Vyberte najlepšiu z výborne vyladených PC zostáv!

...a s kvapalinou v okruhu

V rámci jarnej súťaže o základnú dosku a ventilátory ste nám dali naozaj zabrať. Z veľkého množstva vašich perfektne premyslených konfigurácií sa ukázalo ako nemožné vyselektovať iba šesť, čo bol pôvodný plán, takže je ich nakoniec o trochu viac. Obdivuhodná je i pestrosť návrhov s rôznymi praktickými vylepšeniami a originálnymi prvkami. V tejto chvíli zostáva už len spravodlivo určiť stupne víťazov. Pomôžte a poďte zahlasovať za svojho favorita.

…a s kvapalinou v okruhu

Jakub O. (1. liquid): „Vodný chladič Fractal Design Celsius S24 som zvolil hlavne kvôli tichej prevádzke, dobrému chladiacemu výkonu a slušnej cene. Outtake ventilátory sú po väčšinu času nastavené na nízke otáčky.“

  • Konfigurácia: skrinka Phanteks Eclipse P400 s vymenenými systémovými ventilátormi (za zrejme BeQuiet! Pure Wings?). Tie sú regulované impulznou reguláciou z prostredia aplikácie Fan Xpert 4. Chladenie grafickej karty Asus Strix (Jakub, aká je to presne?) je regulovaná zase pomocou GPU Tweak.


Viktor V. (2. liquid): „Počítač mám umiestnený na pracovnom stole, momentálne je bez bočnice a aj napriek tomu je pri hraní najnovších AAA titulov príjemným, tichým spoločníkom.“

  • Konfigurácia: skrinka NZXT H440 s 3× NZXT FN v2. Procesor Core i7-4790K@4,6 GHz má v réžii Corsair H100i v2 s ventilátormi BitFenix Spectre Pro LED. Grafická karta je Gigabyte WindForce OC, zdroj 750W EVGA Supernova G2 a všetko spája Maximus VII Ranger.


Michal M. (3. liquid): „…pôvodné vzduchové chladenie bolo hlučné, zvolil som cestu NZXT G10 adaptéra a AIO chladiča Corsair H55. Na redukciu vibrácii sú pod všetkými ventilátormi osadené gumené krúžky…“

  • Konfigurácia: skrinka Fractal Design Define C. Vzduch dovnútra vháňa BeQuiet Shadow Wings 140 v kombinácii s Arctic F12. Outtake ide cez radiátory kvapalinových AIO. Na Core i7-8700K je Arctic Liquid Freezer 240 s dvoma stock ventilátromi na 450 – 550 ot./min (PWM). EVGA GeForce GTX 980 Ti Classified už nemá originálny chladič, ale Corsair H55 s BeQuiet! Silent Wings 3 a NZXT G10.


Ján D. (4. liquid): „Zostava je celkom tichá, aj keď nie až tak ako som dúfal. Najviac počuť predné ventilátory, takže sa možno budú meniť za niečo kvalitnejšie.“

  • Konfigurácia: skrinka NZXT Phantom 240 s troma ventilátormi, z čoho dva sú 120mm Arctic F12 PWM na intake a jeden, takisto 120-milimetrový, Silentium PC Zephyr na výduchu. Procesor Intel Core i7-6850K funguje s modulárnym vodníkom s 240mm radiátorom s 2× Arctic F12. Všetky ventilátory sú nastavené na 50 %. Grafika Asus Dual GTX 1070 O8G je s aftermarket chladičom.


Tomáš K. (5. liquid): „Konštrukcia splnila moje predstavy a aj počas syntetických testov či hernej záťaže je zostava v podmienkach bytového domu nepočuteľná. Finančne som síce skoro vykrvácal, ale kvalitný vodník naozaj stojí za to úsilie.“

  • Konfigurácia: skrinka big tower In Win 707. Zadné i stropné pozície na ventilátory sú zaplnené radiátormi (360 + 120 mm) XSPC a s industriálnymi ventilátormi Noctua NF-F12 iPPC@210 – 500 ot./min (regulované cez panel Aquaero 6 Pro). Chladený „vodou“ je tak procesor (Core i5-6600K@4,5 GHz) ako i grafická karta (GTX 1070 Sea Hawk EK). Doska je MSI Z170A.


David R. (6. liquid): „Celá zostava je tichá aj v záťaži. Jediné, čo je počuť, je napájací zdroj. Kvapalina je UV reaktívna, takže chladenie je ozdobou celého PC.“

  • Konfigurácia: skrinka NZXT S340 Elite. Chladenie celého systému pozostáva z dvoch „tenkých“ radiátorov EKWB (240 + 120mm), ktoré absorbujú teplo z povrchu Core i5-6600K, grafiky Asus Strix GeForce GTX 1060 i operačných pamätí. Na väčšom radiátore sú dva Vardary od EKWB a na menšom Corsair Quiet Edition, ktorý sa zapína až keď teplota CPU dosiahne 35 °C.


Lukáš T. (7. liquid): „V stress teste AMD Ryzen 7 1700 a AMD RX Vega 56 na 100 % boli teploty CPU 65 – 67 °C a GPU sa zahrievalo na 45°C. Bežne sú ale teploty podstatne nižšie. V menej náročných hrách je teplota vody 32 – 35 °C.“

  • Konfigurácia: skrinka NZXT S340 Elite. Všetko chladí kvapalinový okruh s radiátormi Alphacool a ventilátormi Phantek PH-F140XP@500 ot./min (2× intake z predného radiátora + 1× outtake na zadnom radiátore a 1× stropný outtake už bez radiátora v ceste). Extra Chladenie má aj SSD Samsung 960 Evo (EK-M.2).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. prosím redakciu opraviť malú chybičku „radiátormi (360 + 120 mm) EKWB“ nejedná sa o radiátory od EKWB ale od XSPC.
    EKWB je blok GPU a pumpa.
    držím palce všetkým, niektoré kúsky sú nádherné!

      1. Ďakujem veľmi pekne.
        Bola by ochota pre informáciu zverejniť koľko zostáv prišlo do súťaže? Predsa len niekedy sa zdá, že PCbuild už celkom vymiera

        1. Okolo 50. Zabehnutejšie weby by to mali asi zložetejšie, čo sa týka výberu najlepších zostáv. V našom prípade bolo 95 % navrhnutých rozumne. Z podobných buildov niektoré neprešli do tohto článku za drobnosti, prípadne za kompozične slabšie fotky, z ktorých nebolo vidieť na všetko dôležité, alebo z dôvodu nedostatočného opisu (či kvôli kombinácii obidvoch vecí).

          1. aj som si myslel že by to okolo 50 mohlo byť…
            v každom prípade ďakujeme za príjemné spestrenie 🙂

  2. Zdravim. Pri tej mojej zostave su horne ventilatory be quiet! Pure Wings 2 a zadny je povodny, co bol uz v skrinke(s malou ROG nalepkou :D) Graficka karta je Asus Strix RX480 OC

  3. Doplňujem info. Skrinka je Fractal Design Core 1000 v ktorej mám na cpu presne Noctua NH-U9B SE2, ako outtake mám Noctua NF-A9 a na gpu sú low profile NF-A9x14. Intake ktorý nevidno je Fractal Design Silent Series R2 120.

  4. Měl bych otázku na Davida R. ohledně vodního bloku na RAM – má nějaký smysluplný vliv na teploty RAM? Většinou se setkávám s názorem, že vodní blok na RAM je zbytečnost, ale pokud by srazil teplotu dejme tomu z 60°C na 35-38°C mohl by mít i nějaký vliv na OC.

    1. Zdravim, samozrejme teploty sú nižšie , každopádne vodné chladenie a skladanie PC beriem ako hobby. Kedysi mali RAM bloky opodstatnenie , avšak DDR4 nie je potrebné chladit vodou.

      1. Jasně že jsou teploty nižší, mně šlo spíše o to, jestli nemáte konkrétní čísla.

        DDR4 má sice spotřebu pár W, ale pokud by vodní blok umožnil jet stabilně na nižších časováních než bez bloku, měl by smysl.

  5. Docela těžké, z jednoznačných favoritů 5, 6 a 7 volím posledního. Vzduchem chlazené sestavy zklamání.

  6. Upozorňujem, že o tri dni končí hlasovanie.
    Priebežné poradie je nasledujúce:

    • 1. Peter P. (5. air)
    • 2. Lukáš T. (7. liquid)
    • 3. Daniel M. (3. air)
    • 4. Ján D. (4. liquid)
    • 5. David R. (6. liquid)
    • 6. Peter V. (7. air)
    • 7. Michal F. (6. air)

    PS: Vyhrať môžete aj súpravu (štyroch) „sterroxových“ ventilátorov Noctua NF-A12x25 PWM.

    Veľa šťastia! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *