Vychádza FD Meshify 2 Compact a máme už otestované!

Interiér pre všetko

Populárna skrinka Meshify C od Fractal Design má po piatich rokoch na trhu konečne svojho nástupcu. Ten bol v tento deň i predstavený a prináša v starom tele nového ducha. O tom, že skrinka prešla výraznými inováciami svedčí aj nárast hmotnosti o vyše jeden a pol kilogramu. Tie nová Meshify nemá len tak náhodou a i vďaka nim necháva prvú generáciu ďaleko za sebou.

Interiér pre všetko

Zvnútra vyzerá skrinka relatívne obyčajne, aj keď má pár „vychytávok“. Celá vrchná časť tunela je, taktiež ako spodná časť, perforovaná a je možné na ňu upevniť 2× 2,5″ interné úložisko, ak si zakúpite dodatočné uchytenie pre túto pozíciu.  Pogumované krytky priechodiek kabeláže sú aj na vrchnej časti, kde to niektorí výrobcovia ignorujú. Pri niektorých skrinkách sa zdá byť takmer nemožné zapojiť EPS kábel na napájanie procesora. Tu je to jednoduchšie, ako zaskrutkovať základnú dosku na podnos. Jednoducho si vrchnú časť skrinky rozoberiete a máte neobmedzený prístup k vrchnej časti osadenej dosky. Tie skrinka pojme všetky až na formát E-ATX. Z nového „Kompaktu“ nemusíte mať strach ani pri vežovitých chladičoch, ktoré sú bez obmedzenia do 169 mm. Ak ale máte grafickú kartu dlhšiu ako 341 mm, budete musieť jeden ventilátor odňať aby sa vám zmestila (maximum je 360 mm na dĺžku). Pri väčšine kariet by to ale problém byť nemal aj s osadeným ventilátorom. Jediný problém vnútra a tak povediac celej skrinky je veľkosť otvorov pre káble. Teda, jeden konkrétny a tým je 24-pinový ATX, ktorý napája dosku. Ak máte zdroj s kondenzátormi vstavanými do kábla v mieste pri konektoroch, budete sa s ich prevlečením musieť poriadne pobiť.

K pohodlnému osadeniu hrubších vodných radiátorov alebo vodnej pumpy poslúžia dve odnímateľné krytky tunela. Po vybratí prvej krytky získate 70 mm priestoru. Pri oboch je to 145 mm miesta navyše.

Za základnou doskou sa odohráva také menšie káblové kúzlo. Pre tých poriadkumilovných prichystal Fractal šesť kusov sťahovacích pások na suchý zips a ďalších deväť predpripravených pozícií na dodatočné uchytenie kabeláže. Mne bohato stačili predinštalované pásky na suchý zips. V niektorých miestach je priestoru dosť, v niektorých menej. Tu skrinka stráca oproti staršiemu Céčku, 17–28 mm vs. 15 – 35 mm. Hlavné je, že som nemal problém zavrieť bočnicu a káble nekládli žiadny odpor ani v takejto menšej skrinke.

Do tunelu spodnej časti vmestíte zdroj s dĺžkou 165 mm, následne narazíte na hybridný šuplík pre 2,5/3,5″ disky. Na tlmenie vibrácií na skelet sa disky pripevňujú cez antivibračné podložky. Ak sa ale rozhodnete šuplík vyňať, dostanete ďalších 185 mm miesta pre káble so zdrojom. Alternatívne sa dá využiť tento priestor pre 120 mm ventilátor, ktorý tam viete uchytiť na nasávanie vzduchu zospodu. Ale skôr by som sa snažil tejto možnosti vyhnúť, ak máte skrinku položenú na zemi. Priamo nad tunelom, zo zadnej strany podnosu, sú pozície pre uchytenie ďalších dvoch 2,5″ diskov. Dokopy tak skrinka dáva možnosť nainštalovať až šesť diskov. To je o disk viacej ako predchodca. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Asi bych mechanismus (de)montáže bočnice popsal jako západkový, pak se čtenář může lépe zorientovat. V anglické verzi je překladem popis ještě krkolomnější, přitom sám Fractal mechanismus popisuje jako „latch“ 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *