Ventilátor Gelid Zodiac: ARGB LED a špičkový pomer cena/výkon

Hodnotenie

Až na to, či je názov ventilátora pomenovaný zverokruhom alebo sériovým vrahom z Kalifornie, vieme o najnovšom ventilátore Gelidu všetko. Inšpirácia nakoniec možno pramení i z druhej možnosti. Má totiž príplatkové osvetlenie a súčasne výkonnostne „zabíja“ cenovo ekvivalentné ventilátory bez neho. A to atraktívne modely, žiadne béčka. Je tu ale jedna vec, ktorá môže vymazať všetky dobré vlastnosti.

Hodnotenie

V prietok vzduchu bez prekážok Gelid Zodiac exceluje, v najtichšom režime pri veľmi nízkych otáčkach je priebežne na úplnej špičke. Veľa konkurenčných ventilátorov sa na takúto nízku úroveň hluku ani nedá zregulovať. Či už pre vyššie štartovacie otáčky, pre vrčiaci motorček alebo kombináciu týchto nedokonalostí.

S vyššími otáčkami efektivita, respektíve pomer prietoku k hladine produkovaného hluku, voči iným ventilátorom klesá, ale stále je nadpriemerná. Teda pri teoretickom (a v niektorých skrinkách i praktickom, s väčším odstupom filtrov) fungovaní bez prekážok. S prekážkami je to horšie, pretože sa začína prejavovať relatívne nižší statický tlak. Situácia trochu pripomína fungovanie Arctic BioniX F120, ale ešte z článku neodchádzajte – Zodiac môže výkonnostne navrch a hlavne je príjemnejší pre uši.

Celkovo je ventilátor Gelid atraktívnejší najmä pri nízkych hladinách hluku, ktoré sú pre systémové chladenie optimálne. Rotor, respektíve puzdro motorčeka sa síce i tu otiera o sito nylonového filtra, ale s konštrukciami so spevneným alebo oddialeným sitom, sa fungovať dá. Oproti BioniX F120 však Zodiac na mriežke neduní a po zvukovej stránke je na tom lepšie než Fractal Design X2 GP-12 PWM, SilentiumPC Fluctus 120 PWM či dokonca Noctua NF-P12 redux, ktorá má pri rovnakých dBA na šesťuhoľníkovej mriežke uhučanejší prednes s výrazne intenzívnejšími frekvenciami okolo 320 Hz. Tieto ventilátory sú síce v normalizovaných hladinách hluku podľa pevne nastavených decibelov výkonnejšie, ale pretože Zodiac nemá také výrazné špičky, je pri vyššom priemernom akustickom tlaku menej otravný. A sami vidíte, ako napríklad v režime „36 dBA“ predháňa napríklad Noctua NF-P12 redux pri „33 dBA“. V lahodnosti zvuku Zodiac síce Pure Wing 2 na šesťuholníkovej mriežke neprekonáva, ale nemá k tomu ďaleko.

Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že je Zodiac celkom slušný systémový ventilátor, ale pozor. Pomer cena/výkon ma výborný a hoci Zodiac za takým Aorus 120 ARGB vždy zaostáva, tak je 2,5-násobne lacnejší. A tým je obhájené všetko až na jeden zásadný nedostatok. A tým je nezvládnutá PWM regulácia. V grafoch síce vidíte, že rozbehové otáčky sú nízkeminimálne dokonca úplne najnižšie (ventilátor sa naozaj stabilne funguje do cca 42 ot./min), ale iba cez DC reguláciu.

Cez PWM sa minimálna rýchlosť pohybuje až okolo 840 ot./min) a do najefektívnejších režimov ventilátor týmto spôsobom tak vôbec nevyladíte. Pomocou lineárnej regulácie to ide, ale tá je zase závislá od rozsahu regulácie na základných doskách. Na niektorých požadované napätie nemusíte vôbec nastaviť a teda ani v takýchto prípadoch nedocielite chod, v ktorom je Zodiac najlepší. A keď aj áno, tak je tu ešte jedna nepríjemnosť. Motorček pri rozbehu cez nižšie napätie rapká. Tento zvuk ustane až po vyhnaní do vysokých otáčok s nastavením vyššieho napätia, aspoň krátkodobo. To síce základné dosky a aj modernejšie samostatné regulátory dokážu, ale takto solídna správa otáčok rozhodne nevyzerá. Je to dôsledok šetrenia, ktorý sa na niečom odzrkadliť asi musel.

Energetická efektivita motorčeka je inak výborná, prietok vzduchu na jednotku spotreby je špičkový rovnako ako pomer cena/výkon. Motorček má aj veľké výkonnostné rezervy do situácií, keď treba viac zabrať. Typicky časom, opotrebovávaním ložísk a úbytkom/schnutím maziva, keď sa prirodzene zvyšuje trenie a na prevádzku je požadované vyvíjanie väčšej sily. Za zmienku stoja aj zanedbateľné vibrácie a keďže sa jedná o osvetlený ventilátor, treba pochváliť aj široký rozsah svietivosti s nadštandardne vysokým maximálnym jasom a nadštandardne nízkym minimálnym jasom. Osvetlenie je tak možné zregulovať na dobrú viditeľnosť na presvetlenom pracovisku a oči vám nemusí páliť ani  v zatemnenom kumbáli. Toto všetko je perfektné, ale tá impulzná regulácia…

Keď sa jej budeme držať ako bežnej prevádzkovej praxe, tak jednak ventilátor prestáva dávať zmysel ako systémový (vyššie otáčky sú tu už na cirkuláciu vzduchu skrinkou neefektívne, chladenie je zbytočne hlučné) a na radiátoroch je Gelid Zodiac viac-menej stratený. Na redšom rebrovaní je efektivita ešte ako taká, ale na hustejšom radiátore sa ž prepadáva do pásma ťažkej podpriemernosti. Áno, do tejto kategórie Zodiac cenovo i patrí, čiže mu to zase až tak zazlievať nemôžeme. Po tom príjemnom rozmaznaní v najlepších aplikáciách sme možno už pri hodnotení neadekvátne prísny. No, posúďte ale sami, obraz tohto ventilátora je vám už dôverne známy.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať. Celý článok „Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Vidím ho ako ideálny ventilátr s osvetlením do miestnosti. Najvyššia efektivita pri nizkých hlučnostiach, najvyššia svietivosť a od oka tiež najlepší pomer svietivosť/spotreba. Ale myslím že u manželky by mi ten dizajn neprešiel 🙂

    1. Dobrý postreh, ten vzťah spotreby k intenzite svietivosti. S dovolením som to doplnil aj do tabuľky ±. Na to vyjadrenie efektivity osvetlenia by mohol odkazovať samostatný graf. Pridáme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *