Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur

NH-P1, také je označenie pasívneho chladiča Noctua, na ktorý už dlho čakáme

Oficiálnu správu o vydaní „NH-P1“ Noctua médiám ešte neposlala, no tento dlho očakávaný chladič sa prekvapivo objavil v ponuke obchodu Newegg. A údajne je skladom. Okrem ceny a označenia je pozoruhodný i popis. Ten je síce zatiaľ nekompletný, ale nejaké nové informácie odkrýva, najmä smerom ku kompatibilite. Na zozname podporovaných je i platforma Intel LGA 2066 pre procesory s vysokou spotrebou.

V najbližších dňoch alebo hodinách (uvidíme), Noctua konečne predstaví svoj pasívny chladič. Jeho označenie a konečná podoba je už ale zrejmá teraz. Chladič sa totiž objavil v e-shope Newegg, kde je vedený ako NH-P1. Takto ho na svojich stránkach eviduje i Noctua.

Žiadne bližšie informácie síce na noctua.at nenájdete, ale už je pripravená stránka s pokynmi na používanie zrejme s návodom na správne spárovanie s procesorom. V čase písania článku tento obsah na nej ešte chýba, ale URL obsahuje NH-P1, čo potvrdzuje pravosť tohto označenia aj z oficiálnych zdrojov. Prefix NH majú vždy chladiče a žiadny iný Noctua v roadmape naplánovaný na toto obdobie nemá. Navyše sme nedávno avizovali, že sa vydanie pasívneho Noctua blíži. Firma to naznačila v príspevku na Twitteri.

Očakávaný pasívny chladič NH-P1 sa v ponuke obchodu Newegg objavil ešte pred oficiálnym uvedením

O tomto chladiči, volajme ho už teda NH-P1, sme viackrát písali a že pôjde o veľkú porciu sme vedeli už od začiatku. Podľa najnovších správ, respektíve z produktového popisu (na newegg.com) je už zrejmé i to, že NH-P1 na AMD AM4 a LGA 1200/115x nebude kolidovať s pamäťami, hoci nad nimi pasív chladiča bude. To by mohlo znamenať, že rebrá budú od slotov vzdialené naozaj ďaleko. Pri tvrdeniach o 100-percentnej kompatibilite s RAM Noctua určite počíta i s najvyššími modulmi s pasívmi okolo 7 cm.

Rebrá NH-P1 by tam mohli byť od základnej dosky poriadny kus. Ten v pomere so zvyškom konštrukcie naznačuje, že by mohlo ísť o vyšší chladič, než na aké sme zvyknutí (do 170 mm). Na väčšine dosiek ATX a mATX by chladič nebude zasahovať ani do priestoru nad prvý slot PCI Express ×16. Na starších základných doskách však do konfliktu s grafickou kartou prísť môže. Typicky na doskách s čipovými súpravami Intel Z170 alebo X99, ktoré sú z obdobia, keď bol ten odstup slotov PCIe od procesorovej pätice menší. Špeciálne na najvybavenejších high-endových doskách.

Pri Intel LGA 2011-(v3) a LGA 2066 už Noctua bude už zrejme dochádzať ku kolízii pamätí s heatpipe, ktoré sa skrúcajú po ľavej strane pätice. Je ale vôbec pozoruhodné, že sú tieto platformy podporované. Aj najpomalšie procesory do pätíc HEDT majú vyššiu spotrebu, než by sme si trúfli spájať s pasívnou prevádzkou.

Je však otázne, či ona podpora hovorí iba o tom, že je možné chladič na tieto procesory technicky nainštalovať alebo i prevádzkovať. A keď aj prevádzkovať, tak zrejme po pridaní ventilátora, aspoň s nejakými nízkymi otáčkami. K tomu na zvýšenie chladiaceho výkonu nabáda i samotná Noctua. To atraktívne pri tomto chladiči je však, ako funguje bez ventilátora. V aktívnom režime je totiž pomerne vysoká konkurencia a predpokladáme, že ani pri nízkych obrátkach táto konštrukcia nebude držať krok s NH-D15.

Tento chladič sa neodporúča na pretaktované procesory a z dostupného popisu vyplýva, že bude zrejme existovať nejaký sprievodca TDP, ktoré môže byť rôzne. To či už s ohľadom na konkrétnu platformu, orientáciu chladiča alebo teplotu okolitého vzduchu. Už teraz Noctua popis upozorňuje na to, že udávaný tepelný výkon bude orientačný a vplyv na neho bude mať viac faktorov, napríklad i konštrukcia samotnej skrinky a to, ako efektívne z nej uniká ohriaty vzduch.

Na čo najlepší prestup tepla bude súčasťou balenia termopasta NT-H2, teda z dvojice možných tá s vyššou tepelnou vodivosťou. Po oficiálnom vydaní by mal existovať zoznam kompatibilných procesorov (a zrejme i s nejakými podmienkami, ktoré musí vaša zostava spĺňať), medzi ktoré ale patrí napríklad i Intel Core i9-9900K či AMD Ryzen 9 3950X.

Momentálne je však dosť nejasné, či budete na chladenie vyššie spomínaných CPU potrebovať ventilátor na priame ochladzovanie rebier alebo bude stačiť iba nízkoobrátkové systémové chladenie v skrinke. Že by bolo možné zhruba 200-wattové procesory chladiť v úplne bezventilátorovom systéme, je dosť nereálne. Ale s nejakými špeciálnymi požiadavkami s dobrým (tichým) kompromisom by to možné byť mohlo. Tak snáď už v priebehu týždňa bude existovať ucelenejší obraz o novom pasívnom chladiči Noctua NH-P1.

Cena za ktorú si môžete chladič na Neweggu objednať, je sto dolárov. To je pri súčasnom kurze v prepočte 82 eur a mimochodom je to rovnaká suma, za akú obchod predáva NH-D15. Tá sa u našich osvedčených predajcov v súčasnosti šplhá až k sto eurám.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu. Celý článok „Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED

Kvapalinový chladič Liquid Freezer II 240 v našich testoch podával veľmi dobré výsledky. Napríklad v porovnaní s väčším FD Celsius+ S36 Prisma je účinnejší a hlavne podstatne lacnejší. Niekomu však môže chýbať svietiace vyhotovenie. Ale i to už má Arctic odpoveď, hoci zatiaľ len pre variant s 240-milimetrovým radiátorom. Samotný radiátor zostáva rovnaký, ale zmenil sa výkon ventilátorov. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 je už i s osvetlením (A)RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. skôr by sa zišla nejaká univerzálna podporná konštrukcia aby pri prenášaní pc neurval uchytenie…vyzerá tak na dve kilá a podľa obrázka ho držia na pätici len dve skrutky.

   1. Já to z legrace nadsadil, ale ve skutečnosti si myslím, že si váhu inženýři pohlídali a bude do 1,2 kg. Problém tak bude spíš s pákou/odsazením od desky a celkovou výškou.

    1. Tá celková výška by ma teda zaujímala, aby to nakoniec nebolo len na open bench-table. 🙂 Predpokladám, že pre tú stopercentné kompatibility s pamäťami a prvým slotom PCI Express ×16 bude existovať jediná (správna) montáž, do „C“ s previsom nad slotmi DIMM. Koľko tak môže byť od zo slotov po prvé rebro, aby si Noctua obhájila tú stopercentnú kompatibilitu RAM na mainstreamových platformách?

     Dominatory Platinum majú na výšku 56 mm. Sú vyššie moduly, asi sa nemusíme nutne odvíjať od DDR4, ale premýšľať môžeme aj nad DDR3, keďže je podporovaná aj AM3. Keby to bolo aj tých 60 mm (akurát pre tie vysoké Corsaire i s malou rezervou), koľkokrát v pomere k nim je vyšší zvyšok? Dvakrát, trikrát? Táto perspektíva je dosť skresľujúca a asi to bude len dvakrát? Heatpipe majú priemer 6 mm a na výšku rebra som ich nastohoval zhruba 19-krát, čo vychádza na 114 mm + tých 60 mm… takže zase až také strašné by to byť nemuselo a verím, že Noctua chcela udržať kompatibilitu s väčšinou skriniek, ktoré majú potenciál na fungovanie s týmto chladičom.

     1. Pravda, výška hlavní části pasivu bude spíše pod 120 mm, dle tohoto obrázku to ale vypadá, že pod bočnicí nám k instalaci ventilátoru místo nezbude. Asi lze s velkou jistotou sázet na možnost, že jeho horní plocha bude 150×140, v top flow konfiguraci se mi jeví zvlášť atraktivně.

      1. Aktívny režim s priamym ochladzovaním rebier NH-P1 IMO sedieť nebude. Chladiaci výkon síce prirodzene stúpne, ale konečný výsledok môže byť horší než u podstatne menších chladičov. Príkladom toho bol i Zalman FX70. Bez ventilátora (čisto na pasív) špičkový, ale s ventilátorom ťažký podpriemer.

       Môj odhad je taký, že NH-P1 s ventilátorom na rovnaké dBA neprekoná žiadny z chladičov Noctua, čo majú 120 mm ventilátor a väčší. Je to veľký a ťažký chladič (to i pre extra hrubé hrubé), ale s relatívne malou plochou. Zároveň som ale presvedčený, že FX70 výrazne prekoná vo všetkých smeroch. V bezventilátorových zostavách a i v takých, kde nejaké to symbolické systémové chladenie (s ventilátormi stiahnutými na 200 otáčok) stále zachované.

    2. Zápolit v efektivitě chlazení primárního zdroje tepla se v takovém režimu nebude, ale ventilátor může běžet v minimálních otáčkách a přitom účinně sekundárně chladit kaskádu, paměti a třeba i NVMe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *