Site icon HWCooling.net

Cryorig C7G: chladič s grafenovou povrchovou úpravou už brzo?

Verze Cryorigu C7 nebo C7 Cu se speciální povrchovou úpravu s grafenovými částicemi se objevila na oficiálním webu firmy

Některé chladiče dnes používají černou povrchovou úpravu hliníku, tzv. anodizaci, což může za některých okolností zlepšit chlazení, byť to vypadá na první pohled jako pouhá estetická záležitost. Cryorig teď možná chystá také černý chladič C7G, který bude ale mít o dost pokročilejší úpravu. Jde o verzi modelu C7 s povrchovou úpravou používající grafen, což by možná mohlo zlepšit vyzařování tepla a chlazení.

Tento grafenový chladič ještě Cryorig oficiálně nevydal, takže není úplně potvrzený – možná však bude k vidění příští týden na Computexu. Model „C7G“ s černou povrchovou úpravou firma ještě Cryorig C7G (nebo možná C7 G) nemá na svém webu v katalogu produktů, ale návštěvníci si všimli, že se tento chladič už objevil v sekci „FAQ“, včetně obrázku (bohužel v malém rozlišení) a upozornili na to na Redditu.

Podle obrázku to vypadá, že provedení pasivu by mělo být stejné jako u běžné verze C7 (nebo měděné C7 Cu, materiál není jasný). Také ventilátor je asi stejný. Údajně by snad verze „G“ měla ale podporovat chlazení procesorů s vyšším TDP – zatímco u běžné verze Cryorig C7 je jako maximální spotřeba CPU uvedeno číslo 100 W a u měděné verze C7 Cu 115 W, model C7G by prý mohl dovolovat i 125W procesory. Ovšem nevím, kde byla tato informace nalezena a zda třeba nejde jen o spekulaci.

Pro chladič také Cryorigu unikl návod na montáž, který ukazuje montážní systém patrně stejný jako u běžného C7 a příslušenství. Podle tohoto dokumentu bude chladič podporovat patice LGA 115x od Intelu a AM4 plus AM2/AM3+/FM1/FM2+ od AMD. Podporováno je nahrazení dodávaného větráku libovolným 92mm ventilátorem s tloušťkou buď 25 nebo 14–15 mm, pro které jsou v balení uchycovací drátky.

Manuál pro instalaci chladiče Cryorig C7G

Jak sofistikovaná bude použitá grafenová úprava povrchu, to zatím těžko říct. Molekuly tohoto materiálu mají teoreticky přímo výjimečnou tepelnou vodivost (údajně snad nejlepší ze známých materiálů), která by rozhodně mohla pomáhat, ale bude to záležet na tom, jaký přesně nátěr nebo způsob nanášení zde bude použitý. A detaily bohužel žádné neznáme. Pokud by se nicméně povedlo vyrobit nějaký účinný grafenový nástřik či jinou metodu „pografenování“ chladiče, asi by mohla být použita šířeji a černé účinnější modely bychom mohli vidět od většího množství různých chladičů.