Ventilátor Gelid Zodiac: ARGB LED a špičkový pomer cena/výkon

Detaily Gelid Zodiac

Až na to, či je názov ventilátora pomenovaný zverokruhom alebo sériovým vrahom z Kalifornie, vieme o najnovšom ventilátore Gelidu všetko. Inšpirácia nakoniec možno pramení i z druhej možnosti. Má totiž príplatkové osvetlenie a súčasne výkonnostne „zabíja“ cenovo ekvivalentné ventilátory bez neho. A to atraktívne modely, žiadne béčka. Je tu ale jedna vec, ktorá môže vymazať všetky dobré vlastnosti.

Test Gelidu Zodiac uvedieme trochu zoširoka, no rýchlo zistíte, kam ním mierime. Asi sa zhodneme na tom, že osvetlené ventilátory sú predsa len pre trochu inú cieľovú skupinu ako tradičné, bez LED. Tomu výrobcovia často  podriaďujú i parametre a celkovo marketingové aktivity.

Už viackrát ste boli svedkami toho, že pri inak podobných ventilátoroch, majú osvetlené varianty obvykle o trochu horšie udávané parametre. Či už je to posledný prípad noviniek Antecu, Akasy a ani BeQuiet! Light Wings nemajú byť efektívnejšie ako Silent Wings 3. Je to  pomerne prirodzená segmentácia, kde jedny ventilátory (s RGB LED) majú predávať vizuálne vlastnosti zatiaľ čo druhé (bez RGB LED) funkčné. A vtedy je prirodzene vhodné, že ich parametre sú vo vedení nad osvetlenými ventilátormi.

Terajší stredobod pozornosti, ventilátor Gelid Zodiac, má však osvetlenie, veľmi vysoký udávaný prietok vzruchu a zároveň stojí iba desať eur. Výkon alebo povedzme radšej efektivita (nastaviť nezmyselne vysoké otáčky je pomerne jednoduché, ale dosiahnuť efektívny chod s pôsobivým pomerom výkonu k hlučnosti už vyžaduje kumšt) má byť vyššia ako u BeQuiet! Pure Wings 2, čo je ventilátor za rovnaké peniaze, ale už bez možností svetelnej šou. A to je už pozoruhodné.

Aktuálny stredobod pozornosti, ventilátor Gelid Zodiac, osvetlenie však má a k tomu aj udávaný veľmi vysoký vzduchu (111,29 m3/h) a zároveň stojí iba desať eur. Výkon alebo povedzme radšej efektivita (nastaviť nezmyselne vysoké otáčky je pomerne jednoduché, ale dosiahnuť efektívny chod s pôsobivým pomerom výkonu k hlučnosti už vyžaduje kumšt) má byť vyššia ako u BeQuiet! Pure Wings 2, čo je ventilátor za rovnaké peniaze, ale už bez možností svetelnej šou. A to je už pozoruhodné.

Tvar rotora je podobný ako u ventilátora Arctic BioniX F120, ktorý, ako už viete, veľmi výrazne brzdia prekážky. Lopatky Gelid Zodiac vyznačuje takisto relatívne menší sklon (aj keď je o trochu väčší než u BioniX F120), ale zase sú po celej dĺžke širšie. Menšie sú tak medzi lopatkami aj vzájomné medzery, ktorých rozstupy sa, samozrejme, podieľajú na intenzite vzduchu, ktoré je ventilátor schopný pretlačiť cez prekážku.

Statický tlak tu ale ktovieako vysoký nebude. Jednak majú konce čepelí pomerne veľký odstup od rámčeka okolo 2,5 mm, jednak aj v parametroch Gelid uvádza pomerne nízkych 1,48 mm H2O. K lopatkám treba ešte dodať i to, že sú pomerne pružné a mäkké. Za letu, najmä pri vyšších otáčkach, tak budú podliehať väčším deformáciám, ktoré na výkone nepridávajú.

Vzhľadom na nižšiu cenovú kategóriu a to, že má ventilátor až dvanásť pestrofarebných LED, je dielenské vyhotovenie rozhodne na nadštandardnej úrovni. Na hrách nezostali žiadne ostrapky, čo svedčí o vyššom kvalitatívnom štandardne formy vstrekolisu. Pevný je i rámček, ba čo viac, v rohoch sú i gumené podložky na elimináciu vibrácií. Vyrobené sú navyše s pomerne mäkkého materiálu (s tvrdosťou približne 35 Shore), takže budú i pomerne efektívne.

   

Výrazné vibrácie sme však pre použitie hydrodynamických ložísk neočakávali, ale tie sa prirodzene odvíjajú aj o presnosti centrovania a pri ľahších konštrukciách aj od turbulencií. Hmotnosť 126 gramov je Zodiac je na pomery 120 mm ventilátorov skôr podpriemerná.

Než sa pustíme do analýzy výsledkov je ešte pochválime dlhé (50 cm) ploché káble a až dva konektory ARGB LED. Druhý, na pripojenie do série, sa v súčasných PC zostavách určite nestratí.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať. Celý článok „Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Vidím ho ako ideálny ventilátr s osvetlením do miestnosti. Najvyššia efektivita pri nizkých hlučnostiach, najvyššia svietivosť a od oka tiež najlepší pomer svietivosť/spotreba. Ale myslím že u manželky by mi ten dizajn neprešiel 🙂

    1. Dobrý postreh, ten vzťah spotreby k intenzite svietivosti. S dovolením som to doplnil aj do tabuľky ±. Na to vyjadrenie efektivity osvetlenia by mohol odkazovať samostatný graf. Pridáme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *