Site icon HWCooling.net

ARM procesory Qualcomm s jádry Nuvia prý obsadí výkonnostní trůn

Invaze ARMu do PC je prý nevyhnutelná

Už pěkných pár let jsou na trhu počítače s Windows na procesorech ARM. V praxi ale moc rozšířené nejsou a představují pořád skoro kuriozitu. Podle Qualcommu je to ale jen ticho před bouří. Firma se chce do světa počítačů s Windows opřít pořádně. Budoucí procesory Qualcomm Snapdragon mají údajně místo okrajové úlohy udávat tempo a jejich prosazení v osobních počítačích je prý nevyhnutelné. Tento převrat má nastat za nějaký rok a půl.

Jak asi tušíte, má být založený na technologii firmy Nuvia, kterou Qualcomm koupil, a která má v sobě nést „kouzlo“ stojící za úspěšnými ARM procesory Applu. Qualcomm se o plánech na procesory s technologií Nuvia rozhovořil na konferenci Investor Day 2021, jinak asi zaměřené hlavně na finanční analytiky.

Nuvia vyvíjela výkonnou architekturu CPU s instrukční sadou ARM, která měla být použitá v serverech. Poté, co Qualcomm Nuvii v začátkem letošního roku koupil, se ale plán změnil a místo toho vzniknou výkonné procesory ARM pro PC a notebooky. V těch Qualcomm vidí už nejen šanci na nějaké malé nevýznamné uchycení se na tomto trhu, ale na výrazné vedoucí postavení.

První „Snuviadragon“ v srpnu 2022

Qualcomm teď sdělil, že tyto procesory s architekturou CPU od Nuvie mají přijít na trh v roce 2023. Již příští rok má být k dispozici první zkušební hardware, který by ale něco mohl naznačit o tom, zda bude Nuvia opravdu taková bomba, nebo byla očekávání nerealistická. Podle Qualcommu budou vzorky procesorů dostupné zhruba od srpna 2022, aby pak reálně se prodávající počítače byly na pultech obchodů někdy v roce 2023 (tipujeme, že by to možná mohlo být už v jeho polovině, ale to se samozřejmě teprv uvidí).

Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia (Zdroj: ComputerBase)

Qualcomm uvádí, že tyto procesory už nemají trpět tím, co Snapdragony s Windows trápí dnes – výkon je poměrně nízký, a to i bez postihu, který přináší emulace x86 aplikací. Po nasazení architektury Nuvia mají tyto ARM procesory Qualcommu údajně být přinejmenším plně konkurenceschopné proti Intelu a AMD. A údajně také proti procesorům Applu.

Podle Qualcommu mají tyto procesory mít prvenství ve výdrži na akumulátor, a v „udržitelném výkonu“, což znamená výkon, který procesor zvládne držet trvale v kontrastu s krátkodobými boosty a turby. U Snuviadragonů by možná mohl být mezi turbem a setrvalým výkonem menší rozdíl ve výkonu (a ve spotřebě). Ale jak už bylo řečeno, špičkový má být i absolutní výkon, kdy tyto procesory mají udávat laťku, proti které se budou ostatní PC s Windows poměřovat.

Firma tedy očekává vysoký výkon a ambice jsou hodně velké. Zástupci Qualcommu dokonce řekli, že prosazení ARMu v počítačích s Windows je „nevyhnutelné“, což implikuje, že tato CPU budou výrazně lepší než ta s tradiční architekturou x86. Jiná věc je samozřejmě, zda se tyto sliby podaří naplnit. V tuto chvíli jde samozřejmě jen o marketing, ne o tvrdá fakta. Je logické, že Qualcomm bude tvrdit, že ARM převezme trh od x86, protože jde o výrobce podnikajícího v tom prvním a ne v tom druhém. Jak Qualcomm Snuviadragon dopadne ve skutečnosti, pak může být jiná.

Tyto procesory budou poměrně podobné tomu, jak dnes vypadají mobilní Snapdragony pro telefony, spíš než že by vycházely z PC procesorů. Qualcomm ukázal schéma, dle nějž budou next-gen jádra Nuvia dána dohromady s integrovaným GPU Adreno, ale také s DSP a AI Enginem Hexagon, s bloky pro obsluhu senzorů a vstupů, 5G modemem a další konektivitou a obvodem Spectra pro zpracování dat z fotoaparátu (nebo zde třeba webkamery). Do značné míry asi procesor může vycházet z úplně stejných technologií a infrastruktury, jen bude mít jádra ARM Cortex nahrazená za výkonnější Nuvia. A bude logicky zvýšená spotřeba. Je však pravděpodobné, že bude používat paměti LPDDR5 místo DDR5 a pokud bude přítomná konektivita PCI Express (kvůli SSD by asi mohla být), tak nebude mít moc linek.

Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia (Zdroj: ComputerBase)

Tento základ převzatý z mobilního procesoru by ale mohl vést k velmi vysoké efektivitě a k jen velmi nízké spotřebě v nečinnosti, který by se mohla podobat telefonům. V notebooku je sice spotřeba SoC jen část a hodně dělá i úložiště a zejména panel LCD/OLED, ale i tak by mohl být Snuviadragon, zvlášť pokud bude big.LITTLE s malými úspornými jádry, skutečně velmi úsporný. A díky tomu vést ve výdrži na baterie.

Ať už tyto Arm procesory budou skutečně hvězdy, nebo to nebude takový zázrak a spíš je třeba čekat něco víceméně srovnatelné s tím, co bude v noteboocích nabízet Intel a AMD, by to ale měl být zajímavý hardware. ARM verze Windows je dnes kvůli malému výběru notebooků (které jsou všechny také dost drahé) jak již bylo řečeno vzácnost, ale snad se s tímto novým výkonnějším hardwarem více rozšíří, protože by se tím svět PC stal o dost pestřejším.

Zdroje: Tom’s Hardware, ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz