomto prípade. Na väčších a výkonnejších chladičoch sa totiž obvykle neobjavuje. Na absorpciu tepla z procesora sa uloženie HP do bloku ukazuje ako lepšia voľba. Aj napriek tomu, že je to medzičlánok navyše (čo znižuje prestup tepla) viac zaváži, že tento blok je takisto tepelný rozvádzač a teplo rozptýli na väčšiu plochu povrchu heatpipe.

Redakcia Hardwareluxx má už chladič otestovaný a na Core i5-10600K@4,5 GHz all-core je Freezer 50 v tesnom závese za Noctua NH-D15 a chladí iba o 1 °C horšie, to ale pri takmer dvojnásobnej hlučnosti (+ 2,5 dBA). Pri podobnej hladine hluku (pri 1000 ot./min) už Freezer 50 stráca 4 °C. Tieto výsledky ale aj tak odkazujú na lepší pomer cena/výkon Freezer 50, aj keď ventilátory s hydrodynamickými ložiskami nebudú úplné také perfektné ako tie, ktoré má Noctua. Arctic s týmto chladičom ale asi mieri na trochu inú cieľovú skupinu, ktorá preferuje efektné počítače.

Pýchou Arctic Freezer 50 je osvetlenie RGB LED

Chladič je kompatibilný s päticami Intel LGA 1200, 115x, 2011(-3) a 2066. Pre platformy AMD je podpora chudobnejšia, zahŕňa iba päticu AMD AM4. S použitím v starších zostavách s AM3(+) sa tak nepočíta. Montážny systém je inak tradičný s priečnou sponou a kovovým backplatom. S výškou 166 mm sa chladič zmestí do drvivej väčšiny skriniek. Z modulov RAM budú vo všetkých slotoch kompatibilné vždy také, čo na výšku nepresahujú do 37,5 mm. Eventuálne však môžu byť i vyššie, ak bude heatsink nad uvádzaný rozmer vyvýšený iba po stranách. V tom príapde dobre zapadne pod rámček ventilátora v tvare idúcom do rozvalenej šípky.

Freezre 50 budú v našich obchodoch dostupné každú chvíľu. Prvé várky sú už expedované a čaká sa na ich naskladnenie. Koncová cena bude okolo 60 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází. Celý článok „Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Nedočkáme se ho asi ve vícero variantách jako u jiných modelů, což je škoda, myslím si. Ve variantě pouze s ventilátorem uprostřed a ještě o něco příznivější cenou by byl asi zajímavější.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *