V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Ventilátory EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia.

Nové ventilátory EK-Loop FPT vyšli v dvoch formátoch (120 a 140 mm), z ktorých každý má tri varianty. Jeden je v kompletne čiernom vyhotovení, bez osvetlenia (FPT 120 – Black) a dva varianty sú s osvetlením. Oba majú mliečny rotor, ktorý dobre vedie svetlo z ARGB LED umiestnených tradične na PCB pri náboji.

Osvetlený ventilátor môže mať čierny rámček (EK-Loop Fan FPT 120 D-RGB – Black) alebo biely (EK-Loop Fan FPT 120 D-RGB – White). To by mal byť jediný konštrukčný rozdiel. Všetky 120 mm ventilátory FPT (vrátane toho neosvetleného) majú nadštandardne široký rýchlostný rozsah 550–2300 ot./min a na chlp rovnaký pre každý model je aj udávaný prietok vzduchu 130,82 m³/h a statický tlak 2,7 mm H2O.

Ventilátory v 120-milimetrovom formáte na takéto parametre obvykle nedosahujú, ale to pre typicky nižšie rýchlosti. Môžeme teda predpokladať, že pri maximálnych otáčkach (na tie sa vzťahujú výkonnostné parametre výrobcu) budú ventilátory EK-Loop FPT jedny z najhlučnejších. Dôležitý je prirodzene ich profil pri nižších otáčkach pri rovnakej hladine hluku, akú je možné nastaviť aj pri konkurenčných ventilátoroch. K takémuto porovnaniu sa skôr či neskôr v rámci našich testov dostanete.

   

Pre širšie radiátory EKWB súbežne vydalo aj 140 mm modely ventilátorov FPT. V rovnakých troch variantoch (čierny bez ARB LED, čierny s ARB LEDbiely s ARGB LED) ako v prípade 120 mm ventilátorov.

Rozdiel je v o trochu užšom rozsahu prevádzkových rýchlostí (600–2200 ot./min), ale s vyšším prietokom, keďže 140-milimetrové ventilátory majú väčší aktívny prierez. Ten má byť až 200,5 m³/h s platnosťou pre všetky tri varianty, a to pri rovnakej hladine hluku, ktorá je uvádzaná s presnosťou na dve desatinné miesta.

To znamená, že buď v EKWB vlastnosti použitých materiálov prezícne ladili, aby bola dosahovaná o neosvetleného variantu rovnaká pevnosť ako u osvetlených alebo tieto parametre počítajú tradične s toleranciou podobne ako napríklad aj ventilátory Corsair AF120, kde je model s bielym rotorom pre mierne odlišnú charakteristiku vlnenia lopatiek o trošičku hlučnejší než čierny variant.

Lopatky ventilátorov EK-Loop sú na pomery tejto geometrie s výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami a užšou šírkou, kratšie, než je obvyklé. To v kombinácii s pružnejším materiálom (PBT?) je výhodne pre nižšiu intenzitu zvlnenia krútiaceho momentu a teda menšie vibrácie, ktoré vo zvuku nemusia výrazne podnecovať ani rezonančné frekvencie.

      

Na druhej strane sú tak lopatky i menšie a z prierezu nevypĺňajú pomerne veľkú plochu. Tento „jalový“ priestor prirodzene znižuje statický tlak a tým je nižší aj prietok cez prekážku. Pomer prietoku vzduchu k hlučnosti môže byť ale i napriek tomu veľmi atraktívny.

   

Ložiská sú použité vždy kvapalinové (FDB) a pri prevádzkovej teplote 25 ℃ by mala byť priemerná životnosť 60 000 hodín. Zaujímavosť je, že ventilátory používajú pomerne netradičný 8-pinový konektor na krátkom kábliku pre pohodlnejšie reťazenie viacerých ventilátorov za sebou. Balenie ale obsahuje adaptér, ktorý má na jednom z koncov už štandardný 4-pin na napájanie motorčeka a 3-pin na pripojenie LED ARGB/D-RGB.

V e-shope EKWB sú ventilátory už dostupné skladom od 17 eur/413 Kč za 120 mm model bez osvetlenia. Väčšina modelov stojí 22 eur/535 (oba 120 mm modely s osvetlením a 140 mm ventilátor bez osvetlenia), 140 mm ventilátory s ARGB LED sú dostupné za 25 eur/608 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

 •  
 •  
 •  

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *