Site icon HWCooling.net

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Popis a výsledky testov

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3.

Testovanie začínam s vypnutými ventilátormi v skrinke. To znamená, že v zostave fungujú iba chladiče procesora a grafickej karty. Zdanlivo nezmyselný test, ale na jeho základe si budeme vedieť utvoriť lepší obraz o tom, prečo je nutné mať v skrinke ventilátory.

Otáčky v testoch s aktívnym chladením skrinky budú nastavené tak, aby bola hlučnosť porovnateľná. V prípade ventilátorov Fractal Design Dynamic GP14 sú to prvé dva stupne, 400 a 700 ot./min. A na 120mm BeQuiet! SW3 je v súlade s tichým počítačom počítačom 400 a 900 ot./min. Na maximálnych 900 ot./min sú už ventilátory Fractal Design pomerne nepríjemné a podobne hlučné sú na 1100 otáčkach (a vyšších) aj Silent Wings 3.

   

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 5 1600
Základná doskaMSI B350 PC Mate
Chladič procesoraAMD Wraith
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMG.Skill Aegis, 2× 8 GB, 3000 MHz/CL16
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
HDDSeagate BarraCuda 1 TB (ST1000DM010)
Napájací zdrojSeaSonic Focus Plus 550 Gold
SkrinkaFractal Design Define S
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-239" as a base selector for example: #supsystic-table-239 { ... } #supsystic-table-239 tbody { ... } #supsystic-table-239 tbody tr { ... } */

Na nasimulovanie záťaže som použil súbežný beh FurMarku s Prime95 (Small FFTs). Čas testovania každej kombinácie je 10 minút, čo je dosť na to, aby sa všetky komponenty zahriali na štatistickú hodnotu.

Výsledky testov

Z nameraných hodnôt je vidieť, akú prevahu majú väčšie štandardne dodávaní ventilátory nad menšími Silent Wings 3. Väčšie Fractal Design Dynamic GP14 najviac prospievajú CPU (zahrievanie pri porovnateľnej hlučnosti je špičkovo nižšie i o takmer desať stupňov Celzia). Ak ide o použitie jedného ventilátora na výduchu, tak skrinke Define S so základným chladičom typu top-flow, voľba pozície (zadná/vrchná) nehrá dôležitú rolu. Napri tomu sa zadný outtake ukazuje ako komplexne lepšia voľba. Teploty na jednotlivých komponentoch sú obvykle o 1 – 2 °C nižšie.

Strop Fractal Design Define S s vrchnou perforáciou, v ktorej mám nainštalováný vrchny ventilátor na výduchu

S dvoma ventilátormi sú dosahované lepšie výsledky obvykle vtedy, keď sú obidva ventilátory na výduchu. A väčšie Fractal Design znovu dominujú.

O vyrovnanie skóre som sa pokúšal aspoň s maximálnymi (1400) otáčkami Silent Wings 3. To pri najlepšej testovacej kombinácii, s dualnym výduchom (vzadu a zvrchu). Stále to však nestačilo. Na tomto tomto príklade sa pekne ukazuje i to, že vyšší prietok pri systémovom chladiní od istej intenzity stráca opodstatnenie a jediné, na čom sa podpisuje, je neadekvátny nárast hlučnosti.

Posledná šanca pre BeQuiet! bola s konfiguráciou jedného ventilátora na výduchu (vzadu) a na nasávaní (zboku, z bočnice). Skôr ako o rozumné riešenie sa jedná o výkrik do tmy. Už len pre rezonujúci plech. Hoci tu sa už 120mm SW3 ventilátory doháňajú väčšie stoštyridsiatky. Ale stále platí, že pri pdostatne vyšších otáčkach i hlučnosti.

Ak chcete nahradiť väčšie továrenské ventiltory menšími a kvalitnejšími, s rovnakým (a už vôbec nie nižším) zahrievaním pri porovnateľnej hlučnosti veľmi nepočítajte. Vyššiu cenu si tu tak platíte za kvalitnejšie vyhotovenie, ktoré obvykle zahŕňa čistejší chod rotora a dlhšiu životnosť robustnejších ložísk. Napriek všetkému sa  120mm BeQuiet! Silent Wings 120mm – aj keď menší, v takej velkej skrini sa držal/i statočne. Pokiaľ máte skriňu určenú aj na 140mm ventilátory, určite to využite. Nebudete mať nutkanie vrážať peniaze do menších ventilátorov a s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahnete efektívnejšie chladenie, čo je kľúčové.

Bočnica Fractal Design Define S s pozíciou na ventilátor. Ten je v testoch nasmerovaný na prívod vzduchu z okolia

Pozn. redakcie: Za pekný test ďakujeme hardvérovému nadšencovi Martinovi. Veríme, že toto je prvý z mnoha jeho ďalších článkov! 🙂