Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)

Chladicí blok grafické karty

Vítejte u dalšího dílu seriálu o vodním chlazení. Tento díl slouží jako doplnění předchozího textu, kde jsme si probrali jednotlivé komponenty chladícího okruhu. Osazení chladícího bloku na grafickou kartu je ale časově trochu delší záležitost. Svým rozsahem se tak tato část již nevešla do předchozího dílu, což dnes napravíme. V tomto dílu se tedy budeme věnovat chladícímu bloku EK FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Chladicí blok grafické karty

Chladící blok pro grafickou kartu obvykle představuje korunní klenot celého okruhu. V tomto návodu použijeme EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB. FC v názvu znamená, že se jedná se o tzv. full cover block, který kryje celý plošný spoj karty. Tím chladí nejen vlastní grafický čip, ale také paměťové čipy a napájecí obvody. Také se však jedná o součást okruhu, kde se vodní chlazení projeví nejvíce. A to nejen poklesem teplot, ale i sníženou hlučností, jak si později ukážeme v testech.

Instalace bloku na grafickou kartu není přespříliš složitá, ale jen trochu časově delší záležitost. Respekt je nicméně na místě, obvykle se totiž jedná o nejdražší součástku z celého počítače. Je zbytečné riskovat poškození karty nedbalostí nebo ze spěchu. Důležitým detailem je také skutečnost, že většina karet má na některé části svého chladiče pečeť. Při jejím odstranění můžete přijít o záruku. Instalaci tedy provádějte opatrně a s vědomím, že tak činíte na vlastní riziko. Myslete i na to, že ne všechny grafické karty jsou vzájemně kompatibilní se všemi chladícími bloky na trhu. Před pořízením chladícího bloku si tedy vždy nejprve ověřte kompatibilitu s vaší kartou. Pokud ještě žádnou grafickou kartu nemáte, je vhodné vybírat model s referenčním návrhem plošného spoje. Pro tyto karty se chladící bloky shání obvykle nejlépe a také odpadají problémy s nekompatibilitou.

Montáž bloku na grafickou kartu

Před instalací bloku na grafickou kartu je samozřejmě nutné nejprve odstranit z karty původní vzduchový chladič. Připravte si prostorné pracovní místo, ať máte při montáží pohodlí. Některé kroky totiž vyžadují opatrnost a jistotu v rukou. Každý výrobce má své karty řešeny trochu jinak, tento návod tedy 100% platí pouze pro model grafické karty ASUS GeForce DUAL RTX2080TI 11G. Pro všechny ostatní karty je spíše orientační. Postupujte tedy vždy opatrně a v souladu s návodem výrobce chladícího bloku.

Kartu položte chladičem směrem k podložce, abyste měli dobrý přístup k zadnímu krytu. Odšroubujte všechny šroubky, které drží chladič na kartě. Typicky bývá okolo vlastního grafického čipu čtveřice šroubků s pružinkami. Další šroubky najdete obvykle v zadní třetině karty, kde se na plošném spoji nachází napájecí kaskáda.

   

Dalším krokem je sundání chladiče z vlastní karty. Někdy to jde překvapivě snadno. Stává se ale, že drží chladič více, než by člověk očekával. Pak je obvykle potřeba chladičem lehce pootočit tam a zpět o půl až jeden milimetr. Opatrnost je zde na místě a nikdy nepoužívejte sílu. Chce to trochu trpělivosti, ale nakonec to jde vždy. Po sundání chladiče je ještě potřeba odšroubovat čtveřici malých šroubků okolo grafického čipu, které drží původní backplate. Doporučuji ponechat všechny teplovodivé podložky na původním chladiči a ten pak uložit někde bezpečně spolu se všemi šroubky. To jen pro případ, že byste potřebovali složit grafickou kartu zpět do továrního sestavení.

Nyní je potřeba odstranit zbytky teplovodivé pasty z grafického čipu. Osobně doporučuji používat isopropanol nebo čistý etanol, který seženete například v lékárnách. Obě tyto látky se rychle odpařují, nezanechávají stopy a především jsou velice šetrné k elektronice. Na největší nános pasty používám papírové utěrky namočené do isopropanolu a zbytky pasty poté odstraňuji pomocí vatových tyčinek, také namočených v isopropanolu. Zbytků pasty mimo grafický čip si nemusíte všímat, jedná se o nevodivou látku a její přítomnost zde není na závadu. K vlastnímu čipu ale přistupujte opět s respektem, jedná se o citlivou součástku. Zbytečně na něj tedy při čištění netlačte.

   

V tuto chvíli máme tedy holou kartu bez chladiče a s čistým čipem. Dalším krokem je příprava karty na instalaci chladícího bloku. Je potřeba nanést novou teplovodivou pastu na grafický čip a také položit nové teplovodivé podložky na paměťové čipy a na napájecí kaskádu. Pastu EK-TIM Ectotherm najdete v balení každého chladícího bloku od EK Water Blocks. S pastou zbytečně nešetřete, EK Water Blocks doporučuje používat techniku dvojitého kříže. Také nezapomeňte z teplovodivých podložek odstranit obě krycí vrstvy. Zní to jako naprostá samozřejmost, ale raději na to upozorňuji. Na poslední fotografii u tohoto kroku mimochodem vidíte opravu drobné chyby. Přehlédl jsem, že plošný spoj RTX 2080 Ti má část napájecí kaskády nejen vpravo, ale trochu nečekaně i vlevo od grafického čipu. Takže bylo potřeba doplnit teplovodivé podložky i na toto místo. Na chybu jsem přišel až po instalaci bloku, takže jsem si celou montáž cvičně zopakoval. Ale tato chyba byla užitečná. Povšimněte si rozprostření teplovodivé pasty na grafickém čipu. Čip na kartě RTX 2080 Ti je skutečně obrovský. I velkorysé množství pasty bylo téměř nedostatečné, takže jsem ještě trošku přidal.

   
   

Nyní opatrně usaďte chladící blok na grafickou kartu. Potom tento celek opatrně otočte zadní stranou k sobě. Blok následně upevněte ke kartě pomocí přibalených šroubků. Držte se návodu výrobce a dbejte na výběr správné velikosti šroubků. Ideální je začít se čtveřicí otvorů okolo grafického čipu. Nezapomeňte také na plastové podložky pod šroubky, aby nedošlo ke kontaktu šroubku s plošným spojem.

   

Hotovo. Máme tedy úspěšně nainstalovaný chladicí blok na grafické kartě. Ta je tímto připravena na zapojení do okruhu. Instalace bloku na grafickou kartu je sice trochu složitější, ale výsledek je vždy působivý. Grafická karta s blokem tvoří obvykle nejkrásnější část celého okruhu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov. Celý článok „EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *