Site icon HWCooling.net

BeQuiet! Pure Base 500DX: Zásah do oranžového

Elegantné zoznámenie

Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Základné parametre

ParametreBeQuiet!
Pure Base 500DX
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 190 mm
Grafická kartado 369 mm
Ventilátor3× 140 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 240mm
2,5" pozície5
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)463 × 450 × 232 mm (48 l)
Hmotnosť7,8 kg
Materiályoceľ + plast ABS + temperované sklo
Konektivita1× USB 3.1 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 1 Type C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena100 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-466" as a base selector for example: #supsystic-table-466 { ... } #supsystic-table-466 tbody { ... } #supsystic-table-466 tbody tr { ... } */

Elegantné zoznámenie

Obsah pribaleného príslušenstva je na úrovni aj o polovicu lacnejších skriniek. Skrutky a jednorázové sťahovacie pásky, to je základ, ktorý skrinka potrebuje. Pre prvoskladateľov tu je aj návod, ako skrinku zložiť a čo všetko je možné si v nej prispôsobiť. Ten isto zaujme spracovaním a minimálne ho človek zo zvedavosti otvorí, ako som to urobil aj ja.

Po vytiahnutí skrinky zo škatule som sa na chvíľu zastavil, že to nie je asi to čo som čakal. Prvotný „wow“ efekt, v ktorý som dúfal neprišiel. Zato ten druhý moment bol už lepší. Celá ľavá strana je z temperovaného skla o štandardnej hrúbke štyroch milimetrov. To drží pri skrinke 4 kusy skrutiek. Pri vyberaní skla musíte byť opatrní. Jeden zlý pohyb a sklo môže skončiť rozbité – nie je podopreté žiadnym schodíkom.

Perforácie predného panela dávajú skrinke obrovskú výhodu. Ľahko a efektívne cez ne čerpá chladný vzduch na chladenie komponentov. Priamo v strede panela sú dva pásy LED RGB, ktoré je možné ovládať pomocou tlačidla alebo softvérovo cez základnú dosku.

Osobne sa mi páči oranžová, ktorá je predvolená a typická pre značku BeQuiet!

Predná časť skrinky je plne perforovaná, takže slúži aj ako prachový filter aj keď s hrubším zrnom. Je možné ju plne odňať aj napriek tomu, že na tejto ploche sa nachádzajú pásy LED. Umožňuje to konektor napájania pásov, ktorý je magnetický. Táto „bezkáblová“ vychytávka vyvolala vo mne pocit inovácie. Určite nie som jediný, kto nerád otvára predný panel kvôli čisteniu a bojí sa, či neodtrhne nejaký káblik. Buď z tlačidiel a konektorov na ňom umiestnených alebo z osvetlenia LED. Pri tejto skrinke aj keď má jedno aj druhé, už sa báť nemusíte.

 

Za prvou prednou časťou je umiestnený ten správny prachový filter, ktorý chceme mať všetci. S jemným zrnom zachytí aj tie najmenšie nečistoty, ktoré prvý filter prepustí. Svoje miesto si drží na skrinke cez magnetický úchyt a štyri provizórne pánty. Vybrať sa ho dá vďaka tomu takmer okamžite.

Vrchná časť ma konektivitou trochu sklamala. Keď si vyberám skrinku v strednej kategórii za sto eur, chcem mať bohatú konektivitu minimálne čo sa týka konektorov USB. Sú tu síce dva, no jeden z nich je typu C, čo nemusí vyhovovať každému. Predsa sa vo väčšine prípadov v domácnosti stále nájde viac zariadení s USB-A ako USB-C. Veľké tlačidlo na zapnutie je dosť citlivé na tlak, takže nie je treba ho zatlačiť veľkou silou a reaguje takmer okamžite. Výbavu predného panelu potom zahŕňa ešte 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón a už spomínané tlačidlo na zmenu farby a režimu svietenia.

Zvyšok vrchnej časti je zameraný na chladenie, kde je z vnutornej strany predinštalovaný jeden 140 mm ventilátor Pure wings 2 na odvod teplého vzduchu priamo z chladiča procesora. Ten jeho predchodca nemá. Ak by vám to bolo málo, máte možnosť upevniť radiátor vodného chladenia do 240 mm pozície. Aby ste sa nemuseli báť o padajúci prach, je na vrchu k dispozícii aj odnímateľný prachový filter, ktorý drží v žľabe skrinky cez štyri magnety v rohoch filtra.

Ľavá bočnica ukrýva z vnútornej strany mäkkú tlmiacu penu k minimalizovaniu všetkých možných vibrácií, ktoré sa môžu na bočnicu preniesť. Pre kabeláž zostáva 2,3 cm priestoru, čo je slušný štandard. Osadenie bočnice nie je ničím zvláštne. Jednoduchým nasadením do drážok a dotiahnutím skrutiek. Tie sú s poistkou a nedajú sa po uvoľnení vybrať, takže vám nikam nespadnú a vy ich nestratíte.

 

Posledný jemný prachový filter je pozdĺž celej spodnej časti skrinky. Ten sa dá ľahko vybrať jedným pohybom zo spodu skrinky, takže nie je treba meniť polohu skrinky z vertikálnej na inú. Štyri nožičky držiace skrinku nad zemou majú pogumovaný povrch, ktorý bráni kĺzaniu na šmykľavej podlahe. 

  


Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Flexibilný interiér

Celý interiér je prispôsobený pre čo najlepšie chladenie všetkých komerčne dostupných komponentov. Skrinka má objem jemne nad 48 litrov a je kompatibilná s formátmi dosiek ATX, micro ATC a Mini-ITX. Dumanie nad tým, či sa vám do skrinky zmestí procesorový chladič s veľkým pasívom, je pri Base 500DX zbytočné. Tak ako lacnejší predchodca aj novinka pojme pasív s veľkosťou nekompromisných 190 mm. Bez obmedzení je to aj pre montáž grafickej karty. Tá môže byť teoreticky dlhá až 369 mm. 

Po pravej strane s logom firmy je krytka kabeláže, čo umocňuje „čistotu“ vnútrajšku.  Na krytku je možné nainštalovať 2× 2,5″ disky. Káble ktoré z nich idú sú schované pod krytkou s logom. Každý priestor viete naplno využiť.

Komplikovanejšia je montáž zdrojov, ktoré majú kondenzátory v kábloch, pri konektoroch napájania dosky. Takéto konštrukcie dokážu v Pure Base 500DX znepríjemniť život, pretože hrúbka 24-pinového kábla ATX je väčšia ako otvor s krytkou a tak sa musíte pri zapájaní trochu potrápiť. To je, samozrejme, mínus aj pre dizajnérov takýchto zdrojov.

Hlavný airflow je tvorený dvoma 140 mm ventilátormi Pure Wings 2 od BeQuiet! vpredu na nasávaní a vzadu na výduchu. Tie sú veľmi tiché aj pri maximálnych 900 ot./min. Pripojené sú cez 3-pinový konektor, takže je to verzia ventilátorov bez PWM. Životnosť týchto ventilátorov udáva výrobca na 80 tisíc hodín. Tretí, už spomínaný, ventilátor je na vrchnej časti skrinky taktiež pre výduch. Pomáha stúpajúcemu teplu dostať sa zo skrinky rýchlejšie cez perforovanú časť. Jediné, čo si viem predstaviť lepšie, je uchytenie ventilátorov. To je klasické pomocou skrutiek. Pri použití antivibračného uchytenia by to bolo už na špičkovej úrovni.

Na strope je ukrytý pás LED RGB, ktorý zosvetľuje vnútornú časť skrinky zvrchu smerom nadol

Zadná časť skrinky je vo veľkej miere odnímateľná a tak si ju viete prispôsobiť svojim potrebám. Priečka na kostre je veľmi šikovná a vďaka jej uchyteniu je možné ľahšie manipulovať pri zapájaní dvoch 2,5“ diskov, ktoré pojme. Spodný šuflík je určený pre 2× 3,5“ disky, ktoré sú z vnútornej strany na bokoch odvibrované antivibračnými podložkami. Po jeho vybratí je montáž diskov jednoduchá.

Pre samotnú kabeláž je tu dostatočný priestor, už spomínaných 23 mm. Pre lepšie usporiadanie káblov sú k dispozícií 4 kusy pásov so suchým zipsom, ktoré nesú na sebe logo firmy. Spodnou časťou podnosu sa tiahnu predpripravene úchyty na použitie aj jednorázových sťahovacích pások, ktoré sú pribalené v príslušenstve. Rovnako sú pripravené aj pozdĺž pravej bočnej strany.

Pricviknutý napájací ATX kábel do dosky o krytku kabeláže



Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Metodika testovania

Nevyužiť všetky dodávané ventilátory by bol asi hriech, hlavne keď maximálna hladina hluku, čo dokážu pri najvyšších otáčkach (900) vyprodukovať je 39 dBA. To znamená, že je zbytočné skúšať nejaké alternatívne rozloženia či možnosti počtu ventilátorov než to, čo nám sám výrobca dodáva.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,8 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 15 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaBeQuiet! Pure Base 500DX
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-467" as a base selector for example: #supsystic-table-467 { ... } #supsystic-table-467 tbody { ... } #supsystic-table-467 tbody tr { ... } */



Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Testy chladenia CPU a GPU








Každý z vás už určite počul o značke Be Quiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Testy chladenia základnej dosky











Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Testy chladenia SSD






Zahrievanie vzduchu pod stropom





Každý z vás už určite počul o značke BeQuiet!, ktorá sa radí k jedným z tých lepších v kategórii high-endových komponentov. Prepracovaná novinka (Pure Base 500DX) rok starej skrinky (Pure Base 500) bola predstavená dva mesiace dozadu a konečne sa dostala na testovanie aj k nám do redakcie. Hlavným vylepšením oproti predchádzajúcej verzii je veľmi efektívne chladenie vďaka ďalším ventilátorom vo výbave a pridanej perforácii. 

Záver

Výsledky testov dokazujú, že nemusíte nechať veľký obnos peňazí za highendovú skrinku, aby ste siahli po tých najlepších riešeniach chladenia, aké máme. Veľkým prekvapením pre mňa boli výsledky chladenia grafickej karty. Tam, kde končí dvojnásobne drahšia Sekira, ide 500DX ďalej a rozhodne predčila očakávania. Taktiež ostatné hodnoty sú na skvelej úrovni.

Produkty od BeQuiet! sú mi sympatické a nebudem vám klamať, že som sa na túto skrinku tešil. No predsa som bol pri niektorých veciach mierne sklamaný. Najviac to odniesla konektivita vrchného panela, do ktorého môžem naraz zapojiť len jedno zariadenie s USB-A. Taktiež je veľká škoda, že sa nezamerali dizajnéri trochu viac aj na zdroje, ktoré majú hrubé napájacie káble ATX. Našťastie pozitívnych vlastností je tu o poznanie viac než negatívnych. Pre vášnivých hráčov skrinka poteší skvelým chladením, čo je najväčšie plus a hlavný dôvod, prečo by som vám Pure Base 500DX odporučil. To isté platí aj pre používateľov, ktorí na svojom stroji pracujú a potrebujú kvalitné chladenie pre vysoký výpočtový výkon. A nakoniec jej decentné osvetlenie s typickou oranžovou farbou určite nezahanbí žiadný hráčsky či pracovný kútik.

BeQuiet! Pure Base 500DX
+ chladenie, chladenie a chladenie
+ elegantný vzhľad so štipkou RGB
+ tri tiché ventilátory
+ káblový manažment
+ veľa priestoru
+ jemné prachové filtre
- konektivita nemusí vyhovovať každému
- menej prepracovaná krytka káblov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-468" as a base selector for example: #supsystic-table-468 { ... } #supsystic-table-468 tbody { ... } #supsystic-table-468 tbody tr { ... } */