Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)

Chladicí blok grafické karty

Vítejte u dalšího dílu seriálu o vodním chlazení. Tento díl slouží jako doplnění předchozího textu, kde jsme si probrali jednotlivé komponenty chladícího okruhu. Osazení chladícího bloku na grafickou kartu je ale časově trochu delší záležitost. Svým rozsahem se tak tato část již nevešla do předchozího dílu, což dnes napravíme. V tomto dílu se tedy budeme věnovat chladícímu bloku EK FC RTX 2080 + Ti Classic RGB.

Chladicí blok grafické karty

Chladící blok pro grafickou kartu obvykle představuje korunní klenot celého okruhu. V tomto návodu použijeme EK-FC RTX 2080 + Ti Classic RGB. FC v názvu znamená, že se jedná se o tzv. full cover block, který kryje celý plošný spoj karty. Tím chladí nejen vlastní grafický čip, ale také paměťové čipy a napájecí obvody. Také se však jedná o součást okruhu, kde se vodní chlazení projeví nejvíce. A to nejen poklesem teplot, ale i sníženou hlučností, jak si později ukážeme v testech.

Instalace bloku na grafickou kartu není přespříliš složitá, ale jen trochu časově delší záležitost. Respekt je nicméně na místě, obvykle se totiž jedná o nejdražší součástku z celého počítače. Je zbytečné riskovat poškození karty nedbalostí nebo ze spěchu. Důležitým detailem je také skutečnost, že většina karet má na některé části svého chladiče pečeť. Při jejím odstranění můžete přijít o záruku. Instalaci tedy provádějte opatrně a s vědomím, že tak činíte na vlastní riziko. Myslete i na to, že ne všechny grafické karty jsou vzájemně kompatibilní se všemi chladícími bloky na trhu. Před pořízením chladícího bloku si tedy vždy nejprve ověřte kompatibilitu s vaší kartou. Pokud ještě žádnou grafickou kartu nemáte, je vhodné vybírat model s referenčním návrhem plošného spoje. Pro tyto karty se chladící bloky shání obvykle nejlépe a také odpadají problémy s nekompatibilitou.

Montáž bloku na grafickou kartu

Před instalací bloku na grafickou kartu je samozřejmě nutné nejprve odstranit z karty původní vzduchový chladič. Připravte si prostorné pracovní místo, ať máte při montáží pohodlí. Některé kroky totiž vyžadují opatrnost a jistotu v rukou. Každý výrobce má své karty řešeny trochu jinak, tento návod tedy 100% platí pouze pro model grafické karty ASUS GeForce DUAL RTX2080TI 11G. Pro všechny ostatní karty je spíše orientační. Postupujte tedy vždy opatrně a v souladu s návodem výrobce chladícího bloku.

Kartu položte chladičem směrem k podložce, abyste měli dobrý přístup k zadnímu krytu. Odšroubujte všechny šroubky, které drží chladič na kartě. Typicky bývá okolo vlastního grafického čipu čtveřice šroubků s pružinkami. Další šroubky najdete obvykle v zadní třetině karty, kde se na plošném spoji nachází napájecí kaskáda.

   

Dalším krokem je sundání chladiče z vlastní karty. Někdy to jde překvapivě snadno. Stává se ale, že drží chladič více, než by člověk očekával. Pak je obvykle potřeba chladičem lehce pootočit tam a zpět o půl až jeden milimetr. Opatrnost je zde na místě a nikdy nepoužívejte sílu. Chce to trochu trpělivosti, ale nakonec to jde vždy. Po sundání chladiče je ještě potřeba odšroubovat čtveřici malých šroubků okolo grafického čipu, které drží původní backplate. Doporučuji ponechat všechny teplovodivé podložky na původním chladiči a ten pak uložit někde bezpečně spolu se všemi šroubky. To jen pro případ, že byste potřebovali složit grafickou kartu zpět do továrního sestavení.

Nyní je potřeba odstranit zbytky teplovodivé pasty z grafického čipu. Osobně doporučuji používat isopropanol nebo čistý etanol, který seženete například v lékárnách. Obě tyto látky se rychle odpařují, nezanechávají stopy a především jsou velice šetrné k elektronice. Na největší nános pasty používám papírové utěrky namočené do isopropanolu a zbytky pasty poté odstraňuji pomocí vatových tyčinek, také namočených v isopropanolu. Zbytků pasty mimo grafický čip si nemusíte všímat, jedná se o nevodivou látku a její přítomnost zde není na závadu. K vlastnímu čipu ale přistupujte opět s respektem, jedná se o citlivou součástku. Zbytečně na něj tedy při čištění netlačte.

   

V tuto chvíli máme tedy holou kartu bez chladiče a s čistým čipem. Dalším krokem je příprava karty na instalaci chladícího bloku. Je potřeba nanést novou teplovodivou pastu na grafický čip a také položit nové teplovodivé podložky na paměťové čipy a na napájecí kaskádu. Pastu EK-TIM Ectotherm najdete v balení každého chladícího bloku od EK Water Blocks. S pastou zbytečně nešetřete, EK Water Blocks doporučuje používat techniku dvojitého kříže. Také nezapomeňte z teplovodivých podložek odstranit obě krycí vrstvy. Zní to jako naprostá samozřejmost, ale raději na to upozorňuji. Na poslední fotografii u tohoto kroku mimochodem vidíte opravu drobné chyby. Přehlédl jsem, že plošný spoj RTX 2080 Ti má část napájecí kaskády nejen vpravo, ale trochu nečekaně i vlevo od grafického čipu. Takže bylo potřeba doplnit teplovodivé podložky i na toto místo. Na chybu jsem přišel až po instalaci bloku, takže jsem si celou montáž cvičně zopakoval. Ale tato chyba byla užitečná. Povšimněte si rozprostření teplovodivé pasty na grafickém čipu. Čip na kartě RTX 2080 Ti je skutečně obrovský. I velkorysé množství pasty bylo téměř nedostatečné, takže jsem ještě trošku přidal.

   
   

Nyní opatrně usaďte chladící blok na grafickou kartu. Potom tento celek opatrně otočte zadní stranou k sobě. Blok následně upevněte ke kartě pomocí přibalených šroubků. Držte se návodu výrobce a dbejte na výběr správné velikosti šroubků. Ideální je začít se čtveřicí otvorů okolo grafického čipu. Nezapomeňte také na plastové podložky pod šroubky, aby nedošlo ke kontaktu šroubku s plošným spojem.

   

Hotovo. Máme tedy úspěšně nainstalovaný chladicí blok na grafické kartě. Ta je tímto připravena na zapojení do okruhu. Instalace bloku na grafickou kartu je sice trochu složitější, ale výsledek je vždy působivý. Grafická karta s blokem tvoří obvykle nejkrásnější část celého okruhu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *