Site icon HWCooling.net

Corsair vydal lacnú skrinku s odhlučnením, Carbide 110Q

Nový odhlučnený midi-tower za babku

Sem-tam sa v spleti vecí s LED RGB objavia aj produkty zo starej školy, ktoré v prvom rade kladú dôraz na funkčné prvky. To sa týka aj novej skrinky Corsair Carbide 110Q. Okrem toho, že je za veľmi peknú cenu, ponúka i niečo navyše – zvuk tlmiaca hmota, ktorá sa v segmente okolo 65 eur len tak nenosí. A zdá sa, že i zvyšná konštrukcia je solídna, nad rámec bežných zvyklostí low-endu.

Odhlučnenie sa hodí najmä na potlačenie hluku cievok (typicky na grafickej karte) alebo mechaniky platových diskov. Teda celkom praktický element, ktorý sa podarilo dostať do skrinky s cenou „pre masy“ napríklad Antecu v rámci P5. Veľa podobných žiaľ nie je, ale teda sa pridáva do klubu Carbide 110Q. Oproti najznámejšej nositeľke tohto dizajnu – Fractal Design Define R6 – je za polovičnú cenu.

Carbide 110Q je, samozrejme, kvalitatívne i funkčne na nižšej úrovni, z detailov na produktových stránkach je možné vyčítať, že sa Corsair i napriek nízkej cene neznížil k najlacnejšiemu vyhotoveniu, aké je v tejto cenovej kategórii pomerne bežné. Povedzme si ale najprv, že objem (42 l) a rozmery (418 × 210 × 480 mm) skrinky zodpovedajú typickému midi-toweru. Formáty základných dosiek sú podporované Mini-ITX, microATX a ATX. Ventilátor je iba jeden – na výduchu. Dva by boli lepšie, ale z testov systémového chladenia ale viete, že ani takáto konfigurácia nebude kritická ani pre výkonnejšie zostavy. Každopádne takáto nízka cena je dosiahnutá i týmto spôsobom, osadením jediného 120mm  ventilátora. Ďalšie tri 120mm alebo dva 140mm môžete doplniť za čelný panel. Prípadne môžete do týchto miest nainštalovať i radiátor kvapalinového chladenia. Podporované sú 240 a 280-milimetrové. Na 2,5″ SSD sú pripravené dve pozície na plechu za základnou doskou a na dva 3,5″ HDD je priestor vyhradený dnes už tradične v spodnej komore.

Sympatické je, že Corsair stále počíta s použitím optickej mechaniky interne. Jednu pozíciu na samom vrchu jej vyhradil. Z dostupných materiálov však nie je zrejmé, či koliduje alebo nekoliduje s montážnymi pozíciami pre radiátory.

Corsair má na produktových stránkach už celý rad detailov a pozoruhodné je, že skrinka nemá vylamovacie záslepky na rozširujúce karty, ale poriadne, ktoré môžete v prípade potreby vždy vrátiť na pôvodné miesto. A takisto pod zdrojom je tu slušný nylonový prachový filter v koľajničkách. Veľa lacných skriniek používa plechy, ktorý je pre hrubé sito nielen neefektívny, ale ani poriadne nedrží. Je teda chvályhodné, že sa Corsair týmto typom úspor vyhol.

Dôležité je ešte poznamenať, že podľa špecifikácii sa do Carbide 110Q zmestí grafická karta s maximálnou dĺžkou 330 mm a vežovitý chladič na výšku nepresahujúci 160 mm. Zdroj môže byť takisto dlhší – do 180 mm. Nezodpovedanou otázkou zostáva ale hrúbka použitých plechov. Aj s krútenia a drnčania materiálu odvracia fakt, že je tlmiaci (a takisto spevňujúci) materiál na všetkých väčších plochách vrátane stropu a čelného panela.

Tlmiaca hmota nechýba ani na strope skrinky Corsair Carbide 100Q

Skrinku Corsair Carbide 110Q sa už síce v cenníkoch objavuje, prvé kusy sa na sklady ešte len chystajú. Cena by nemala byť vyššia ako 65 eur vrátane DPH.